Terapeutyczne skutki pisania pamiętnika

Systematyczne zapisywanie przemyśleń i emocji, które towarzyszą nam każdego dnia pomaga uporządkować chaos, który nas otacza oraz zapanować na nowo nad swoim życiem.

Terapeutyczne skutki pisania pamiętnika. Foto Kelly Sikkema /unplash

Pamiętniki kojarzą nam się przeważnie jako atrybut nastolatek, które opisują w nich swoje niespełnione miłości, historie pierwszych pocałunków oraz kłótnie z koleżankami z klasy. Aby odczarować to nieco dziecinne i niesprawiedliwe postrzeganie, należy zwrócić uwagę na szereg pozytywnych skutków, wynikających z regularnego prowadzenia pamiętnika. Oto kilka z nich.

Chwila tylko dla Ciebie

W codziennym natłoku obowiązków często zapominamy, jak ważne jest by każdego dnia znaleźć choć chwilę tylko dla siebie. Każdy, kto ma rodzinę, wie, że w domu zawsze znajdzie się jakieś zajęcie, które albo nie może czekać, albo tylko tak nam się wydaje. W rezultacie nie potrafimy wygospodarować czasu na odpoczynek i spotkanie sam na sam z myślami – bez akompaniamentu w postaci domowego gwaru i tupotu dziecięcych stóp. Wiele kobiet poświęca całą swoją uwagę rodzinie zapominając o sobie samych i swoich potrzebach. W takich sytuacjach pamiętnik może okazać się niezwykle pomocny, ponieważ postanowienie o codziennym pisaniu w pewien sposób wymusi na nas zmianę codziennej rutyny w taki sposób, aby wygospodarować te 15-20 minut dziennie na kolejny wpis. Dzięki niemu złapiemy chwilę oddechu, którą możemy poświęcić w 100% sobie oraz zidentyfikować kluczowe potrzeby i braki, które nam aktualnie doskwierają, przeanalizować samopoczucie, a  także znaleźć sposób na jego poprawienie. To wszystko pomoże odkryć siebie na nowo oraz zadbać o swoje szczęście.

Introspekcja

Pisanie pamiętnika to przede wszystkim proces, w którym poznajemy lepiej samych siebie, swoje pragnienia oraz emocje, które nami kierują, a o których istnieniu nie mieliśmy pojęcia. Dzięki spisywaniu na kartce codziennych przemyśleń i uczuć, możemy je łatwiej dostrzec, zidentyfikować, które działają na nas korzystnie, a które nie, a następnie przepracować, aby nie zatruwały codziennego życia i relacji. Po zidentyfikowaniu negatywnych odczuć oraz sytuacji, które je powodują, możemy ograniczymy częstotliwość ich występowania, dzięki czemu smutek oraz złość nie przejmą nad nami kontroli oraz nie będą odbijać się na naszych najbliższych. Uciszenie buzujących wewnątrz emocji sprawi, że spojrzymy na życie w sposób bardziej racjonalny – analiza potrzeb, którą możemy przeprowadzić na kartkach pamiętnika, pozwoli podjąć przemyślaną decyzję, niepodyktowaną bezpośrednio przez emocje.

Pamiętnik jest narzędziem, które pozwala wyrzucić z siebie wszystko co negatywne. Może być powiernikiem w sytuacji, kiedy nie mamy możliwości spotkać się z zaufaną osobą lub po prostu jeśli nasze problemy są zbyt wstydliwe, by się nimi z kimkolwiek dzielić. O skuteczności działania pamiętnika w zakresie panowania nad emocjami i budowania zrozumienia swoich uczuć i motywacji świadczy fakt, iż pamiętniki są wykorzystywane jako jeden z elementów terapii. Pomaga uporządkować wydarzenia i indywidualne odczucia oraz uporządkować chaos, który otacza nas na co dzień.

Schematy

W dłuższej perspektywie pamiętnik umożliwi nam odkrycie schematów, według których postępujemy w określonych sytuacjach i ich analizę, która pomorze znaleźć przyczynę i rozpocząć prace nad zmianą podejścia. Dzięki systematycznym wpisom jesteśmy w stanie zaobserwować zmiany, jakie zaszły w naszym życiu na przestrzeni miesięcy, a nawet lat – zarówno te pozytywne, jak i negatywne. Czytając zapiski z przeszłości, możemy spojrzeć na nie chłodnym okiem i ocenić z większą obiektywnością. Wówczas możemy zauważyć, że niektóre zachowania, na przykład w zakresie związku, cyklicznie się powtarzają, sprawiają ból, a w następstwie powodują rozpad relacji z partnerem. Szersza perspektywa, jaką zapewnia pamiętnik, umożliwia wcześniejsze dostrzeżenie symptomów wskazujących na powielenie szkodliwego schematu z przeszłości.

Dziennik wdzięczności

W codziennych zapiskach oprócz tego, co nas boli i martwi, warto uwzględnić momenty, które sprawiły nam danego dnia radość. Jeśli reprezentujemy pesymistyczne podejście do życia, możemy natrafić na trudność w znalezieniu takiej rzeczy, natomiast każdy z nas ma mniejsze lub większe powody do wdzięczności. Trzeba je tylko znaleźć. Poszukiwanie pozytywnych aspektów życia, pomoże nam dostrzec, że dobre rzeczy przydarzają się każdemu, również nam, dzięki czemu zmienimy postrzeganie rzeczywistości na bardziej optymistyczne, a także poprawimy jakość życia oraz wewnętrzne zadowolenie.

Anita Bożek