Awizofobia – skąd bierze się lęk przed ptakami?

Jednym z lęków, który może utrudniać nam codzienne, prawidłowe funkcjonowanie jest awizofobia. Czym się objawia i jak z nią walczyć?

awizofobia
Awizofobia – skąd bierze się lęk przed ptakami. Shakeb Tawheed/Pexels

Paniczny strach przed zwierzętami czy przedmiotami często ukazywany jest na wielkim ekranie. Tematy fobii są chętnie poruszane przez twórców filmów. Jednym z nich był Alfred Hitchcock, który w produkcji „Ptaki” ukazał lęk przed tymi skrzydlatymi zwierzętami. Dla wielu z nas film był jedynie fikcją, jednak w rzeczywistości awizofobia, czyli strach przed ptakami jest istotnym problemem.

Skąd się bierze awizofobia?

Nazwa pojęcia pochodzi od łacińskiego słowa avis, czyli ptak oraz greckiego phobos, oznaczającego lęk. Zamiennie używa się również terminu „ornitofobia”, który wywodzi się z dwóch greckich słów ornithos (ptak) i phobos. To zaburzenie nerwicowe, które objawia się irracjonalnym strachem lub obrzydzeniem w stosunku do wybranego gatunku ptaków lub wszystkich przedstawicieli skrzydlatych zwierząt. Za jego przyczynę uznaje się negatywne doświadczenia z dzieciństwa, które często zostały wyparte do podświadomości. Mogą to być nieprzyjemne kontakty z ptakiem czy traumatyczne widoki. Zdarza się również, że lęk wynika z postawy rodziców, którzy przestrzegają dziecko przed zagrożeniem ze strony zwierząt. Innym czynnikiem może być poznanie fikcyjnych historii, na przykład wspomnianego filmu Hitchcocka, w których ptaki robią krzywdę ludziom.

Objawy ornitofobii

Osoby cierpiące na ten rodzaj fobii odczuwają ciągłe napięcie. Kontakt z ptakami może wywoływać reakcje takie jak kołatanie serca, przyspieszony oddech, duszności, wzrost ciśnienia, suchość w ustach czy zawroty głowy. Pojawić się mogą również nudności i wymioty. W skrajnych przypadkach, w poczuciu zagrożenia, osoby dotknięte awizofobią nie kontrolują swoich odruchów – często uciekają, płaczą, krzyczą lub tracą przytomność. Długotrwałym skutkiem ciągłego stresu mogą być zaburzenia snu i koncentracji, bóle głowy, a nawet depresja.

Jak zwalczyć lęk przed ptakami?

Wszelkie fobie zazwyczaj są głęboko zakorzenione w naszej psychice. Dlatego pierwszym krokiem w ich zwalczaniu powinna być wizyta u specjalisty i wybór odpowiedniej terapii. Istnieje jednak kilka popularnych sposób za walkę z lękami. Jednym z nich jest tak zwana metoda małych kroków, czyli stopniowe oswajanie się z ptakami. Innym rozwiązaniem jest gwałtowne spotkanie ze skrzydlatymi przeciwnikami w kontrolowanych warunkach. Kilkukrotne powtórzenie takiego kroku powoduje zmniejszenie podatności na stres z tym związany. Osłabić lęk może również pogłębianie wiedzy na temat mechanizmów fobii i radzenia sobie z nią oraz poznawanie zwyczajów ptaków, zwłaszcza tych wywołujących największy strach.

Justyna Grochowska