Bomberka – krótka historia kultowej kurtki

Bomberka to kurtka, która kilka sezonów temu przeżywała drugą młodość. Niewiele z nas jednak wie, jak ciekawą ma historię.

bomberka
Bomberka – krótka historia kultowej kurtki. Foto Ba Phi/Pexels

Bomberka, znana również jako bomber jacket, to krótka, zapinana na zamek kurtka ze ściągaczami u dołu i na rękawach. W ostatnich latach królowała na wybiegach i ulicach. Czy jej współczesna wersja różni się od pierwotnego projektu?

Pierwsze zastosowanie bomberki

Historia bomber jacket sięga I wojny światowej. Jej pierwotną formą była pilotka, długa skórzana kurtka zaprojektowana na zlecenie armii amerykańskiej. Kokpity samolotów nie były wówczas zamykane, dlatego piloci musieli być wyposażeni w ubrania chroniące przed wiatrem i zimnem. Kurtki lotników miały wysokie zawijane kołnierze, dopasowane mankiety i talię oraz były zapięte na suwak z klapkami. Niektóre egzemplarze podszywano futrem.
Po wojnie projekt udoskonalono. W 1927 roku w Wielkiej Brytanii została zaprezentowana nowa wersja pilotki. Była krótsza i podszyta owczą wełną. Oba projekty miały jednak wady – kurtki były ciężkie i sztywne oraz łatwo nasiąkały wodą, przez co krępowały ruchy.
Lata 50. XX wieku przyniosły kolejne zmiany. Skórę zastąpiono lekkim i wodoodpornym nylonem – materiałem używanym dotychczas przy produkcji spadochronów. Futrzane kołnierze zamieniono na ściągacze, które pojawiły się również na rękawach i dole kurtki. Bomberki występowały w dwóch kolorach: granatowym i oliwkowym, charakterystyczna dla tego typu odzieży stała się pomarańczowa podszewka.

Bomberka jako symbol buntu

Nylonowa bomberka została entuzjastycznie przyjęta również poza wojskiem. Pod koniec lat 70. stała się ulubionym elementem garderoby punków i skinheadów, często zestawiana była z wąskimi jeansami i glanami. Przez wiele lat kojarzono ją właśnie z tymi subkulturami.
Bomber jacket zyskała także uznanie Hollywood. Od lat 50. na wielkim ekranie możemy zauważyć stylizacje gwiazd właśnie z tą kurtką. Przykładem mogą być Marlon Brando w „Tramwaju zwanym pożądaniem” (1951), James Dean w „Buntowniku bez powodu” (1955), Bruce Willis w „Pulp Fiction” (1994) czy Natalie Portman w „Leonie Zawodowcu” (1994). Tom Cruise i Kelly McGillis w „Top Gunie” (1986) mają natomiast skórzane pilotki.

bomberka
Bomberka – krótka historia kultowej kurtki. Foto Trailer screenshot, Public domain, via Wikimedia Commons

Nowa odsłona bomber jacket

W XXI wieku bomberkę ponownie spopularyzowano. Została wylansowana jako element mody hip-hopowej, między innymi dzięki projektom Kanye Westa. Trafiła również na wybiegi. Nowe wersje kultowej kurtki, męskie i damskie zostały stworzone przez projektantów i domy mody jak Jean Paul Gaultier, Michael Kors, Alexander Wang, Balenciaga czy Versace. Miały one różną kolorystykę, popularne były również motywy kwiatowe, orientalne i zwierzęce. Obecne projekty różnią się od pierwotnej formy bomber jacket, jednak mimo to, można powiedzieć, że należy ona do grupy ponadczasowych ubrań.

Justyna Grochowska