4 najciekawsze kierunki podróżnicze — tam warto lecieć

Podróżowanie to hobby, w które warto inwestować. Bliższe i dalsze podróże są sposobem na poznawanie obcych kultur, ciekawych historii czy kuchni. Dzięki ciągłej rozbudowie sieci lotnisk możliwe jest dotarcie do najbardziej oddalonych zakątków globu.

4 najciekawsze kierunki podróżnicze — tam warto lecieć

Sposobem na udane wakacje jest urlop na Mauritiusie. To rajska wyspa, która słynie z niesamowitej przyrody, pięknych plaż i czystej wody. Idealnym miejscem do wypoczynku jest również indonezyjskie Bali, nazywane Wyspą Świątyń. Nie mniej ciekawymi kierunkami podróżniczymi są Cypr i Minorka.

Mauritius – rajska wyspa na Oceanie Indyjskim

Mauritius, który został odkryty ponad 500 lat temu, to wyspa położona pomiędzy Azją a Afryką. Znajduje się 1100 kilometrów na wschód od Madagaskaru, należy do archipelagu Maskarenów.

Znakiem rozpoznawczym rajskiej wyspy leżącej na Oceanie Indyjskim są plaże, które należą do najpiękniejszych na świecie, i błękitna woda zachęcająca do surfingu. Na Mauritiusie można spotkać również miłośników nurkowania, których do pływania w Oceanie Indyjskim zachęca świetnie zachowana rafa koralowa.

Stolicą wyspy i kraju o tej samej nazwie jest Port Louis, w którym można zobaczyć wpływy holenderskie, brytyjskie, francuskie, arabskie, hinduskie i chińskie. Do najważniejszych miejsc Port Louis należą znajdujący się w centrum miasta Bazar i idealny dla rodzin z dziećmi ogród Company Garden. Na uwagę zasługuje również XIX-wieczny Fort Adelaide, z którego widać panoramę całego miasta. Tymczasem na wschodzie wyspy znajduje się wioska Chamarel, która słynie ze wspaniałych terenów i wielokolorowej ziemi.

Będąc na Mauritiusie, warto odwiedzić Rezerwat Siedmiu Kolorów Ziemi, park krajobrazowy Casela, gdzie można podziwiać m.in. różowego gołębia górskiego. Nie lada atrakcją jest również La Vanille Nature Park. Pamiątką, którą warto przywieźć ze sobą z Mauritiusa, jest rum, produkowany z rosnącej na wyspie trzciny cukrowej. Na Mauritius warto lecieć, korzystając z oferty biura podróży, np. https://eximtours.pl/.

Bali – indonezyjska wyspa, którą trzeba odwiedzić

Bali to indonezyjska wyspa, która należy archipelagu Małych Wysp Sundajskich. Jest niemal dwa razy większa od Mauritiusa, jej szerokość to 80 km, długość – 145 km. To dom dla 4 mln Balijczyków. Główną gałęzią gospodarki Bali jest turystyka, co roku wyspę odwiedza 7 mln zagranicznych turystów. Szacuje się, że aż 80 proc. turystów chcących zwiedzić Indonezję przyjeżdża właśnie na Bali. Najlepiej rozwiniętą infrastrukturą turystyczną może pochwalić się południowa część wyspy.

Wizytówką Bali są świątynie, jest ich aż 30 tys. Poświęcone są bogom hinduizmu balijskiego. W każdej wiosce znajdują się minimum 3 świątynie. Do najbardziej znanych budowli religijnych na Bali należy świątynia Goa Gajah, położona na zboczu wulkanu Pura Besakih i Pura Tirta Empul.

Bali to cel podróży miłośników sportów wodnych. Wody wokół wyspy doskonale nadają się do surfingu, nurkowania i snorkelingu (nurkowanie z maską, rurką i płetwami). W trakcie podwodnych wojaży można podziwiać niesamowite balijskie rafy koralowe.

Słoneczny Cypr

Nie zawsze trzeba lecieć na drugi koniec globu, aby móc spędzić udany urlop. Na wczasy można wybrać się na Cypr, czyli wyspę Afrodyty, która jest trzecią co do wielkości wyspą na Morzu Śródziemnym (znajduje się w jego wschodniej części).

Sercem położonego u wybrzeży Turcji, Syrii i Libanu Cypru jest stolica – Nikozja. Do największych atrakcji tego miasta należy zaliczyć meczet Omara, katedrę św. Jana Ewangelisty, XVIII-wieczny kościół Panagia Faneromeni, dom dragomana Hadżigeorgakisa Kornesiosa, Pałac Arcybiskupi, który został zbudowany w 1960 r. oraz Bramę Famagustyńska wzniesioną w 1567 r. Będąc w Nikozji, koniecznie trzeba udać się na reprezentacyjną ulicę Ledra z restauracjami z lokalnymi specjałami.

Miłośnicy historii i kultury powinni również odwiedzić miasto Pafos, które znajduje się na południowo-zachodnim wybrzeżu wyspy. Do największych atrakcji Pafos należą park archeologiczny Kato Pafos i Grobowce Królewskie. Miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Znakiem rozpoznawczym Cypru są piękne plaże, takie jak Nissi Beach, Makronissos Beach i ciesząca się dużą popularnością wśród rodzin z dziećmi Fig Tree Beach.

Minorka – najspokojniejsza z wysp Balearów

Minorka to kolejne miejsce na liście kierunków turystycznych, na które warto postawić (nie tylko latem). Należąca do Balearów wyspa w odróżnieniu od Majorki i Ibizy jest kameralnym i spokojnym zakątkiem, idealnym dla rodzin z dziećmi. To rezerwat biosfery, który zachował swój niepowtarzalny charakter. Nie ma tam betonowych autostrad, kurortów z tłumem turystów, dzięki czemu nawet latem Minorka jest miejscem, w którym można ukryć się przed światem.

Znakiem rozpoznawczym wyspy są piękne plaże i parki przyrody. Jej stolicą jest położone na końcu wąskiej zatoki miasto Maó, które słynie z jednego z największych naturalnych portów na Morzu Śródziemnym. Na uwagę zasługuje również dawna stolica wyspy, czyli Ciutadella, w której nie brakuje zabytkowych pałaców i średniowiecznych kościołów.