5 lipca Dniem Łapania za Biust?!

5 lipca w kinie Praha będzie miało miejsce ciekawe wydarzenie - Dzień Łapania za Biust. Przekonaj się co skrywa ta nazwa!

5 lipca Dniem Łapania za Biust?!

W czwartek – 5 lipca w warszawskim kinie Praha odbędzie się specjalne wydarzenie:  „Dzień Łapania Za Biust – Dniem Profilaktyki Raka Piersi”. Program przewiduje rozmowy z ekspertami i warsztaty. Końcowym elementem spotkania będzie pokaz filmu dokumentalnego „Piękne i Bestia” . Udział w przedsięwzięciu jest bezpłatny.

Rak piersi w Polsce

Rak piersi to najczęstszy z nowotworów złośliwych wśród kobiet. Większość Polek unika badań i nie jest świadoma zagrożenia. Jednak warto wiedzieć, że wcześnie wykryty nowotwór może zostać całkowicie wyleczony! Właśnie dlatego tak ważna jest profilaktyka i badania, które będzie można wykonać już 5 lipca.

Jak objawia się guz piersi?

Do najczęstszych niepokojących objawów, które możesz zauważyć sama, należą:

  • zaciągnięcie skóry nad guzem,
  • obrzęk skóry, zmiany o charakterze tak zwanej „skórki pomarańczy”, zaczerwienienie skóry i jej owrzodzenie,
  • wyciek z brodawki sutkowej, krew i wykwity skórne: krostki,
  • powiększenie pachowych węzłów chłonnych, któremu towarzyszy ból,
  • u kobiet karmiących piersią pojawia się zjawisko nazywane milk rejection sign, które polega na niechęci dziecka do ssania chorej piersi matki.

Jak wykonać samodzielne badanie?

  1. Unieś obie ręce do góry. Sprawdź, czy nie widzisz zmian w kształcie biustu lub kolorze skóry. Zaobserwuj, czy skóra się nie marszczy, a brodawki nie są wciągnięte.
  2. Oprzyj ręce na biodrach i przeprowadź takie same obserwacje. Możesz powtórzyć je, przybierając różne pozycje- także z opuszczonymi rękami lub pochylając się do przodu.
  3. Ściśnij brodawki i sprawdź, czy nie wycieka z nich płyn.

Podczas kąpieli:

  1. Lewą rękę połóż z tyłu głowy, a prawą na lewej piersi. Badaj pierś ruchami okrężnymi w różnym kierunku i wyznaczaj kolejno coraz mniejsze okręgi kierując się do sutka. Nie pomijaj żadnego obszaru – pamiętaj o dołach pachowych. Badanie powinno wykonywać się z pomocą trzech środkowych palców, ich opuszkami. Warto zwrócić uwagę na płaskie ułożenie dłoni.
  2. Druga pierś: Kiedy prawa ręka znajduje się za głową, palcami lewej dłoni zbadaj prawą pierś i dół pachowy. Sprawdzaj, czy nie wyczuwasz zgrubień lub guzków.

„Piękne i Bestia”- film z przekazem

Film rozpoczyna się historią kilku pacjentek, których początkowe objawy raka są lekceważone. Kobiety, zagubione w nieczułym i sterylnym świecie lekarskim, są przerażone i bezradne. W dotarciu do prawdy pomagają im czasem lęk, upór i kobieca intuicja.

Film pokazuje jak zaakceptować porażającą diagnozę, zwracają jednocześnie uwagę na komplikacje poszczególnych stadiów raka, nieodwracalne decyzje leczenia i życie z ich konsekwencjami. Mikroświat pacjentek jest rozdzielony na przeróżne doświadczenia, ale ogniwem łączącym jest chęć przeżycia. W każdej odmianie raka piersi stosuje się inne metody leczenia i terapii, próbując tym samym zahamować chorobę do całkowitego jej zaleczenia. Doświadczenia i emocje z nimi związane odmieniają osobowość bohaterek filmu, które doznają przemiany. Niosą brzemię choroby z godnością ukazując na ekranie swoje zranione wnętrza. Niezależnie od ich statusu socjalnego, wyglądu czy wieku, są w stanie doszukać się prawdy o sobie samych, zastąpić ogólnie przyjęte kanony kobiecego piękna i z ekshibicjonistyczną szczerością zaakceptować swoje okaleczone ciała.