Ładna skóra wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Uwielbiamy wszelkiego rodzaju kremy, maseczki, pianki, olejki, emulsje, które kuszą nas swoimi zapachami, konsystencją lub obietnicami producenta. Wcieramy je z należytą uwagą w naszą twarz codziennie rano i wieczorem. Pomimo to, na naszej twarzy ciągle pojawiają się zaczerwienienia lub wypryski, mamy cienie pod oczami, a cera świeci się nawet po aplikacji pudru matującego. Dlaczego tak się dzieje? Kluczową sprawą w tym wypadku jest nic innego jak dieta. Produkty, które spożywamy mają wpływ nie tylko na wygląd naszego ciała, ale także na wygląd naszej skóry, a w szczególności cery. Istnieje wiele produktów, które pomagają utrzymać ją w dobrej kondycji, ale są też takie, które potrafią jej zaszkodzić. Co zatem jeść, a czego należy unikać?
Nienasycone kwasy tłuszczowe
Przyspieszają regenerację skóry, dzięki czemu jest ona bardziej odporna na czynniki zewnętrzne, takie jak np. promieniowanie UV. Najlepszym źródłem tych kwasów są oczywiście ryby bogate w te z omega-3 oraz omega-5. Powinny one znaleźć się w diecie, jeżeli twoja skóra jest sucha, wrażliwa i alergiczna. Owe kwasy mają właściwości przeciwalergiczne oraz przeciwzapalne, zmniejszają podrażnienia, obrzęki i zaczerwienienia. Oprócz ryb, istotnym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych są oczywiście oleje roślinne (rzepakowy, sojowy, lniany), żółtka jaj i orzechy.
Zespół witamin
Witaminy w kapsułkach, tabletkach i syropach są bardzo popularne i chętnie przez nas kupowane. Zamiast wydawać pieniądze w aptece, wydajmy je na produkty spożywcze, które są wręcz bombami witamin.
- Witamina A-przyspiesza naturalny proces wymiany komórek, sprzyja gładkiej i jędrnej skórze. Znajduje się przede wszystkim w warzywach, czyli marchwi, dyni, brokułach. Najwięcej jest jej jednak w zwierzęcych wątrobach.
- Witamina B-idealna na problemy z szarą i ziemistą, pozbawioną blasku cerą. Znajdziemy ją w roślinach strączkowych, pełnych ziarnach zbóż, mleku oraz grzybach.
- Witamina C-wskazana dla osób borykających się z cerą trądzikową i tą z pękającymi naczynkami. Najwięcej jej jest oczywiście w cytrusach, ale także w jabłkach, pomidorach, kapustach, papryce oraz żurawinie.
- Witamina E-jej zadaniem jej ujędrnienie wiotkiej skóry. Najbogatszym źródłem są orzechy oraz pestki, np. słonecznika lub dyni, ziarna zbóż oraz oleje (słonecznikowy, z pestek winogron).
- Witamina K-niweluje cienie pod oczami. Najwięcej jej znajduje się w ciemnozielonych warzywach tj. jarmuż, szpinak, lucerna, rukola oraz awokado.
Mikro i makro
Mikro i makro-elementów pozytywnie wpływających na naszą cerę jest mnóstwo. Najważniejsze z nich to:
- selen-wpływa elastyczność
- wapń-nadaje gładkość i miękkość
- miedź i żelazo-nadają kolor
- potas-zapobieganie wysuszeniu i na trądzik
- cynk-lepsze gojenie ran i trądzik
- jod-na szorstką, suchą i łuszczącą się skórę
- krzem-na pękające naczynka
Źródła: Orzechy, kiełki, tofu, jaja, ostrygi i owoce morza, pestki dyni, otręby, produkty pełnoziarniste, bataty, awokado, wątróbka.
Cukier, czyli biały wróg
Chyba każdej z nas przytrafiło się, że po zjedzeniu czekolady nasza cera wołała o pomoc. To wszystko za sprawą zawartego w niej cukru, który działa destrukcyjnie na wygląd naszej skóry. Wahania poziomu insuliny występujące po zjedzenie dawki cukru rozregulowują naszą gospodarkę hormonalną i powodują powstanie trądziku. Poza tym cukier powoduje w organizmie stany zapalne.
Odpowiednie nawodnienie
Woda jest podstawą, jeżeli chodzi o piękną i zdrową skórę. Możemy jeść zdrowo, dostarczać organizmowi niezbędnych tłuszczy, witamin, mikro i makro-elementów, ale bez wody się nie obejdzie. Przynajmniej 2 litry wody dziennie są gwarantem cery idealnej.