Na ich prawidłową podaż powinien jednak uważać każdy człowiek, ponieważ wpływają na podstawowe funkcje życiowe. Pomaga w tym zróżnicowana dieta oraz suplementy – cytrynian magnezu i cytrynian potasu.
1. Cytrynian magnezu sposobem na długotrwałe obniżenie nastroju
2. Cytrynian potasu – suplement dla zdrowia całego organizmu
3. Nadmiar równie zły jak niedobór
Suplementy magnezu i potasu to jedne z najczęściej przyjmowanych preparatów. Ich niedobory zna każdy, kto pije dużo kawy i jest przebywa w stresujących warunkach.
Cytrynian magnezu sposobem na długotrwałe obniżenie nastroju
Obniżenie nastroju, drażliwość, a nawet stany lękowe i depresyjne – te zaburzenia często towarzyszą człowiekowi w sezonie jesienno-zimowym. Ich przyczyną nie musi być jednak pogarszająca się pogoda i mniejsza dawka światła słonecznego. Powodem obniżonego nastroju jest często niedobór magnezu. Deficyt tego pierwiastka wpływa również na bóle głowy, odczuwanie mdłości, bolesne skurcze mięśni, zaburzenia snu, nadciśnienie tętnicze, zwiększone wypadanie włosów, nadmierną łamliwość paznokci, a u kobiet – bolesne miesiączkowanie. Przyjmując regularnie cytrynian magnezu można nie tylko pozbyć się tych dolegliwości, ale również zapewnić sobie m.in. właściwą jakość snu, ochronę przed chorobami układu krwionośnego oraz poprawę perystaltyki jelit.
Cytrynian potasu – suplement dla zdrowia całego organizmu
Potas, podobnie jak magnez, ma holistyczne działanie dla organizmu człowieka. Jego niedobory szczególnie odbijają się na układzie nerwowym – pojawiają się bolesne skurcze i drżenie mięśni, praca serca jest zaburzona, a procesy zachodzące w mózgu zwalniają, przez co cały organizm zaczyna gorzej funkcjonować. W suplementacji potasu najważniejsze jest wybranie takiego preparatu, który zapewnia jak największą przyswajalność dawki zawartej w jednej kapsułce lub tabletce, a tę zapewnia cytrynian potasu, o przyswajalności około 90%.
Nadmiar równie zły jak niedobór
Za negatywny stan dla organizmu uważa się głównie niedobór potasu lub magnezu, natomiast równie groźny może być ich nadmiar. Za usuwanie obu pierwiastków z organizmu odpowiadają nerki – ich zaburzona praca lub choroba mogą powodować odkładanie się jonów tych pierwiastków, a co za tym idzie, pojawienie się skutków niepożądanych. Hipermagnezemia pojawia się również na skutek przyjmowania wielu preparatów, np. zawierających lit, które znacznie podwyższają poziom magnezu.