Czas do szkoły! Architekci wnętrz podpowiadają, jak urządzić pokój ucznia

Początek września to spora zmiana w życiu naszych dzieci. Moment, w którym zaczynają kolejny etap swojej edukacji, a przedszkolne zabawy i leżakowanie zastępują nauka i pierwsze obowiązki, bez wątpienia nazwać można przełomowym. Ta zmiana pociąga za sobą nie tylko zakup podręczników i pojemnego plecaka, ale także konieczność zaaranżowania przestrzeni, która ułatwi pociechom kształcenie się i rozwój przez długie lata na drodze ku dorosłości.

Czas do szkoły! Architekci wnętrz podpowiadają, jak urządzić pokój ucznia

Jak poradzić sobie z takim wyzwaniem? Poradami, jak urządzić pokój ucznia dzielą się doświadczeni architekci wnętrz współpracujący z Domoteką.

Pokój ucznia to nie tylko królestwo naszej pociechy, ale też miejsce nauki, zabawy i odpoczynku

Pokój dziecka

,,Przystępując do jego urządzania powinniśmy więc pamiętać o wszystkich tych funkcjach i starannie je zaplanować. Najlepiej podzielić pomieszczenie na trzy strefy, tak aby nie kolidowały ze sobą, a każda z nich zaspakajała konkretną potrzebę naszego malucha. Kącik do nauki stworzy biurko z wygodnym krzesłem obrotowym i dodatkowym miejscem na przechowywanie szkolnych akcesoriów, które powinny być zawsze pod ręką. Tu warto także urządzić biblioteczkę ucznia z ulubionymi lekturami, po które łatwo będzie sięgać. Komfortowy sen zapewni wygodne łóżko lub tapczan, który w ciągu dnia może służyć do odpoczynku i relaksu, a z upływem lat towarzyskim pogaduchom z przyjaciółmi. Przy nim powinna znaleźć się duża szafa na ubrania. To zapewni, że nasze dziecko od razu po przebudzeniu będzie mogło się przebrać, zachowując przy tym ład i porządek wokół siebie. Pozostałe miejsce przeznaczmy do zabawy. Może ono stanowić wyraz ekspresji młodego człowieka, odzwierciedlając jego pasje i zainteresowania. Zapewnijmy też regały czy półki na zabawki, które z czasem zastąpią kolekcjonerskie gadżety i innej skarby nastolatka. Pamiętajmy bowiem, że pokój dziecka dorasta wraz z nim, nieustannie się zmienia, a my powinniśmy go na te zmiany odpowiednio przygotować.” – doradzają architekci Marta Iglewska i Radosław Wójcik z pracowni Interiorsy.

Strefa nauki

strefa nauki

Ergonomiczny blat wraz z siedziskiem i dobrym oświetleniem to podstawa dla stworzenia komfortowej przestrzeni do pracy dla pilnych uczniów. Biurko powinno być ustawione w miejscu, do którego dochodzi jak najwięcej naturalnego światła, najzdrowszego dla ciągle rozwijającego się u młodych ludzi wzroku. Wbrew pozorom ustawienie mebla naprzeciwko okna wcale nie będzie najlepszym rozwiązaniem, ponieważ padające bezpośrednio na twarz promienie słoneczne mogą nieprzyjemnie razić i uniemożliwiać koncentrację. Zdecydowanie lepiej umieścić biurko przy prostopadłej ścianie. Jeżeli nasze dziecko jest leworęczne, biurko powinno stać prawym bokiem w stronę okna, a jeżeli praworęczne – lewym bokiem. Takie ustawienie zapewni optymalny dostęp do światła, a ręka podczas pisania nie będzie rzucać cienia. Dla prawidłowego rozwoju kręgosłupa niezbędny jest dobrze dobrany fotel. W trakcie odrabiania prac domowych nogi dziecka powinny być zgięte w kolanach pod kątem 90 stopni i swobodnie opierać się na ziemi. Głębokość siedziska powinna być dopasowana tak, aby między oparciem a plecami nie powstawała szczelina. Wysokości wyposażenia powinny być dopasowane indywidualnie do wzrostu, na podstawie poniższych wskazań:

– 98-112 cm wzrostu – siedzisko na wysokości 26 cm od podłogi, blat stołu na wysokości 46 cm
– 121-127 cm wzrostu – siedzisko na wysokości 30 cm od podłogi, blat stołu na wysokości 52 cm od podłogi
– 127-142 cm wzrostu – siedzisko na wysokości 34 cm od podłogi, blat stołu na wysokości 58 cm od podłogi
– 142-157 cm wzrostu – siedzisko na wysokości 38 cm od podłogi, blat stołu na wysokości 64 cm od podłogi
– 157-172 cm wzrostu – siedzisko na wysokości 42 cm od podłogi, blat stołu na wysokości 70 cm od podłogi

Według badań dzieci potrafią urosnąć nawet 7 cm w ciągu roku, dlatego najlepiej postawić na funkcjonalne krzesło i biurko z funkcją regulacji, które posłużą nam przez wiele lat.

