Cztery kąty singla: jak urządzić łazienkę?

Jak wynika z badań Głównego Urzędu Statystycznego, co piąty Polak żyje samotnie. Nie dziwi więc fakt, że producenci wyposażenia domowego uwzględniają w swojej ofercie elementy dostosowane do wnętrz singli. Podpowiadamy, jak urządzić łazienkę, która będzie odpowiadała indywidualnym potrzebom i upodobaniom osób mieszkających w pojedynkę.

 

Cztery kąty singla: jak urządzić łazienkę?
Cztery kąty singla: jak urządzić łazienkę?

Największy udział w grupie singli mają młode, pracujące w dużych miastach osoby, posiadające własne firmy lub zatrudnione w korporacjach. Jak się okazuje, w wielu przypadkach samodzielne mieszkanie jest ich świadomym wyborem podyktowanym m.in. szybkim trybem życia i planami zawodowymi. Nie tylko w Polsce coraz więcej osób decyduje się na funkcjonowanie bez stałego partnera lub rodziny.

Co ciekawe, w USA liczba singli przewyższa już liczbę pozostających w związkach. W obliczu takiej sytuacji, producenci branży wnętrzarskiej przykładają coraz większą wagę do konstruowania oferty, która w pełni zrealizuje potrzeby tej grupy – zapewniając najwyższy komfort funkcjonowania i dopasowując się do indywidualnych upodobań domownika. W sposób szczególny dotyczy to łazienki – wnętrza służącego relaksowi i odpoczynkowi.

Strefa umywalkowa: minimalizm i porządek, czyli idealna para w mieszkaniu singla

Cztery kąty singla: jak urządzić łazienkę?
Cztery kąty singla: jak urządzić łazienkę?

Mimo, że warunki lokalowe w naszym kraju ulegają stopniowej poprawie, rodzime mieszkania wciąż należą do najmniejszych w Europie. Powierzchnia typowej polskiej łazienki najczęściej nie przekracza 10 m2. Dotyczy to szczególnie niewielkich przestrzeni – kawalerek czy 2-pokojowych mieszkań, czyli takich, które stanowią najczęstszy wybór singli. Jak sprawić, by pomimo ograniczonego metrażu, tego typu wnętrze stało się komfortową strefą pielęgnacji?

Ze względu na ograniczoną liczbę akcesoriów czy kosmetyków, osobom mieszkającym w pojedynkę nieco łatwiej utrzymać porządek i sprawić, by łazienka wyglądała na większą i bardziej przestronną niż jest w rzeczywistości. Funkcje przechowywania z powodzeniem może pełnić zgrabny, wąski słupek, ustawiony w ściennej wnęce lub w kącie. Tego typu pionowa konstrukcja, podzielona przy pomocy kilku półek, ułatwia zgromadzenie w jednym punkcie zarówno akcesoriów pielęgnacyjnych, jak i ręczników czy środków czystości. Pojemność rozwiązania sprawi, że wszystkie łazienkowe przedmioty zostaną ukryte, gwarantując utrzymanie minimalistycznego charakteru wnętrza.

Cztery kąty singla: jak urządzić łazienkę?
Cztery kąty singla: jak urządzić łazienkę?

– Efekt ten wzmocni elegancki prosty blat, zestawiony z nowoczesną umywalką nablatową. Takie połączenie stanowi doskonałe tło dla efektownej baterii, np. wysokiego wariantu o wydłużonym korpusie – podpowiada Katarzyna Choniawko. – Ponieważ tak urządzona strefa pełnić będzie centralny, dekoracyjny punkt łazienki, warto zastanowić się nad zakupem armatury z ozdobnym uchwytem wzbogaconym kamieniem szlachetnym lub delikatnym grawerem – dodaje ekspert. Niezwykle istotne jest także, aby nie zapominać o wyborze estetycznego syfonu, który przy zestawieniu z wiszącym blatem będzie wyraźnie widoczny. W takiej aranżacji dobrze sprawdzą się chromowane modele o geometrycznej formie.

Strefa kąpielowa: prywatne, domowe SPA

Brak większej liczby domowników, którzy chcieliby skorzystać z łazienki w tym samym czasie, sprawia, że mieszkający w pojedynkę singiel może stworzyć w niej własne domowe SPA, w którym bez pośpiechu zregeneruje siły po męczącym dniu. – Pomoże w tym z pewnością strefa prysznicowa wyposażona w nowoczesną deszczownię. Właściwości szczególnie sprzyjające odprężeniu są wyróżnikiem modeli pozwalających na kilkustopniową regulację intensywności strumienia, np. łagodnie masujący czy intensywny bicz wodny – tłumaczy Katarzyna Choniawko, ekspert Grupy Armatura. Dzięki takiej funkcjonalności możemy przeprowadzić intensywny zabieg wodny, który pobudzi nas o poranku lub relaksujący – który rozluźni mięśnie pleców i karku, nadwyrężone po całym dniu spędzonym przy biurku. – Dodatkową zaletą niektórych modeli deszczowni jest możliwość wyposażenia w baterię termostatyczną. Taki wariant automatycznie „zapamiętuje” ustawione parametry, co eliminuje konieczność każdorazowej regulacji intensywności czy temperatury strumienia – dodaje ekspert. W sytuacji, gdy z natrysku korzysta tylko jedna osoba, taka funkcja znacząco zwiększa komfort codziennej kąpieli, a także przyczynia się do oszczędności wody, wpływając pozytywnie na domowy budżet.

Wykończenie: odważna aranżacja

W przeciwieństwie do mieszkań, z których korzysta większa liczba domowników, przestrzeń dla singla nie wymaga wdrażania wizualnych kompromisów. Projekt wystroju może więc uwzględniać nawet najbardziej śmiałe rozwiązania estetyczne. Z powodzeniem zastosujemy ulubione, intensywne barwy do wykańczania ścian i podłóg lub – wręcz przeciwnie – surowe, inspirowane naturą materiały. Mieszkającym w pojedynkę panom polecana jest paleta eleganckich szarości, przełamanych czernią lub śnieżną bielą. Przedstawicielkom płci pięknej do gustu mogą przypaść natomiast najmodniejsze w tym sezonie: chłodny, stonowany niebieski czy soczysty pomarańcz. Ciekawym pomysłem aranżacyjnym będzie także „spersonalizowanie” łazienki dzięki umieszczeniu na ścianach zdjęć czy ulubionych grafik. Zabezpieczone antyramą nie stracą na estetyce nawet przy częstym kontakcie z wilgocią.