Antykoncepcja w statystykach

Jak przedstawia się antykoncepcja w statystykach?Badania statystyczne dowodzą, że w Polsce najczęściej stosowanym środkiem antykoncepcyjnym jest:

1.prezerwatywa (40-50% par)
2.stosunek przerywany (do tej metody – mimo jej zawodności- jest przywiązanych ponad 20% par)
3.pigułka doustna

Z powyższego wynika, że polskie pary stosują głównie antykoncepcję dostępną bez recepty i bez konsultacji z lekarzem.
Polskie pary są zadowolone ze stosowanych przez siebie metod, mimo iż zdają sobie sprawę z zawodności dwóch pierwszych i mają świadomość istnienia bardziej nowoczesnych i wygodniejszych preparatów (plasterki). Do skorzystania z nowocześniejszych metod bardziej skłonne są kobiety niż mężczyźni. Ale obie płci uważają dwie pierwsze metody za najbardziej bezpieczne – w rozumieniu braku chemicznej ingerencji w organizm.
A skąd czerpią wiedzę na temat antykoncepcji? Blisko 40% kobiet spośród tych stosujących pigułki doustne deklaruje, że zalecił im ją lekarz ginekolog. Kto polecał pigułkę pozostałym 60% pozostaje tajemnicą. Wśród kobiet stosujących inne metody antykoncepcji większość twierdzi, że rozmawia (lub rozmawiała) o sposobach zapobiegania ciąży z ginekologiem. Zupełnie inaczej to wygląda, gdy na pytanie o źródła swej wiedzy odpowiadają mężczyźni, bowiem przeważająca większość (blisko 70%) czerpie swą wiedzę od kolegów, z prasy (często tej typowo kobiecej) lub od swych partnerek. Pozostali nie interesują się tymi sprawami, pozostawiając problem antykoncepcji „na głowie”kobiety.Liv Odonson
Obcasy.pl