Bolączka niejednej ciąży

Dziewięć miesięcy noszenia we własnym brzuchu przyszłego dziecka niewątpliwie jest czymś nobilitującym. Okres ten zdaniem wielu kobiet zalicza się do grona najpiękniejszych w życiu.

Bolączka niejednej ciąży

Ciąża to także pewne, wręcz nieuniknione bolączki. Czy istnieje sposób, by uczynić je łagodniejszymi lub całkiem wyeliminować?

Uciążliwy refluks żołądkowo-przełykowy

Pojawia się nie tylko w okresie ciąży i potrafi skutecznie uprzykrzyć życie. Zgaga, bo o niej w tym przypadku mowa, polega na uczuciu bolesnego pieczenia zlokalizowanego za mostkiem, określanego jako „palenie w przełyku”. Przyczyną tego stanu jest cofanie się kwaśnego soku żołądkowego z żołądka z powrotem do przełyku, czyli tzw. refluks żołądkowo-przełykowy. Dolegliwości odczuwane są najczęściej pośrodku klatki piersiowej oraz w nadbrzuszu, ale w skrajnej postaci ból może promieniować do szyi, gardła, krtani, a nawet bocznych części klatki.

Zgaga w ciąży jest jedną z często spotykanych dolegliwości. W praktyce niegroźna, ale bardzo przykra, ponieważ pogarsza samopoczucie i komfort życia do tego stopnia, że może uniemożliwiać normalne funkcjonowanie. Najczęściej wywoływana jest głównie przez zmiany hormonalne. To wina progesteronu, którego poziom jest znacznie wyższy w tym okresie i powoduje, że rozluźniają się mięśnie przewodu pokarmowego. Przez to kwasy żołądkowe wraz z enzymami trawiennymi cofają się z żołądka do przełyku, wywołując takie, a nie inne dolegliwości. Zgaga pojawiająca się w późniejszych miesiącach ciąży to natomiast efekt powiększania się macicy. Uciska coraz mocniej żołądek, co powoduje wypychanie z niego treści pokarmowej do przełyku. Towarzyszy temu wówczas palący ból za mostkiem, promieniujący wzdłuż przełyku, tzw. puste odbijanie i uczucie kwaśności w ustach.

Szansa na powrót do normalności

Współczesna medycyna jest w stanie zaradzić niemal każdemu schorzeniu, dzięki czemu nieprzyjemne doświadczenia mogą szybko odejść w niepamięć. Na całe szczęście przykre objawy zgagi w ciąży można w niektórych przypadkach wyeliminować domowymi sposobami, zwracając uwagę na jedzenie. Posiłki powinno się spożywać powoli i regularnie, najlepiej w pięciu małych porcjach. W dotychczasowej diecie wypadałoby ograniczyć tłuszcze, węglowodany, potrawy kwaśne i mocno przyprawione, a także czekoladę i inne słodycze. Dobrze sięgnąć wówczas po kefir i jogurt naturalny, ponieważ łagodzą uczucie pieczenia w żołądku. Wysoką skutecznością cechują się napary z mięty lub rumianku. Jedną z metod jest także picie siemienia lnianego. Kolacje powinny być lekkie i niezbyt późne. Po jedzeniu warto odpoczywać w pozycji siedzącej, żeby pokarm mógł przesuwać się we właściwym kierunku. Należy pamiętać, że podczas leżenia treść z żołądka łatwiej cofa się do przełyku i sprzyja pojawieniu się zgagi. Czasami zdarza się, że zgaga dokucza w nocy. Wtenczas należy spać z wysoko uniesioną głową i tułowiem, w pozycji prawie półsiedzącej. Dobrze już na samym początku zdać sobie sprawę z tego, że w ciąży zgaga jest czymś nieodłącznym. Kobiety mające często tego rodzaju problemy powinny także nie uciskać talii i brzucha obcisłym ubraniem. W tym przypadku idealnie sprawdzi się odzież uszyta specjalnie dla brzemiennych pań.

Jeśli nie uda się złagodzić zgagi domowymi sposobami, to pozostaje sięgnąć po leki na zgagę w ciąży neutralizujące nadmierną kwasowość soku żołądkowego. Ich skład obejmuje m.in. węglan wapnia i węglan magnezu, które wiążą kwas solny w żołądku i go neutralizują. Finalnie prowadzi to do tego, że gdy treść z żołądka się cofnie, to nie spowoduje ona palenia przełyku. W zależności od informacji zawartych w ulotce informacyjnej może okazać się, że taki lek z powodzeniem może być stosowany przez kobiety w ciąży. Wypadałoby jednak pamiętać o tym, żeby takowych medykamentów nie nadużywać, ponieważ może to prowadzić do zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej u przyszłych mam. Zresztą każdorazowo przyjęcie takich, czy innych lekarstw dla bezpieczeństwa powinno być przedyskutowane z lekarzem. Nie zaszkodzi w takim przypadku być nieco przezornym. Więcej szczegółowych informacji na temat zgagi trapiącej kobiety w ciąży można znaleźć w poradniku: Ciąża a zgaga na portalu Rennie.

Niewątpliwie okres ciąży rodzi się swoimi prawami. Zmiany zachodzące wówczas w ciele kobiety czasami prowadzą do nieprzyjemnych dolegliwości. Na przykładzie zgagi doskonale jednak widać, że ma to swoje uzasadnienie, ale bez większego wysiłku można także temu zaradzić. Nie ma sensu cierpieć, skoro dostępne
są lekarstwa mogące złagodzić nieprzyjemne objawy.
Czytaj także >> Zgaga ciążowa (refluks żołądkowo-przełykowy) – kryzysy przyszłej mamy

Uwaga!

Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

 

Artykuł sponsorowany