76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Jak co roku, rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego jest obchodzona w stolicy bardzo uroczyście. Jakie wydarzenia będą miały miejsce podczas tegorocznych obchodów?

76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Foto pixabay

W ramach tegorocznych obchodów z inicjatywy Muzeum Powstania Warszawskiego został nagrany utwór „Pałacyk Michla” w wykonaniu wirtualnego chóru z oprawą muzyczną Grott Orkiestry. Aby do niego dołączyć przez ostatni miesiąc ochotnicy mogli przesyłać swoje nagrania, które pojawiły się w ostatecznej wersji, która wraz z teledyskiem jest dostępna na stronie muzeum. Organizatorzy o całej akcji:

„W tym roku, dzięki Wam i Waszemu odzewowi przekonaliśmy się, że są wartości, które każdy z nas ma sercu. Że nawet wirtualnie, potrafimy stanąć ramię w ramię i #JednymGłosem oddać hołd bohaterom Powstania Warszawskiego. Gdziekolwiek byliście: w Polsce i zagranicą, w domach, w mieście, na wsi, na działce; sami, z rodziną, z przyjaciółmi, z sąsiadami – pokazaliście, że niezależnie od wieku i przekonań, jesteście ludźmi, którzy wspólnie i śpiewająco zdają egzamin z pielęgnowania pamięci.”

Plan obchodów

Oprócz muzycznego hołdu, będziemy mogli podziękować bohaterom również na uroczystościach organizowanych w ramach rocznicy. Ze względu na obostrzenia związane z epidemią, część oficjalnych wydarzeń jest objęta limitami uczestników, jednak niektóre z nich będą transmitowana na stronie urzędu miasta lub na profilu Muzeum Powstania Warszawskiego na Facebooku. Plan dzisiejszego dnia prezentuje się następująco:

  • 08:30 – Złożenie kwiatów przy tablicy upamiętniającej podpisanie przez płk. Antoniego Chruściela „Montera”, dowódcę Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej, rozkazu rozpoczęcia Powstania Warszawskiego. ul. Filtrowa 68
  • 09:00 – Złożenie kwiatów pod pomnikiem „Mokotów walczący – 1944”
  • 10:00 – Złożenie kwiatów pod obeliskiem pamięci żołnierzy AK powstańców Mokotowa.
  • 11:00 – Złożenie kwiatów pod pomnikiem gen. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego „Motyla”
  • 12:45 – Złożenie kwiatów pod pomnikiem gen. Stefana Roweckiego „Grota”
  • 13:30 – Złożenie kwiatów pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej
  • 16:00 – Złożenie kwiatów na Powązkach na grobie gen. Antoniego Chruściela „Montera”
  • 16:30 – Marsz Powstania Warszawskiego. Wyruszy z Ronda Dmowskiego i przejdzie przez Aleje Jerozolimskie, Nowy świat i Krakowskie Przedmieście aż do Placu Krasińskich
  • 16:45 – Składanie kwiatów pod pomnikiem „Polegli – niepokonani”. Cmentarz Powstańców Warszawy na Woli
  • 17:00 – Godzina „W”. Oficjalne uroczystości odbędą się przy pomniku Gloria Victis na Powązkach (wstęp z zaproszeniem).
  • 20:00 – Ognisko pamięci. Kopiec Powstania Warszawskiego
  • 20:30 – „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki” – wspólne śpiewanie powstańczych piosenek z chórem i orkiestrą pod wodzą Jana Stokłosy. Park Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego (ze względu na ograniczoną liczbę uczestników, wstęp tylko dla zarejestrowanych. Transmisję można będzie obejrzeć na TVP1 lub na profilu Muzeum Powstania Warszawskiego na Facebooku).
  • 00:00 – Pokaz sztuki na podstawie „Pamiętnika z Powstania Warszawskiego” Mirona Białoszewskiego w reżyserii i wykonaniu Adama Woronowicza. Muzeum Powstania Warszawskiego – Sala pod Liberatorem (wstęp tylko z zaproszeniami. Transmisja będzie dostępna na profilu Muzeum Powstania Warszawskiego na Facebooku).

 

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Muzeum Powstania Warszawskiego (@1944pl)