Abc jogi – pytania i odpowiedzi

abc jogiCo to jest joga? Nie jestem zbyt wysportowana. Czy mimo to mogę ćwiczyć jogę? Jak wybrać najlepsze miejsce do rozpoczęcia przygody z jogą? – zajrzyj a dowiesz się. Na pytania czym jest joga?- odpowiada Wiktor Morgulec nauczyciel z Centrum Joga Żoliborz w Warszawie.

1. Czym jest joga?

Joga znaczy łączyć, integrować, scalać- to starożytny hinduski system indywidualnego rozwoju. W Polsce najbardziej rozpowszechniona jest praktyka Asan-gimnastycznych pozycji jogicznych.
Asany – wzmacniają, rozciągają i oczyszczają ciało na fizjologicznym poziomie. Właściwa praktyka prowadzi do wewnętrznej równowagi: osoby nerwowe uspokajają się, osoby depresyjne energetyzuje i pobudza.
Jogę może ćwiczyć każdy – ćwiczenia są bardzo zróżnicowane.
Od prostych, wstępnie otwierających ciało do bardziej skomplikowanych pozycji.
Oczywiście zaczyna się od podstaw.
Ćwiczą osoby w różnym wieku- dzieci w przedszkolach i emeryci. Ważne jest by praktykować pod okiem wykwalifikowanych nauczycieli.

2. Czy joga jest religią?

Nie, joga nie jest religią. To uniwersalny system pracy z ciałem i umysłem prowadzący do rozwoju duchowego niezależnie od wyznawanej religii. Joginami są osoby różnych wyznań.

3. Co oznacza OM?

Uniwersalny dźwięk, praprzyczyna wszystkiego, pierwotna wibracja- przynajmniej niektórzy tak uważają. Jest to głoska o bardzo silnej wibracji, przypisuje się jej działanie ochronne- może służyć do koncentrowania uwagi.

4. Nie jestem zbyt wysportowana. Czy mimo to mogę ćwiczyć jogę?

Oczywiście. Joga nie jest sportem – to praktyka rozwoju, pozbawiona elementu rywalizacji. Stopniowy rozwój praktyki asan( pozycji jogi) osoby osłabione wzmocni, spięte rozluźni, apatyczne ożywi, a nadpobudliwe wyciszy.

5. Ile razy w tygodniu powinnam ćwiczyć?

Zalecane minimum to 2 razy w tygodniu po półtorej godziny, tak żeby odczuć zmiany na fizjologicznym poziomie. Ale jeśli to niemożliwe, polecałbym nawet mniejszą częstotliwość – każdy wysiłek na tej ścieżce przynosi efekty, może dać inspirację do częstszych ćwiczeń.

6. Co powinnam mieć ze sobą na pierwszych zajęciach?

Na zajęcia należy zabrać ze sobą: wygodny, najlepiej z naturalnej tkaniny strój do ćwiczeń – koszulka + krótkie lub długie spodnie (luźne), ewentualnie klapki do przejścia z szatni na salę – na sali ćwiczy się boso.

7. Czym joga różni się np. od fitnessu czy pilates?

W jodze poprzez bezpośrednie doświadczenie odkrywa się stopniowo złożoność rzeczywistości, uczy się jak własną pracą można korzystnie wpływać na swój stan psychofizyczny, zdrowie, relacje z otoczeniem.
Przestrzeganie uniwersalnych zasad moralnych i indywidualnej samodyscypliny oraz ćwiczenie Asan (pozycji jogi) daje poczucie wewnętrznej równowagi i spokoju. Oparta na stabilnym fundamencie (niekrzywdzenie innych istot) praktyka Asan działa tonizująco, uspokaja i energetyzuje. Ćwiczenia oddechowe- pranayamy dopełniają proces oczyszczania. Fitness, Pilates kojarzą mi się tylko z ćwiczeniami fizycznymi.

