Czy opłaca się łączyć kredyty w jeden?

Utrata pracy, obniżenie wynagrodzenia lub nagła potrzeba zaciągnięcia dodatkowego kredytu - takie sytuacje mogą przydarzyć się każdej osobie.

Problem pojawia się wtedy, gdy ktoś nie ma oszczędności, a jednocześnie zaciągnął kilka kredytów i nagle nie ma ich z czego spłacać.

1. Co w praktyce oznacza konsolidacja kredytów?
2. Zalety wynikające z połączenia wielu rat w jedną
3. Różnice w ofertach kredytów konsolidacyjnych

Zamiast zwlekać z uregulowaniem zobowiązań, lepiej pomyśleć o skonsolidowaniu wielu zobowiązań w jedno, co ułatwi spłatę. Wiele osób niesłusznie obawia się zaciągnąć kredyt konsolidacyjny, dlatego przygotowaliśmy krótki poradnik, który ułatwi ci podjęcie decyzji.

Co w praktyce oznacza konsolidacja kredytów?

Chociaż nazwa konsolidacja w kontekście kredytów brzmi tajemniczo, w praktyce jest to prosty proces. Polega ona na tym, że wiele zadłużeń (niezależnie od tego, czy zostały zaciągnięte w jednym banku lub firmie, czy w kilku różnych miejscach) łączonych jest w jedną ratę. Tym samym osoba, która jest zainteresowana skorzystaniem z konsolidacji kredytów, zaciąga kolejne zobowiązanie finansowe, jednak może ono zostać przeznaczone wyłącznie na spłatę dotychczasowych kredytów gotówkowych, pożyczek i innych długów. Podstawowym celem takiego kredytu jest zapewnienie klientowi jednej raty, której wysokość jest niższa niż suma wszystkich wcześniejszych zobowiązań. Należy jednak pamiętać, że banki nie udzielają takich kredytów za darmo. W zamian za możliwość korzystania z niższej raty klient musi się liczyć z tym, że okres spłaty zostanie wydłużony o kilka lub kilkanaście miesięcy.

Zalety wynikające z połączenia wielu rat w jedną

Klienci, którzy skorzystali z konsolidacji, swoją decyzję często uzasadniają jednym z trzech argumentów. Pierwszym jest oczywiście niższa rata. Zamiast łącznie płacić nawet kilka tysięcy złotych, można mieć jedną ratę w kwocie kilkuset złotych. Pozwala to odciążyć domowy budżet, co może wyeliminować konieczność ponownego zaciągania pożyczek. Drugą zaletą konsolidacji jest brak konieczności pamiętania o kilku lub nawet kilkunastu ratach. W przypadku pominięcia którejś płatności firma lub bank mogą doliczyć odsetki, co wygenerowałoby dodatkowe koszty. Konsolidacja zabezpiecza przed takimi sytuacjami, a w celu ułatwienia rozliczeń można pomyśleć o ustawieniu zlecenia stałego. Wówczas każdego miesiąca w dniu wybranym przez klienta bank automatycznie przeleje określoną kwotę na spłatę raty kredytu konsolidacyjnego. Trzecią zaletą jest natomiast poprawa zdolności kredytowej. Jeżeli zależy ci na tym, aby bank przyznał ci dodatkową pożyczkę, niska zdolność może uniemożliwić przyznanie kredytu. Jeżeli jednak zamiast wielu rat na dużą kwotę będziesz spłacał jedną i w dodatku niższą, łatwiej otrzymasz pozytywną decyzję w banku.
Różnice w ofertach kredytów konsolidacyjnych
Kredyty konsolidacyjne oferują praktycznie wszystkie banki, jednak – jak zawsze w przypadku finansów – warto dokładnie zapoznać się ze szczegółami umowy przed jej podpisaniem. Może się okazać, że konkurencja zaproponuje dużo niższe oprocentowanie lub udzieli kredytu konsolidacyjnego bez potrzeby załatwiania skomplikowanych formalności. Dlatego też zdaniem wielu osób najlepszym rozwiązaniem jest ranking kredytów konsolidacyjnych, w którym klient może samemu podać parametry pożyczki (czas spłaty i kwotę, która wystarczy na pokrycie wcześniejszych kredytów). Dzięki temu w dowolnym momencie można wybrać najlepszy kredyt ze wszystkich, które są dostępne na rynku niezależnie od tego, jaki bank go oferuje.