Cierpisz na impotencję? Poznaj jej przyczyny i sposoby leczenia

Problem impotencji dotyka mężczyzn w każdym wieku. Szacuje się, że kłopoty ze wzwodem może mieć nawet kilkanaście procent panów w wieku 30 lat i mniej.

Cierpisz na impotencję? Poznaj jej przyczyny i sposoby leczenia

Dolegliwość objawia się trudnością w wywołaniu i utrzymaniu erekcji. Mężczyzna cierpiący na impotencje nie jest w stanie odbyć pełnego stosunku z partnerką. Czasem do zbliżenia nie dochodzi w ogóle. Co leży u podłoży choroby? Jak rozpoznać jej pierwsze sygnały i skutecznie ją wyeliminować? Dowiesz się tego z poradnika.

Skąd wynika impotencja?

Diagnostykę impotencji utrudniają zróżnicowane przyczyny dolegliwości. O ile sama choroba jest wykrywana już we wczesnych stadiach, to dobranie odpowiedniej terapii zajmuje nieco więcej czasu. Przyczyn impotencji często szuka się w układzie krążenia. Miażdżyca, nadciśnienie, czy powikłania po zawale serca lub udarze mogą wywoływać kłopoty z doprowadzaniem krwi do ciał jamistych prącia. To skutkować będzie brakiem pełnej erekcji lub przedwczesnym zwiotczeniem członka.

Zaburzenia wzwodu mogą mieć także podłoże neurogenne lub hormonalne. W pierwszym przypadku za kłopoty odpowiadać mogą schorzenia rdzenia kręgowego, ponieważ to właśnie tam znajdują się zakończenia nerwowe odpowiedzialne za wywołanie erekcji. Impotencja hormonalna ma z kolei związek z mniejszą produkcją testosteronu w organizmie mężczyzn. Wbrew pozorom ten typ zaburzeń erekcji występuje dość rzadko.

Poza tym impotencję wywoływać mogą lęki i obawy przed stosunkiem płciowym. Negatywny wpływ na wzwód może mogą mieć również choroby urologiczne, farmakoterapia, czy regularnie przyjmowane używki.

Pierwsze sygnały problemów z potencją

Impotencja jest procesem rozłożonym w czasie. Jej najczęstsze objawy to kłopoty z wywołaniem wzwodu oraz utrzymaniem go pomimo pobudzenia seksualnego. Mężczyźni cierpiący na problemy z potencją mogą mieć trudność z osiągnięciem orgazmu, wytrysku, czy zachowaniem dostatecznej twardości członka podczas zbliżenia i masturbacji. W konsekwencji prowadzi to do spadku popędu seksualnego, czy małej satysfakcji ze stosunków płciowych. Trzeba pamiętać, że impotencja dotyczy długotrwałego okresu. Nie można mówić o zaburzeniach erekcji przy wystąpieniu sporadycznych kłopotów ze wzwodem. Impotent to mężczyzna, który obserwuje u siebie problemy z erekcją w dłuższej perspektywie czasu.

Znane metody leczenia impotencji

W celu rozpoczęcia terapii impotencji należy udać się do lekarza rodzinnego lub bezpośrednio do urologa. Wśród proponowanych metod leczenia znajduje się farmakoterapia, wstrzyknięcie leków w prącie, czy ingerencja chirurgiczna. Jeśli podłożem zaburzeń erekcji są kłopoty natury psychicznej, wówczas pacjent kierowany jest na psychoterapię. W niektórych wypadkach mężczyznom zaleca się także zmianę trybu życia oraz ćwiczenia. Odrzucenie papierosów i alkoholu, a także ograniczenie stresu i aktywność fizyczna mogą przyczynić się do poprawy stanu zdrowia.

Leki na potencję i ich skuteczność

Część mężczyzn sięga także po leki na potencję. Środki, takie jak Kamagra i Viagra ułatwiają osiągnięcie erekcji i w niektórych przypadkach okazują się najlepszą terapią. Zaleca się, by wybraną tabletkę zażyć na godzinę przed współżyciem. Efekt jej działania jest zauważalny podczas stymulacji seksualnej. Środek zwiększa dopływ krwi do członka, rozkurcza mięśnie gładkie i usztywnia prącie. Stosowanie leków na potencję warto skonsultować z lekarzem, który sprawdzi, czy nie ma przeciwwskazań do rozpoczęcia terapii.

Impotencja nie musi być chorobą wieku dojrzałego. Nie należy bagatelizować jej pierwszych objawów, a gdy utrzymują się one przez dłuższy czas, warto zgłosić się do specjalisty. Leczenie problemów z potencją może mieć różny przebieg. Wiele zależy od przyczyny schorzenia. Niekiedy wystarczy przyjmowanie leków na potencję, innym razem radykalna zmiana trybu życia.

Artykuł partnera