Nie możemy zapomnieć o oświetleniu!

,,Nie mniej ważnym aspektem jest dobre oświetlenie miejsca pracy. Nauka do późnych, wieczornych godzin nie byłaby możliwa bez biurowej lampy. Żarówkę powinniśmy dobrać o barwie raczej chłodnej (ok. 4000K), która sprzyja koncentracji i działa pobudzająco.” – dodają architekci.

Strefa zabawy

Okres szkolny to oprócz nauki czas na rozwijanie swoich pasji i nawiązywanie nowych przyjaźni. Dlatego ważne jest, żeby zapewnić swojemu dziecku przestrzeń, w której będzie mogło czuć się swobodnie. W przypadku nastolatków dobrym rozwiązaniem będzie wstawienie do pokoju wygodnego fotela lub kanapy. Miękkie siedzisko to idealne miejsce do czytania książek i surfowania po sieci, a kanapa do spotkań i integracji ze znajomymi. Młodsze dzieci powinny móc rozwijać się i realizować w swoich zainteresowaniach. Tutaj już nie ma ograniczeń.

Pianino, piłka do odbijania, sztaluga a może globus?

Najlepiej pozwolić małemu odkrywcy samemu wybrać w czym chce się realizować.

,,Pamiętajmy, że pokój dziecka to jego prywatny azyl. Nie urządzajmy go więc według swoich gustów i upodobań, lecz naszej pociechy. Zapewnijmy podstawowe funkcje, a kolorystykę i dekoracje pozwólmy wybrać jego użytkownikowi. Może to być kolorowa tapeta na ścianie za łóżkiem, czy dekoracyjna lampa. Porozmawiajmy z dzieckiem, jak wyobraża sobie swój pokój i pomóżmy zrealizować to marzenie. Wystrój przestrzeni, w której żyjemy ma bowiem ogromny wpływa na nasz nastrój i emocje. Pozwólmy więc dziecku czuć się dobrze we własnym pokoju.” – podpowiadają architekci Marta Iglewska i Radosław Wójcik.

To podejście w myśleniu o przestrzeni dziecięcej coraz częściej reprezentują także producenci. Choćby marka VOX, która we współpracy z uznanymi polskimi projektantami, Bartłomiejem Pawlakiem i Łukaszem Stawarskim, opracowała serię Stige. To kolekcja modułowych mebli, które dają dzieciom możliwość komponowania i personalizowania własnej przestrzeni. Za rozwiązania sprzyjające rozwojowi młodych użytkowników zdobyła ona nagrodę główną w kategorii Przestrzeń dziecka w prestiżowym konkursie Dobry Design.

Strefa odpoczynku

Po całym dniu nauki, spotkań i dodatkowych aktywności Twoja pociecha potrzebuje odpocząć i nabrać sił na kolejny ekscytujący dzień. To jak śpimy ma wpływ na nasze funkcjonowanie, dlatego strefa relaksu to bardzo ważna część pokoju. Zadbaj o dobrą regenerację swojego dziecka zapewniając mu komfortowe łóżko i materac. Przy wyborze łóżka dla dziecka zalecamy kupno modelu na wyrost, do którego niedługo dorośnie. Lepiej dokonać jakościowego zakupu raz, niż co parę lat nowego. Dodatkowym atutem mebla mogą być liczne szuflady i przegrody na przechowywanie rozmaitych rzeczy. Materac powinien być odpowiednio twardy, według preferencji dziecka oraz dopasowywać się do jego ciała i zapewniać spokojny sen. Tak więc dobrze zaprojektowany pokój dziecięcy pomoże najmłodszym zarówno w nauce, rozrywce jak i odpoczynku. Pamięć o tych trzech zasadniczych funkcjach może znacząco ułatwić proces planowania i urządzania nowej przestrzeni.

Czas do szkoły! Architekci wnętrz podpowiadają, jak urządzić pokój ucznia

,,Faktycznie w ostatnim czasie możemy dostrzec wzmożone zainteresowanie klientów ofertą dedykowaną dzieciom, w tym produktami wyposażenia wnętrz. Dzieci są szczególną grupą użytkowników i mają swoje konkretne potrzeby. W przypadku mebli i dodatków dla dzieci dobry design to przede wszystkim funkcjonalność, wysokiej jakości, wytrzymałe materiały i możliwość dostosowywania do zmieniającej się dynamicznie w tym okresie natury dziecka. To także możliwość personalizacji i wyrażania siebie, która ostatecznie stanowi o komforcie przebywania we własnej przestrzeni.” – Opowiada Agata Brzezińska.