Dzień Kobiet z ikonami piękna

Dzień Kobiet to idealna okazja do przypomnienia sobie osób, które wywarły duży wpływ na kulturę oraz kształtujący się kanon kobiecej urody. Poznaj piękne i niezapomniane postaci ze świata kina, mody i muzyki.

Foto. Instagram.com/leslievilleflea

Postrzeganie urody zmienia się błyskawicznie. Ma to związek z nowymi metodami makijażu oraz pojawiającymi się wizjami projektantów mody. Na pożądany typ urody wywierają wpływ także czynniki kulturowe. Dawniej zachwycano się rubensowskimi kształtami, a dzisiaj nie możemy oderwać wzroku od szczupłych modelek.

Dostrzegamy jednak drugą stronę medalu. Pojawiają się modelki plus size, co może być oznaką powrotu do dawnych ideałów. Coraz częściej stawiamy też na naturalność w wyglądzie, czego przykładem może być wymarzony przez wiele kobiet efekt model skin. W naszej kulturze zachowała się jednak pamięć o kultowych osobowościach ze świata kultury lat 80., 70. i 60. Cofnijmy się kilkadziesiąt lat wstecz, aby przyjrzeć się płci pięknej.

Bridge Bardot

Foto. instagram.com/myinsta.jack.huan

Bardot była ikoną w świecie mody. Spopularyzowała dekolt typu „odkryta szyja oraz oba ramiona”, nazwany od jej imienia „bardot”.

Sophia Loren

Foto. instagram.com/italianmodels.eu

Sophia Loren zachwycała charakterystycznym wyglądem. W filmach pojawiała się w kreacjach podkreślających jej walory.

Marylin Monroe

Foto. instagram.com/arsenalmovies

Marylin uchodzi za symbol seksu lat 50. i 60. Chociaż trendy ulegają zmianie, Monroe pozostaje ideałem kobiety.

Audrey Hepburn

Foto. instagram.com/mariam_zibzibadze

Audrey należy do grona najbardziej cenionych aktorek. Modelka jest ikoną popkultury lat 60. Uroda Hepburn obecnie jest porównywana do charakterystycznej twarzy Lily Collins.

Lesley Lawson (Twiggy)

Foto. instagram.com/ladies_in_a_balenciaga_dress

Angielska modelka zrewolucjonizowała dotychczasowy kanon piękna. Rozpoczęła karierę w wieku 16 lat, urzekając regularnymi rysami twarzy, dużymi oczami oraz dziecięcą sylwetką.

Jane Fonda

ikony piękna
Foto. instagram.com/tonydefil_cinemania

Jane Fonda to jedna z najbardziej znanych amerykańskich gwiazd. Jej nienaganna figura i piękny dekolt były powodem zachwytu wielu panów.

Catherine Denevue

Foto. instagram.com/moviestylefinder

Catherine Deneuve często określa się mianem pierwszej damy francuskiego kina. Filmy, w których zagrała, nie odniosły kasowego sukcesu, ale sama Deneuve została zapamiętana, jako kobieta o wyjątkowej urodzie.

Anita Ekberg

Foto. instagram.com/anita.ekberg

Anita Ekberg odniosła sukces dzięki produkcji „La Dolce Vita”. Aktorka zagrała w nim pamiętną rolę w fontannie di Trevi.

Jayne Mansfield

Foto. instagram.com/fifiphones

Jayne Mansfield, a właściwie Vera Jayne Palmer, była uznawana za największa rywalkę Marylin Monroe. W Hollywood osiągnęła status seksbomby lat 50. i 60.

Gina Lollobrigida

Foto. instagram.com/edgar_steinbach1mua
Gina to obok Sophii Loren i Claudii Cardinale największa gwiazda we Włoszech.  III miejsce i tytuł Miss Włoch otworzyły drzwi do jej kariery, co można zauważyć po bogatej filmografii.
Marcelina Bednarska