Problemy z tarczycą na całym świecie ma już ponad 300 milionów ludzi, jednak nawet połowa nich nie wie o swojej chorobie.Endokrynolodzy szacują, że zaburzenia czynności tarczycy mogą dotyczyć nawet 22 proc. Polaków. Choroba ma istotny wpływ na obniżenie komfortu życia, a jej rozpoznanie z uwagi na mało specyficzne objawy, jest często utrudnione.
„Polscy endokrynolodzy szacują, że blisko co czwarty Polak był lub jest dotknięty chorobami tarczycy. Z raportu Głównego Urzędu Statystycznego pt. „Zdrowie i ochrona zdrowia w 2015 r.” wynika, że niedoczynność tarczycy aż siedmiokrotnie częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Dodatkowo w porównaniu do poprzedniego badania odnotowano największy z dotychczasowych wzrost odsetka młodzieży chorującej na tarczycę (o 1,1. p. proc)” – mówi dr n med. Renata Głoskowska-Koptas, endokrynolog Medicover.
Tarczyca jest jednym z największych gruczołów wydzielania wewnętrznego. Jest zlokalizowana w przedniej części szyi. Odpowiada za gospodarkę hormonalną i przemianę materii. Dodatkowo jest istotna dla funkcjonowania układu nerwowego, pokarmowego oraz rozrodczego. Dlatego zaburzenia w jej pracy mają duży wpływ na jakość życia.
Dlaczego tarczyca choruje?
Istnieje wiele różnych przyczyn wystąpienia niedoczynności pierwotnej. Może to być na przykład zapalenie tarczycy, leczenie jodem promieniotwórczym, radioterapia okolicy szyi, przyjmowanie niektórych leków, znaczny niedobór jodu w środowisku czy wrodzona niedoczynność tarczycy.
Natomiast najczęstszymi przyczynami nadczynności tarczycy w Polsce są: choroba Gravesa i Basedowa oraz wole guzkowe toksyczne. Pierwsza to choroba o podłożu autoimmunizacyjnym, w której własne przeciwciała organizmu pobudzają tarczycę do produkcji hormonów, natomiast wole guzkowe toksyczne powstaje w wyniku niedoboru jodu. W Polsce jest to częsta przyczyna nadczynności z uwagi na niedobór tego pierwiastka, który występował w naszym kraju w latach 80. XX wieku.
Jak choroba daje o sobie znać?
Większość objawów, jakie wywołują zaburzenia tarczycy jest niespecyficzna. Oznacza to, że są one podobne do symptomów innych schorzeń, zatem postawienie prawidłowej diagnozy i wdrożenie właściwego leczenia jest czasochłonne.
„Objawy niedoczynności tarczycy wynikają głównie ze zwolnienia pracy organizmu – doskwiera nam ogólne zmęczenie i nadmierna senność, łatwo marzniemy, skóra, włosy i paznokcie stają się wysuszone, możliwe są zaparcia oraz przyrost masy ciała. Z kolei objawy nadczynności tarczycy są efektem przyspieszenia pracy organizmu – nawet przy zwiększonym apetycie, możemy zauważyć chudnięcie, towarzyszy nam uczucie gorąca, zwiększona potliwość, drażliwość, nerwowość, niepokój, lęk. Pacjenci borykają się z bezsennością, mają trudności w skupieniu uwagi, może pojawić się przyspieszenie czynności oraz kołatanie serce. Dodatkowo u kobiet możliwe są zaburzenia miesiączkowania, a u mężczyzn – osłabienie libido i niekiedy zaburzenia erekcji.” – dr n med. Renata Głoskowska-Koptas
Skąd mam wiedzieć czy choruję?
Zarówno niedoczynność, jak i nadczynność tarczycy diagnozuje się poprzez badanie stężenia TSH i FT4 we krwi.
„Kolejnym pomocnym badaniem w diagnostyce niedoczynności tarczycy jest oznaczenie stężenia przeciwciał przeciwtarczycowych, głównie anty-TPO. Pozwala ono na określenie czy schorzenie jest związane z autoimmunizacyjną chorobą tarczycy. Próbka krwi do badania TSH, FT4 i anty-TPO pobierana jest z żyły łokciowej. Wszystkie te badania są dostępne w pakiecie diagnostycznym „Tarczyca pod kontrolą” w Medicover, który umożliwia potwierdzenie lub wykluczenie podejrzeń dotyczących chorób tarczycy.” – dr n med. Renata Głoskowska-Koptas