
Wskazaniami są choroby matki lub sytuacje zagrażające zdrowiu i życiu płodu. Decyzję o wykonaniu cesarskiego cięcia podejmuje lekarz.
Na czym polega cesarskie cięcie?
Cesarskie cięcie to zabieg chirurgiczny, którego celem jest wydobycie dziecka i łożyska z macicy. Przeprowadza się je wtedy, kiedy poród naturalny nie może się odbyć. Polega ono na rozcięciu powłok brzusznych – lekarz wykonuje nad spojeniem łonowym nacięcie poprzeczne o długości 15 cm. Następnie rozchyla tkanki, które znajdują się poniżej i rozcina macicę. Dzięki temu możliwe jest wydobycie dziecka i łożyska. Ostatnim elementem cesarskiego cięcia jest oczyszczenie macicy i zszycie rany.
Cesarskie cięcie jest wykonywane w znieczuleniu. Cała procedura trwa kilkanaście minut. Po wydobyciu noworodka ocenia się jego stan zdrowia i pozostawia przy mamie.
Informacje na temat cesarskiego cięcia w UK: https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/cesarka-w-uk-jak-wygladaja-procedury-i-jakie-sa-wskazania
Wskazania do cesarskiego cięcia
W Polsce cesarskie cięcie przeprowadzane jest tylko wtedy, kiedy istnieją do tego wskazania medyczne. Zalicza się do nich:
- choroby przewlekłe matki (okulistyczne, kardiologiczne, neurologiczne, psychiczne),
urazy kręgosłupa lub miednicy, - zakończenie poprzednich ciąż cesarskim cięciem,
- stan przedrzucawkowy,
- nieprawidłowości w budowie narządów płciowych,
- nieprawidłowe ułożenie płodu,
- wady wrodzone u płodu,
- ciąża mnoga,
- nieprawidłowy wynik KTG,
- krwawienie z dróg rodnych.
Cesarskie cięcie w Anglii może być przeprowadzone na życzenie ciężarnej. Ostateczną decyzję jednak zawsze podejmuje lekarz.
Znieczulenie do cesarskiego cięcia
Cesarskie cięcie zawsze przeprowadzane jest w znieczuleniu. W większości przypadków jest to znieczulenie podpajęczynówkowe, podczas którego kobieta nie czuje bólu, ale pozostaje w pełni świadoma. Wymaga ono wprowadzenia leku do płynu mózgowo-rdzeniowego. W tym celu wykonuje się nakłucie pleców w odcinku lędźwiowym.
W sytuacjach nagłych (np. gdy wystąpią komplikacje podczas porodu naturalnego) konieczne jest znieczulenie ogólne. Podczas niego kobieta jest w stanie głębokiego uśpienia. Przez ten czas pozostaje pod opieką anestezjologa.
Cesarskie cięcie a pobranie krwi pępowinowej
Cesarskie cięcie nie wyklucza pobrania krwi pępowinowej. Cała procedura odbywa się tuż po wydobyciu łożyska i odcięciu pępowiny. Jest ona bezpieczna dla dziecka. Przeszkolona położna nakłuwa naczynie pępowinowe i pobiera kilkadziesiąt mililitrów krwi do specjalnego worka. Następnie zabezpiecza je i dokładnie opisuje. Tak przygotowane wysyła do banku komórek macierzystych. Chęć bankowania krwi pępowinowej rodzice zgłaszają pod koniec ciąży w wybranej placówce. Jest to możliwe także, kiedy poród odbywa się w Anglii.
Artykuł partnera