79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

1 sierpnia 2023 przypada 79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Stolica tradycyjnie będzie obchodzić to wydarzenie bardzo uroczyście.

Foto. pixabay.com

W tym roku obchodzimy już 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Choć decyzja ta nadal pozostaje kontrowersyjna w oczach historyków, jej wartość moralna nie budzi wątpliwości. Była to największa zaplanowana akcja przeciwko wojskom niemieckim w okupowanej Europie. Trwała od 1 sierpnia do 3 października 1944 roku.

Godzina „W”

Co roku w Warszawie 1 sierpnia o godzinie 17:00 włączane są w mieście syreny, a obywatele stają w milczeniu na baczność, aby oddać hołd bohaterom, którzy walczyli i poświęcali życie za naszą wolność. Godzina „W” to kryptonim dnia i godziny rozpoczęcia akcji „Burza” w Warszawie przez Armię Krajową.

Powstanie Warszawskie w liczbach

  • Czas trwania – 2 miesiące
  • Liczba poległych żołnierzy – 16 tysięcy zabitych i zaginionych
  • Liczba rannych – 20 tysięcy rannych
  • Liczba wziętych do niewoli  – 15 tysięcy
Muzeum Powstania Warszawskiego

Obchody rocznicy Powstania w stolicy

W niedzielę o godz. 11 w Parku Wolności odbyło się spotkanie powstańców warszawskich z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejem Dudą i Prezydentem m.st. Warszawy Rafałem Trzaskowskim. Podczas uroczystości prezydent nadał także ordery oraz odznaczenia państwowe.

O godz. 18 rozpoczęła się uroczysta msza św. polowa, następnie – o godz. 19 – nastąpił Apel Pamięci oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem Powstania Warszawskiego.

We wtorek o godz. 9 odbyła się uroczystość przy tablicy upamiętniającej podpisanie przez płk. Antoniego Chruściela “Montera”, dowódcę Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej, rozkazu rozpoczęcia Powstania Warszawskiego. Tablica znajduje się na budynku przy ul. Filtrowej 68, w której mieściła się siedziba konspiracyjnej kwatery Okręgu Warszawskiego AK.

W godz. 9.30– 12.30 odbyło się składanie kwiatów pod pomnikiem Stanisława Jankowskiego “Agatona” (zbieg ulic Karowej i Browarnej), pod pomnikiem Kobietom Powstania Warszawskiego (pl. Krasińskich), oraz pod pomnikiem gen. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego “Motyla” (Park Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego).

Równo o godzinie 10 rozpoczęła się uroczystość pod pomnikiem Mokotów Walczący 1944 w parku gen. Gustawa Orlicz-Dreszera. Wtem nastąpiło także podniesienie na maszt flagi państwowej, rozpalenie “Ognia pamięci” oraz włączenie iluminacji pomnika na 63 dni. Po zakończeniu uroczystości, ok. godz. 11 odbył się Marsz Mokotowa – przemarsz z parku gen. Gustawa Orlicz-Dreszera ul. Puławską do ul. Dworkowej, gdzie ok. godz. 11.30 nastąpiło złożenie kwiatów pod obeliskiem Pamięci Żołnierzy AK Powstańców Mokotowa.

Punktualnie o godzinie 17 (godzina „W”) – w całym mieście zawyją syreny, a mieszkańcy zatrzymają się, aby wspólnie uczcić pamięć uczestników i ofiar Powstania Warszawskiego. Jak co roku wielu warszawiaków zbierze się wtedy w centrum miasta, w okolicy Placu Defilad. Dodatkowo w godzinę wybuchu zrywu, Muzeum Powstania Warszawskiego przeprowadzi akcję społeczną “Wolność łączy”. Odbędzie się ona w miejscach pamięci Powstania Warszawskiego na terenie całej Warszawy.

Na wieczór przygotowano część artystyczną, w której skład wchodzi widowisko muzyczno-taneczne na dziedzińcu Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL (ul. Rakowiecka 37). Ze szczegółowym planem można zapoznać się na stronie miasta stołecznego Warszawa.