Ból przewlekły – skutek stresu niebezpieczny dla zdrowia

Stres to nie tylko nieprzyjemne uczucie, lecz także zagrożenie dla organizmu. Czy wiedziałaś, że związany z nim ból przewlekły może przyjąć groźną formę?

Ból przewlekły – skutek stresu niebezpieczny dla zdrowia

Stres to uczucie, które pojawia się podczas silnych przeżyć oraz ważnych sytuacji. W zależności od naszej osobowości, może znacząco wpływać na codzienne funkcjonowanie lub przeciwnie – nie być przyczyną dyskomfortu. Życie w stałym stresie przyczynia się do problemów zdrowotnych. Jednym z nich jest ból przewlekły. Kiedy się pojawia i jak sobie z nim poradzić?

Skąd się bierze ból przewlekły?

Ból przewlekły pojawia się w najbardziej stresujących sytuacjach np. w pracy lub domu rodzinnym. Jest on wynikiem dłuższego stresu emocjonalnego – organizm ludzki broni się poprzez skurcz mięśni, który w 95 procentach przyczynia się do bólów głowy i ciała. Najbardziej narażone miejsca to odcinek lędźwiowy, barki, szczęka i rwa kulszowa. Kiedy dolegliwość się przedłuża, możemy mówić o chronicznym bólu.

Etapy rozwoju dolegliwości

Kiedy pojawia się ból, najczęściej sięgamy po tabletki. Niestety jest to tylko chwilowe odsunięcie dolegliwości. Zapominamy, że to sygnał jaki wysyła nasz organizm i wymaga interwencji lekarza. Pozostawienie skurczów mięśni bez ingerencji medycznej, powoduje, że problem narasta.

Tak zwany cykl bólowy ma kilka poziomów. Pierwszy z nich to lekka obolałość mięśni – na tym etapie można szybko pozbyć się problemu. Na drugim mięśnie są jeszcze bardziej zaciśnięte, a do komórek dociera mniej płynu. Dochodzi do naciągnięć, które naprawia tkanka bliznowata, Nie jest ona ani elastyczna ani porowata, więc uniemożliwia ruch mięśni i wzmaga objawy.

Trzeci poziom to rozwijanie się tkanki bliznowatej, która zajmuje coraz większy obszar, zabierając go tkance mięśniowej. Ból jest już bardzo silny, a mięśnie osłabione. Może dojść do upośledzenia ruchów.

Leczenie bólu przewlekłego

Leczenie w tym przypadku jest wielokierunkowe. Opiera się głównie na farmakologii, chociaż stosuje się także metody psychologiczne, chirurgiczne oraz rehabilitację. Popularnym sposobem badania bólu jest tak zwana drabina analgetyczna, Światowej Organizacji Zdrowia. Polega na podzieleniu leków na trzy grupy, które są dostosowywane do natężenia dolegliwości pacjenta. Mniej popularnym rozwiązaniem jest morfina, która wciąż kojarzona jest z uzależnieniem od leków i śmiertelnymi chorobami.

Warto reagować na każdy ból, ponieważ jest to sygnał od organizmu, że coś dzieje się nie tak. Nie należy ignorować nieustępującego stresu i związanych z nim dolegliwości. Ból przewlekły może pojawić się bardzo szybko i tak samo zniknąć, jeżeli tylko zareagujemy odpowiednio wcześnie.