W tym roku obchodzimy już 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Choć decyzja ta nadal pozostaje kontrowersyjna w oczach historyków, jej wartość moralna nie budzi wątpliwości. Była to największa zaplanowana akcja przeciwko wojskom niemieckim w okupowanej Europie. Trwała od 1 sierpnia do 3 października 1944 roku.
Godzina „W”
Co roku w Warszawie 1 sierpnia o godzinie 17:00 włączane są w mieście syreny, a obywatele stają w milczeniu na baczność, aby oddać hołd bohaterom, którzy walczyli i poświęcali życie za naszą wolność. Godzina „W” to kryptonim dnia i godziny rozpoczęcia akcji „Burza” w Warszawie przez Armię Krajową.
Powstanie Warszawskie w liczbach
- Czas trwania – 2 miesiące
- Liczba poległych żołnierzy – 16 tysięcy zabitych i zaginionych
- Liczba rannych – 20 tysięcy rannych
- Liczba wziętych do niewoli – 15 tysięcy
Obchody rocznicy Powstania w stolicy
W niedzielę o godz. 11 w Parku Wolności odbyło się spotkanie powstańców warszawskich z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejem Dudą i Prezydentem m.st. Warszawy Rafałem Trzaskowskim. Podczas uroczystości prezydent nadał także ordery oraz odznaczenia państwowe.
O godz. 18 rozpoczęła się uroczysta msza św. polowa, następnie – o godz. 19 – nastąpił Apel Pamięci oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem Powstania Warszawskiego.
We wtorek o godz. 9 odbyła się uroczystość przy tablicy upamiętniającej podpisanie przez płk. Antoniego Chruściela “Montera”, dowódcę Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej, rozkazu rozpoczęcia Powstania Warszawskiego. Tablica znajduje się na budynku przy ul. Filtrowej 68, w której mieściła się siedziba konspiracyjnej kwatery Okręgu Warszawskiego AK.
W godz. 9.30– 12.30 odbyło się składanie kwiatów pod pomnikiem Stanisława Jankowskiego “Agatona” (zbieg ulic Karowej i Browarnej), pod pomnikiem Kobietom Powstania Warszawskiego (pl. Krasińskich), oraz pod pomnikiem gen. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego “Motyla” (Park Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego).
Równo o godzinie 10 rozpoczęła się uroczystość pod pomnikiem Mokotów Walczący 1944 w parku gen. Gustawa Orlicz-Dreszera. Wtem nastąpiło także podniesienie na maszt flagi państwowej, rozpalenie “Ognia pamięci” oraz włączenie iluminacji pomnika na 63 dni. Po zakończeniu uroczystości, ok. godz. 11 odbył się Marsz Mokotowa – przemarsz z parku gen. Gustawa Orlicz-Dreszera ul. Puławską do ul. Dworkowej, gdzie ok. godz. 11.30 nastąpiło złożenie kwiatów pod obeliskiem Pamięci Żołnierzy AK Powstańców Mokotowa.
Punktualnie o godzinie 17 (godzina „W”) – w całym mieście zawyją syreny, a mieszkańcy zatrzymają się, aby wspólnie uczcić pamięć uczestników i ofiar Powstania Warszawskiego. Jak co roku wielu warszawiaków zbierze się wtedy w centrum miasta, w okolicy Placu Defilad. Dodatkowo w godzinę wybuchu zrywu, Muzeum Powstania Warszawskiego przeprowadzi akcję społeczną “Wolność łączy”. Odbędzie się ona w miejscach pamięci Powstania Warszawskiego na terenie całej Warszawy.
Na wieczór przygotowano część artystyczną, w której skład wchodzi widowisko muzyczno-taneczne na dziedzińcu Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL (ul. Rakowiecka 37). Ze szczegółowym planem można zapoznać się na stronie miasta stołecznego Warszawa.
Przez 63 dni oddziały powstańcze prowadziły osamotnioną
walkę z przeważającymi siłami niemieckimi, zakończoną kapitulacją 3
października 1944 r.#PowstanieWarszawskie uznawane jest za jedno z
najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski.#PW1944https://t.co/qFCxgzcrix pic.twitter.com/2QD4RDj15L— PLinBrest (@PLinBrest) August 1, 2019