Basia Kurdej-Szatan w roli „doktora clowna”!

Aktorka „leczy śmiechem” chore dzieci z Fundacją „Dr Clown”.

basiakurdej
Basia Kurdej-Szatan w roli „doktora clowna”!

Były pojedynki balonowymi mieczami, czary i iluzjonistyczne sztuczki. Do tego – przybijanie piątek, dużo rozmów i jeszcze więcej śmiechu, a na twarzach – obowiązkowo czerwone nosy. Tak Barbara Kurdej-Szatan i „doktorzy clowni” wnieśli radość i magię do warszawskiego szpitala dziecięcego. Aktorka włączyła się w „Terapię śmiechem”, regularnie prowadzoną przez Fundację „Dr Clown”.

W bajecznie kolorowych strojach, za pomocą iluzji, klaunady, zabaw i empatycznych rozmów rozdają podopiecznym radość, uśmiech i optymizm. Na pamiątkę zostawiają „magiczny” rekwizyt – czerwony nosek. To wolontariusze Fundacji „Dr Clown”, którzy już od 18 lat realizują w szpitalach i placówkach specjalnych program „Terapii śmiechem”.
Tym razem w rolę „doktora clowna” wcieliła się również Basia Kurdej-Szatan. Przystrojona w charakterystyczny czerwony nosek, aktorka dołączyła do wolontariuszy Fundacji „Dr Clown” i wraz z Dr Pszczółką, Dr Krawatem i Dr Wróżką prowadziła „Terapię śmiechem” w Szpitalu Dziecięcym im. prof. dr. J. Bogdanowicza przy ul. Niekłańskiej w Warszawie. Gwiazda brała w zabawach z chorymi dziećmi, „magicznych” sztuczkach, rozmawiała i żartowała z podopiecznymi Fundacji. Wspólnie z dziećmi wypełniali magiczne księgi kolorowymi obrazami, staczali pojedynki balonowymi mieczami, „wyczarowywali” z magicznego kapelusza najróżniejsze akcesoria. Wszystko po to, by przywrócić chorym dzieciom optymizm oraz wiarę w to, że posiadają moc pokonania przeciwności. A także – wspierać proces zdrowienia i rekonwalescencji.

– Jesteśmy tu po to, by pomóc małym pacjentom choć na chwilę zapomnieć o bólu, chorobie i trudnościach, jakie ich spotykają. Chcemy dać chorym dzieciom trochę radości i energii, tchnąć w nie optymizm i wiarę w przezwyciężenie przeszkód. Z zachwytem patrzę na „doktorów clownów” i radość, jaką niosą podopiecznym – mówiła Basia Kurdej-Szatan.
Znana z promiennego uśmiechu i zarażania optymizmem gwiazda przyznaje, że „Terapia śmiechem” wywiera wpływ nie tylko na podopiecznych, ale również na nią samą.
– Współpraca z Fundacją „Dr Clown” jeszcze bardziej uświadomiła mi, jak ważne jest, by cieszyć się każdym dniem i starać się nie poddawać zmartwieniom – dodała Basia Kurdej-Szatan.

Barbara Kurdej-Szatan pomaga Fundacji „Dr Clown” już od kilku lat. Gwiazda pojawia się na imprezach organizowanych przez Fundację, została też ambasadorką kampanii 1% organizacji o tytule „Śmiech leczy” (spot: https://www.youtube.com/watch?v=FzgGTZtmcC4). Aktorka wyznaje, że chciałaby, tak jak „doktorzy clowni”, opanować szeroki repertuar sztuczek z dziedziny iluzji i interaktywnych zabaw, żeby nieść jeszcze więcej radości odwiedzanym dzieciom.

Fundacja „Dr Clown” realizuje program „Terapii śmiechem i zabawą” od 1999 roku. Wolontariusze Fundacji „Dr Clown” – „doktorzy clowni” – odwiedzają rocznie prawie 60 000 potrzebujących w 170 szpitalach i placówkach specjalnych w całej Polsce.