5 zasad udanego związku!

Twój partner znów zostawił na środku pokoju brudne skarpetki. Ty nie pozwoliłaś mu w odwecie na wyjście na piwo z kolegami. Kłótnia wisi w powietrzu, a ty zadajesz sobie pytanie- czy miłość w dziesięcioletnim związku może jeszcze istnieć, czy jednak proza życia jest w stanie zabić największe uczucie?

5 zasad udanego związku
5 zasad udanego związku. Fotolia

Radosna wiadomość jest taka, że miłość między partnerami wcale nie musi gasnąć wraz z upływem lat. Zdaniem Harriet Lerner, amerykańskiej terapeutki od spraw małżeńskich oraz autorki książki „100 zasad udanego związku”, istnieją niezawodne metody na to, by małżeństwo kwitło nawet po wielu latach.

Jakie to metody? Przeczytaj:

1. Myśl pozytywnie o swoim partnerze

Nic tak nie niszczy związku, jak oczernianie partnera we własnych myślach. Skupiając się na negatywnych cechach męża: brudas, leniwy, niezdara – powodujesz, że niechęć do ukochanego tylko narasta, a ty zamiast odbudowywać relacje z partnerem, tylko je burzysz.

2. Spróbuj się zmienić

Myślisz, że wina za waszą obecną relację znajduje się tylko po jego stronie? Bądź uczciwa, do tanga trzeba dwojga. Na pewno ty również miałaś w tym swój udział. Nie staraj się więc na siłę zmieniać męża. Może najpierw zmień siebie, a to już uzdrowi wasz związek?

3. Nie wcielaj się tylko w rolę mamy

Kiedy rodzi się dziecko, partner zazwyczaj idzie w odstawkę. Zaczynasz mieć dla niego mniej czasu, nie dbasz już tak bardzo o swój wygląd, nie masz siły na seks, bo jesteś zmęczona. Nie dziw się więc, że wasz związek nie kwitnie już tak jak na początku znajomości. Jeśli chcesz poprawić twoje relacje z ukochanym, postaraj się przynajmniej raz w tygodniu zarezerwować czas tylko dla was. Może to być wyjście do kina, restauracji lub po prostu godzina wspólnego siedzenia w pokoju, kiedy tuż obok niania pilnuje wasze dziecko. Ważne jest, żebyście wtedy byli tylko dla siebie, bez potomstwa, bez osób, które was od siebie odciągają. Znów poczujecie się partnerami dla siebie, znów zaczniecie mieć wspólne tematy i poczujecie dawną bliskość. Wystarczy tylko spróbować.

4. Wypróbuj eksperymenty w sypialni

Związki, które są długotrwałe często dręczy rutyna i powtarzalność wykonywanych czynności. Aby na nowo móc cieszyć się swoją cielesnością, wprowadzić odrobinę ekscytacji, warto spróbować czegoś nieznanego. Nie chodzi tu o wypróbowanie od razu wszystkich pozycji z „Kamasutry”, ale o lekką modyfikację dotychczasowych zachowań. Nowa bielizna, może sensualny taniec, zmiana miejsca, w którym się kochacie – wszystkie te elementy mogą sprzyjać temu, że wasz związek odżyje, a wy znów będziecie się cieszyć swoją bliskością.

5. Naucz się przepraszać, ale bez słowa „ale”

Kłótnia między małżonkami nie jest zła. Często dzięki niej można wyrzucić pewne emocje, powiedzieć o swoich odczuciach, uporządkować irytujące nas sprawy. Ważne jednak, żeby po takiej kłótni nie było cichych dni, lecz by partnerzy doszli do porozumienia lub przynajmniej umieli się pogodzić. Jeśli to ty zraniłaś partnera, powinnaś umieć przyznać się do błędu i powiedzieć magiczne słowo „przepraszam”, nie dodając jednak do niego już nic więcej. Jeśli bowiem dodasz niepotrzebne słówko „ale”, czar pryśnie, a próba zawarcia zgody nie będzie szczera. „Ale” przekreśla twoje dobre intencje i powoduje, że próbujesz mimo wszystko postawić na swoim i udowodnić partnerowi, że twoje jest jak zwykle na wierzchu.

DW