Często jednak zapominamy, że pedagodzy przez wiele godzin dziennie muszą używać swojego głosu, nieraz w bardzo utrudnionych warunkach. Choroby narządu głosu u nauczycieli – dlaczego warto stosować prewencję oraz jak złagodzić ich objawy?
Zaburzenia związane z pracą narządu głosu są wśród nauczycieli znacznie częstsze niż w grupie osób wykonujących inne zawody. To jedna z najczęstszych przyczyn zwolnień lekarskich wśród dydaktyków, która czasami wiąże się wręcz z koniecznością rezygnacji z pracy. Źródeł kłopotów z głosem może być bardzo wiele, niektóre z nich niewątpliwie można wyeliminować lub chociaż zmniejszyć ich wpływ na zdrowie tej grupy zawodowej.
O co należy zadbać, będąc nauczycielem?
Bardzo ważna jest w tym zakresie prewencja oraz odpowiednie przygotowanie. Eksperci zwracają uwagę, że przyczyną wielu chorób narządu głosu jest nieprawidłowa emisja. Sposób mówienia, używania gardła, krtani, ale także nieodpowiednie oddychanie mogą znacznie obciążać owe narządy. Należy więc edukować nauczycieli właśnie w zakresie prawidłowej techniki emisji głosu, najlepiej jeszcze w czasie studiów.
Zachowana musi być także higiena pracy. W szkołach powinna być odpowiednia wilgotność powietrza oraz wentylacja. Istotna jest także akustyka w salach, bo hałas czy też pojawiający się podczas lekcji pogłos wymagają od nauczyciela o wiele większego wysiłku. Ważne jest również, aby pedagog mógł robić po zajęciach przerwy, w których nie używa głosu. Dobrze byłoby móc zapewnić wolną godzinę pomiędzy poszczególnymi lekcjami, aby nie były one skumulowane w jeden wielogodzinny ciąg.
Jeśli zaś chodzi o styl życia, który może ułatwić pracę głosem, wiąże się on przede wszystkim z unikaniem palenia, alkoholu, ale także ostrych potraw. Mogą one podrażniać gardło. Należy także dbać o ogólną dobrą formę fizyczną – ruch, nawodnienie organizmu (dorosły człowiek powinien wypijać 2-2,5 l płynów dziennie), konieczny sen. Równie istotny jest także stan psychiczny nauczyciela, gdyż jego praca sama w sobie jest bardzo stresująca. Organizm poddany przeciążeniu psychicznemu jest znacznie mniej odporny na różnego rodzaju infekcje oraz trudności somatyczne, co może odbijać się także na problemach z głosem.
Jakie trudności w pracy głosem powinny wywołać u nauczyciela zaniepokojenie?
- chrypka (może być okresowa lub nawet stała),
- zaniki głosu i bezgłos,
- suchość i drapanie w gardle,
- uczucie ,,guli” w gardle, która zdaje się ciągle zalegać,
- kaszel,
- częste infekcje dróg oddechowych.
Jak można łagodzić objawy chorób narządu głosu u nauczycieli?
Należy zadbać o wymienione wyżej czynniki, a do pracy głosem trzeba przygotowywać pedagogów już na studiach. Można także stosować domowe sposoby, które pomogą złagodzić suchość w gardle oraz zregenerować podrażnione tkanki. Co jest w tym zakresie pomocne?
- Siemię lniane – zarówno płukanki gardła naparem z siemienia lnianego, jak i jego popijanie pozwolą nawilżyć gardło oraz pozostawi na nim ,,warstwę ochronną”. Ułatwi to regenerację błon śluzowych oraz zabezpieczy je przed ewentualnymi patogenami. Rozgniecione nasiona siemienia lnianego zalewamy gorącą wodą i pozostawiamy pod przykryciem na kilkanaście minut. Po tym czasie wytworzy się śluz, który będzie miał terapeutyczny wpływ na gardło. Po odsączeniu go od nasion siemienia, możemy zrobić płukankę. Dobrze powtarzać ją kilka razy dziennie. Przygotowując zaś z siemienia napój, do smaku można dodać łyżeczkę miodu.
- Miód – wspomniany już wyżej miód sam w sobie stanowi doskonały sposób na regenerację podrażnionego gardła. Ma właściwości przeciwzapalne, przeciwgrzybicze, łagodzące oraz nawet przeciwbólowe. Łyżkę miodu zaleca się rozpuścić w ciepłej wodzie i popijać małymi łykami. Można też ssać plaster miodu lub nałożoną na łyżeczkę porcję. Będzie miało to podobne działanie jak pastylki do ssania.
- Pastylki do ssania – to preparat, który każdy nauczyciel powinien mieć w swojej domowej apteczce. Warto postawić na środki mające w sobie naturalne komponenty, wśród których często znajduje się chociażby opisany wyżej miód, do tego propolis, cynk i witamina C. Dobrze zastosować je już przy pierwszych objawach przeciążenia gardła.
Należy przy tym wszystkim pamiętać także o regularnych wizytach u foniatry, który będzie mógł na bieżąco ocenić stan narządu głosu. Dzięki temu uda się zareagować odpowiednio wcześnie – nie warto ryzykować.
artykuł sponsorowany