28. Finał WOŚP już dzisiaj!

Jak co roku, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy organizuje w całej Polsce zbiórkę pieniędzy na cele charytatywne. W jaki sposób możemy wesprzeć szczytny cel?

28. Finał WOŚP już dzisiaj. Foto Łukasz Widziszowski /Instagram @fundacjawosp

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy została założona w 1993 roku i od tego czasu rokrocznie organizuje zbiórki pieniędzy na cele charytatywne. Zebrane środki pomagają wyposażyć polskie szpitale dziecięce w specjalistyczny sprzęt niezbędny do ratowania życia małych pacjentów. Inicjatywa cały czas się rozwija i poszerza swoją działalność – z każdym finałem fundacja zbiera coraz większe sumy, co świadczy o ogromnym sercu, jakim wykazują się Polacy w czasie tej szczególnej akcji. Podczas 27. Finału WOŚP wspólnie zebrano ponad 175 mln zł!

Jak możemy pomóc?

Przez cały dzisiejszy dzień wolontariusze będą kwestować nie tylko w Polsce, ale także w kilkudziesięciu miastach na całym świecie. Jeden ze sztabów fundacji został utworzony również w Australii, a Jurek Owsiak wystosował specjalny apel skierowany do australijskiej Polonii:

„Finał to dzień, w którym solidaryzujemy się wszyscy, aby ratować życie i zdrowie polskich dzieci. Chcemy teraz, tę naszą finałową energię przesłać w Waszą stronę. Dziękujemy, że gracie razem z nami i bardzo prosimy Was, aby pieniądze zebrane na miejscu podczas Finału w Australii nie były przekazywane Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, a zostały przesłane na rzecz działającej u Was organizacji pozarządowej, która zbiera środki na ratowanie życia i zdrowia ofiar pożarów, z którymi walczycie. Będziecie wiedzieli najlepiej, jak je zagospodarować.
Pamiętajcie, ze w takich momentach, zawsze solidaryzujemy się z tymi, którzy potrzebują pomocy. Wierzymy, że pokonacie żywioł, ale wiemy także, że czeka Was ogromny wysiłek, aby odbudować to, co zostało zniszczone. Zawsze możecie liczyć na nas!”

Oprócz tradycyjnej zbiórki możemy wziąć również udział w specjalnie przygotowanych aukcjach na platformie Allegro. Do wylicytowania są m.in.: jedna z trzech oficjalnych replik medalu noblowskiego Olgi Tokarczuk, spotkania z Tomaszem Sekielskim, Robertem Lewandowskim, kolacja z Mikiem Tysonem, wywiad z Jarosławem Kuźniarem, wizyta w Pradze z Agnieszką Holland oraz szereg przedmiotów przekazanych na licytację przez prywatnych darczyńców, artystów, gwiazdy, osobowości medialne oraz ambasady. Licytacje potrwają do końca stycznia.

Koncert finałowy

Świętowaniu 28. Finału WOŚP będzie towarzyszył również specjalny koncert. Na scenie pojawią między innymi: Majka Jeżowska, Pablopavo i Ludziki, Jazz Band Młynarski – Masecki, Daria Zawiałow, Renata Przemyk, Agnieszka Chylińska oraz zespół Tulia, który zakończy wieczór. Tym razem całe wydarzenie będzie miało miejsce na Placu Bankowym, nie zaś pod Pałacem Kultury i Nauki jak w ubiegłych latach. W planie finałowego koncertu został przewidziany gest solidarności w stronę trawionej przez pożary Australii – nad głowami publiczności zostanie rozwinięta flaga kraju, a Jurek Owsiak skieruje do Australijczyków kilka słów. W pobliżu sceny oraz na Placu Teatralnym przez cały dzień odbywają się wydarzenia towarzyszące, a także istnieje możliwość indywidualnego wsparcia zbiórki.

Cała nasza redakcja wspiera Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, do czego i Was, Drodzy Czytelnicy, zachęcamy. Okażmy trochę serca tym, którzy najbardziej tego potrzebują.