Lawenda – co warto wiedzieć o jej uprawie?

Piękny ogród, którego ozdobą są kwiaty oraz krzewy jest prawdziwą dumą domowników. Rośliny doskonale wypełniają przestrzeń wokół domu, a ich zapach i wygląd sprawia, że odpoczynek na łonie natury jest znacznie przyjemniejszy.

Lawenda - co warto wiedzieć o jej uprawie?
Lawenda – co warto wiedzieć o jej uprawie?

Piękny ogród, którego ozdobą są kwiaty oraz krzewy jest prawdziwą dumą domowników. Rośliny doskonale wypełniają przestrzeń wokół domu, a ich zapach i wygląd sprawia, że odpoczynek na łonie natury jest znacznie przyjemniejszy. Jedną z najbardziej popularnych roślin ogrodowych jest lawenda. To roślina wykorzystywana w wielu gałęziach przemysłu, jak perfumiarskim, kosmetycznym czy spożywczym, ze względu na jej niespotykany zapach i antyseptyczne właściwości. Lawenda ogrodowa nie jest wymagającą rośliną. Niemniej jednak, aby cieszyć się jej bujnym kwitnieniem warto dowiedzieć się, jak wspierać jej wzrost, dzięki właściwej pielęgnacji.

Wymagania lawendy ogrodowej – jak wspierać roślinę w okresie wzrostu?

Rabata z lawendą jest prawdziwą ozdobą przydomowego ogrodu. To bardzo popularny kwiat, który ostatnimi czasy znów jest chętnie wybierany do obsadzenia pustych przestrzeni na terenie ogrodu. Sadzonki lawendy wywodzą się z rejonu Morza Śródziemnego, a obecnie znanych jest około 40 odmian tego gatunku. W zależności od odmiany, lawendę wyróżnia budowa nisko krzewinkowa, której podstawę tworzą zimnozielone, wąskie listki. Jej pędy są elastyczne i giętkie, a dodatkowo pokryte gęstym kutnerem w kolorze srebrno-szarym. Taka budowa pozwala jej zachować najlepszą tolerancję na zmienną temperaturę, która jest częstym zjawiskiem w naszym klimacie. W najwyższej fazie wzrostu osiąga wysokość od 50 do 100 cm, w zależności od odmiany lawendy. Jej kwiaty mają fioletowy lub delikatnie różowy kolor, a ich niewątpliwą zaletą jest wydzielanie przyjemnego zapachu.

Najlepsze stanowisko dla sadzonek lawendy

Lawenda jest rośliną ciepłolubną, a jej delikatne części są wrażliwe na długotrwałe przebywanie w zacienionym miejscu. Miejsce obsadzenia sadzonkami lawendy powinno być ciepłe i bardzo dobrze nasłonecznione, co gwarantuje niezakłócony, bujny wzrost rośliny oraz najlepsze wybarwienie jej kwiatów. Warto pamiętać o zachowaniu odstępu między kwiatami – odstęp powinien wynosić nie mniej niż 40 cm. Wyjątkiem jest lawenda na pniu, gdzie przerwa między sadzonkami może być nieco mniejsza.

Podłoże i jakość ziemi dla lawendy

Najlepszym okresem roku na sadzenie sadzonek lawendy jest wczesna wiosna lub jesień. Podczas sadzenia rośliny warto pamiętać, aby nie lokować jej w zagłębionym terenie. Wybranie takiego miejsca mogłoby prowadzić do mocnego zawilgocenia systemu korzeniowego rośliny, a w konsekwencji – rozwoju choroby grzybicznej. Lawenda wymaga wysokiej jakości podłoża, które wyróżnia się zasadowym odczynem. Dodatkowo, ziemia powinna być bardzo dobrze napowietrzona, ze względy na lepszą cyrkulację powietrza, potrzebną korzeniom do niezakłóconego rozwoju. Najlepsza gleba do uprawiania lawendy powinna być żyzna, a podczas lokowania w niej sadzonki warto wykonać drenaż, na przykład z mieszanki żwiru i piasku.

Pielęgnacja lawendy ogrodowej

Różne odmiany lawendy są bardzo proste w pielęgnacji. Głównym warunkiem do jej prawidłowego wzrostu jest zapewnienie odpowiedniej gleby oraz stanowiska, dzięki czemu roślina odwdzięczy się pięknymi pędami z fioletowym kwiatostanem. Warto pamiętać o jej regularnym nawadnianiu w umiarkowanym stopniu. Zbyt wilgotna ziemia i duża ilość wody może doprowadzić do przemoczenia korzeni i rozwoju grzybów. Teren wokół sadzonki lawendy należy również regularnie odchwaszczać. Roślina jest wrażliwa na towarzystwo chwastów, ze względu na zakłócanie obiegu powietrza przez niepożądane rośliny.

Dodatkowym zabiegiem, który znacznie poprawi wygląd lawendy jest regularne przycinanie. Po obumarciu kwiatostanu należy usunąć suche pędy oraz część łodygi, a każdej wiosny warto pozbyć się przemarzniętych i suchych liści.

Odmiany lawendy ogrodowej

Lawenda ogrodowa występuje w wielu odmianach, które różnicuje wygląd liści, intensywność wybarwienia kwiatostanu oraz wysokość. Podczas wyboru konkretnej sadzonki, warto stawiać na ich jakość. Wysokiej klasy sadzonki z pewnością będą łatwiej adaptować się w podłożu, a wiele odmian lawendy można znaleźć w sklepie: Podkarpackie Sady. Ceny lawendy oferowane przez sklep są przystępne, a jakość roślin jest potwierdzona wieloma pozytywnymi opiniami zadowolonych klientów.

Najpopularniejsze odmiany lawendy ogrodowej:

  1. BLUE SCENT EARLY – to wieloletnia krzewinka o srebrnych liściach i intensywnie fioletowym kwiatostanie. Odmiana wyróżnia się długotrwałym okresem kwitnienia, który przypada na okres od maja do września.
  2. ESSENCE PURPLE – to odmiana, która wzrasta na wysokość około 45 cm. Wyróżnia się wydzielaniem intensywnego zapachu z niewielkich, fioletowych kwiatostanów. Ze względu na rozłożystą formę sprawdza się do obsadzania rabat ogrodowych na terenie wokół domu.
  3. VALENCE DARK VIOLET – to odmiana lawendy ogrodowej, która wyróżnia się kwiatostanem o różnych odcieniach fioletu. Jej okres kwitnienia przypada na późne lato, a dzięki niewielkim rozmiarom sprawdzi się jako ozdoba tarasu.
    Lawenda jest popularną rośliną ogrodową. Dzięki jej niewielkim wymaganiom jest łatwa w uprawie. Jej intensywny zapach i atrakcyjny wygląd sprawia, że jest chętnie wybieraną ozdobą do obsadzenia rabat, donic czy przestrzeni wokół tarasów i altan.

źródło: https://cudnyogrod.pl/trzmielina.html

Artykuł partnera