8. Jak wybrać najlepsze miejsce do rozpoczęcia przygody z jogą?

Podstawowym parametrem, którym należy kierować się przy wyborze miejsca jest wykwalifikowany nauczyciel. To jego wiedza i kompetencja mogą być dla nas nieocenioną pomocą albo przeszkodą. Dobrze jest sprawdzić jakie kwalifikacje ma nauczyciel prowadzący zajęcia w danym miejscu. Szkoły jogi mają tę przewagę nad klubami fitness, że jest przeważnie kilku nauczycieli, duży wybór zajęć, różne godziny, podział na grupy początkujące i ogólne. Warto sprawdzić czy w ramach karnetu można uczestniczyć w zajęciach dowolnie, czy są jakieś ograniczenia. Ważne szczególnie dla osób początkujących jest, czy są specjalne zajęcia dla początkujących-gwarantuje to stopniowy rozwój praktyki

9. Po czym poznać dobrego nauczyciela jogi?

Dla osoby początkującej może być to trudne zadanie. Większość nauczycieli uważa, że są dobrzy.
Jeśli ktoś nie ma porównania i dopiero rozpoczął praktykę powinien zwrócić uwagę na kilka rzeczy:

  •  Czy nauczyciel mówi dokładnie to co pokazuje.
  •  Czy jest skoncentrowany na tym co robi i potrafi klarownie wytłumaczyć jak wykonać pozycję.
  •  Czy zwraca uwagę na przeciwwskazania zdrowotne do wykonywania różnych pozycji.
  •  Czy poprawia ćwiczących, chodzi po sali i koryguje ćwiczące osoby
  •  Czy potrafi wytłumaczyć cel używania różnych pomocy: koców, pasków, klocków etc.
  •  Czy dzieli grupę na podgrupy wykonujące różne warianty pozycji w zależności od stopnia zaawansowania i stanu zdrowia.
    Jeśli nie robi czegokolwiek z powyższej listy- bądź czujny.

10. Dlaczego dobrze jest nie jeść przed ćwiczeniami?

W większości pozycji ciało oczyszcza się, jeśli układ trawienny będzie trawił, proces oczyszczania jest zahamowany. Poza tym, na mniej subtelnym poziomie: spróbujcie najeść się i zacząć skręcać albo odwrócić głową w dół. Co najmniej 2-3 godziny (w zależności od przemiany materii) przed zajęciami nie należy nic jeść.

11. Czy muszę przejść na wegetarianizm, żeby praktykować jogę?

Dieta wegetariańska nie jest niezbędna aby rozpocząć praktykę jogi. Jeśli zaczniecie poważnie ćwiczyć wasze nawyki żywieniowe same zaczną stopniowo się zmieniać. Joga to proces oczyszczania, a pierwszym wskazaniem jest ahimsa- niekrzywdzenie innych istot.

12. Czy muszę chodzić do szkoły jogi jeśli chcę zacząć ćwiczyć?

Jest kilka sposobów na rozpoczęcie nauki:

  •  Regularne zajęcia w szkole jogi
  •  Uczestnictwo w wyjazdowym kursie, warsztacie jogi
  •  Ćwiczenie z dvd
  •  Nauka z książki
    Bezpośredni kontakt z nauczycielem jest najlepszym rozwiązaniem. Jeśli w Twojej okolicy nie ma żadnej szkoły jogi dobrym pomysłem jest uczestnictwo w jednym Więcej wyjazdowych kursów jogi- organizowanych przez szkoły jogi Więcej całej Polski. Podczas takiego wyjazdu w ciągu kilku dni codziennych ćwiczeń pod okiem dobrego nauczyciela można z łatwością przyswoić podstawy. Uczestnictwo w tygodniowym kursie gdzie zajęcia są dwa razy dziennie rano i wieczorem, często daje więcej niż uczęszczanie przez miesiąc na zajęcia 2 razy w tygodniu.
    Jeśli z jakiś powodów nie możesz uczestniczyć ani w regularnych zajęciach, ani w kursach wyjazdowych rozwiązaniem może być ćwiczenie z dobrej jakości dvd. Oczywiście to nie zastąpi kontaktu bezpośredniego z nauczycielem, ale znacznie ułatwi zobaczenie pozycji z wielu stron, wykonywanie krok po kroku, czasem serie ćwiczeń. Jest bardzo duży wybór dvd na rynku- często bardzo pośledniej jakości. Przed zakupem dobrze jest się dowiedzieć czegoś na temat produktu. Rozwiązaniem najmniej korzystnym jest nauka książki- znacznie mniej można zobaczyć. Zarówno dvd jak i książka nie zastąpią „żywego” nauczyciela – tak więc nawet jeśli zdecydujecie się na użycie tych narzędzi raz na jakiś czas powinno się konsultować i otrzymać korektę od żywego, a nie wirtualnego nauczyciela.