W tym roku obchodzimy już 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Choć decyzja ta nadal pozostaje kontrowersyjna w oczach historyków, jej wartość moralna nie budzi wątpliwości. Była to największa zaplanowana akcja przeciwko wojskom niemieckim w okupowanej Europie. Trwała od 1 sierpnia do 3 października 1944 roku.
Godzina „W”
Co roku w Warszawie 1 sierpnia o godzinie 17:00 włączane są w mieście syreny, a obywatele stają w milczeniu na baczność, aby oddać hołd bohaterom, którzy walczyli i poświęcali życie za naszą wolność. Godzina „W” to kryptonim dnia i godziny rozpoczęcia akcji „Burza” w Warszawie przez Armię Krajową.
Powstanie Warszawskie w liczbach
- Czas trwania – 2 miesiące
- Liczba poległych żołnierzy – 16 tysięcy zabitych i zaginionych
- Liczba rannych – 20 tysięcy rannych
- Liczba wziętych do niewoli – 15 tysięcy
Obchody rocznicy Powstania w stolicy
Oficjalne uroczystości rozpoczną się od złożenia kwiatów przy tablicy upamiętniającej podpisanie rozkazu rozpoczęcia powstania przez płk. Antoniego Chruściela „Montera”, dowódcę Okręgu Warszawskiego AK, o godzinie 9:00. (ul. Filtrowa 68 – dawna siedziba konspiracyjnej kwatery okręgu warszawskiego AK)
godz. 10.00 – Główne uroczystości rocznicowe przy pomniku „Mokotów Walczący – 1944”, złożenie kwiatów przez delegacje „Baszty” oraz przedstawicieli zarządów dzielnic Mokotowa, Wilanowa i Ursynowa.
„Marsz Mokotowa” przejdzie ul. Puławską do ul. Dworkowej. Wezmą w nim udział kombatanci, mieszkańcy Warszawy i przedstawiciele wielu instytucji.
Uroczystości z asystą wojskową.
godz. 10.30 – Uroczystość przy tablicy pamięci poległych żołnierzy Batalionu „Ruczaj”.
godz. 10.50 – Włochy, Uroczystości przy pomniku – kapliczce Bazy Lotniczej „Łużyce” i głazie 7 pp AK „Garłuch”.
• Powitanie gości
• Słowo i modlitwa
• Przemówienia okolicznościowe
• Uczczenie minutą ciszy Powstańców Warszawskich i mieszkańców stolicy oraz sygnał „Śpij kolego”
• Złożenie kwiatów
• Odtworzenie pieśni reprezentacyjnej Wojska Polskiego
• Przejście pod pomnik 7 pp AK „Garłuch” i złożenie kwiatów przez delegacje
godz. 11.00 – Przemarsz pod pomnik 119 Powstańców zamordowanych 27 września 1944r.
Bielany: Uroczyste złożenie kwiatów oraz zapalenie zniczy w bielańskich miejscach pamięci narodowej przez przedstawicieli Bielańskiego Klubu Kombatanta i młodzież szkolną z punktów „Lata w Mieście” pod krzyżem z tablicą z nazwiskami poległych Polaków, usytuowanym przy chodniku i pod tablicą na ścianie budynku Domu Dziecka im. Maryny Falskiej, upamiętniającą szpital powstańczy.
godz. 13:15 – Uroczyste złożenie kwiatów przy pomniku generała Stefana Roweckiego „Grota” u zbiegu Alej Ujazdowskich i ul. Chopina.
godz. 14:00 – Złożenie kwiatów przy pomniku Podziemnego Państwa Polskiego i Armii Krajowej u zbiegu ulic Wiejskiej i Matejki.
Punktualnie o godzinie 17 (godzina „W”) – w całym mieście zawyją syreny, a mieszkańcy zatrzymają się, aby wspólnie uczcić pamięć uczestników i ofiar Powstania Warszawskiego. Jak co roku wielu warszawiaków zbierze się wtedy w centrum miasta, w okolicy Placu Defilad. Nastąpi też oddanie hołdu powstańcom przy pomniku Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
W programie uroczystości również:
• odegranie Hymnu Rzeczypospolitej Polskiej
• modlitwa w intencji Powstańców Warszawskich
• przemówienia okolicznościowe
• ceremonia złożenia kwiatów i zapalenia zniczy
• koncert pieśni powstańczych w wykonaniu Orkiestry z Chmielnej
godz. 19.00 – „Piosenki walczącej Warszawy” – koncert w wykonaniu solistów: Krzysztofa Ciupińskiego Świątka, Piotra Rafałko, Anny Nadwodnej oraz Klasycznego Kwintetu Dętego FAVORI.
W 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy zaprasza do Domu Kultury „KADR” na niezwykłe spotkanie z filmem swojego Patrona. Nie ma bardziej stosownego dnia, by wrócić do tego porażającego dzieła. „Kanał”, zrealizowany przez Andrzeja Wajdę dwanaście lat po traumie Powstania Warszawskiego, powstał z potrzeby reżysera – świadka wojennej zawieruchy, by mówić głosem zmarłych.
godz. 19:30 – Uroczystości połączone z modlitwą duchownych różnych wyznań na Cmentarzu Powstańców Warszawy. Po ceremonii odprawiona zostanie msza święta, na którą zaprasza Społeczny Komitet ds. Cmentarza Powstańców Warszawy kierowany przez uczestniczkę powstania, Wandę Traczyk-Stawską ps. „Pączek”.
godz. 20.30 – Akcja muzyczna „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki” – wspólne śpiewanie piosenek powstańczych z udziałem orkiestry i chóru pod kierownictwem Jana Stokłosy. (pl. Piłsudskiego)
godz. 21:00 – „Sztafeta Pokoleń” – przedstawiciele młodzieży, środowisk kombatanckich, służb mundurowych przeniosą Ogień Pamięci z Grobu Nieznanego Żołnierza na Kopiec Powstania Warszawskiego i rozpalą Ognisko Pamięci, które będzie płonęło przez 63 dni.
Ze szczegółowym planem można zapoznać się na stronie miasta stołecznego Warszawa.
Organizacje narodowe planują również swój Marsz Powstania Warszawskiego. W tym roku organizacją zajmą się przedstawiciele Marszu Niepodległości oraz nowo powstała Rota Marszu Niepodległości. Wydarzenie ma zacząć się o godzinie 17:00 na rondzie Dmowskiego.
A przez cały rok przy ul. Grzybowskiej 79 zaprasza do odwiedzenia Muzeum Powstania Warszawskiego (bilety: normalny – 25 zł, ulgowy – 20 zł).
Przez 63 dni oddziały powstańcze prowadziły osamotnioną
walkę z przeważającymi siłami niemieckimi, zakończoną kapitulacją 3
października 1944 r.#PowstanieWarszawskie uznawane jest za jedno z
najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski.#PW1944https://t.co/qFCxgzcrix pic.twitter.com/2QD4RDj15L— PLinBrest (@PLinBrest) August 1, 2019