Czy powinniśmy wierzyć w sny?

Abstrakcyjne miejsca, postacie, przedmioty... nieznane emocje i sytuacje - każdej z nas zdarzało się sprawdzać ich znaczenie w senniku. Czy jednak warto im wierzyć?

Czy powinniśmy wierzyć w sny? Foto. pixabay

Na pewno zdarzyło Ci się obudzić się z bijącym sercem w środku nocy z powodu przerażającego koszmaru. A może chciałaś przedłużyć słodką drzemkę, ponieważ we śnie spełniło się Twoje największe marzenie, albo byłaś w naprawdę wyjątkowym miejscu? Czasami śnią nam się konkretne symbole, przedmioty, zwierzęta czy osoby – nawet te, które już nie żyją. Co to oznacza? Czy to, co wróżą senniki jest prawdą i czy warto temu wierzyć?

Dlaczego wierzymy w sny

Próbujemy tłumaczyć sobie przyszłość, ale znacie ten schemat – jeżeli sen wróży kryzys, chorobę czy konflikt, machamy ręką i mówimy „to tylko zły sen”. Jeśli jednak czytamy o paśmie przyszłych sukcesów – zawodowych, miłosnych czy prywatnych – z radością chcemy wierzyć w ich znaczenie, zdarza się nam nawet zapisywać sens, aby tego nie zapomnieć! Sny potrafią więc pozytywnie nas podbudować, a jeżeli faktycznie wierzymy we wróżbę to działa tzw. zasada samospełniającej się przepowiedni. Wydarzenia obierają taki obrót – ponieważ sami ufamy prawdzie sennika. A może to jednak magia?

Sny jako furtka do podświadomości

Mówi się, że marzenia senne są odzwierciedleniem zawartości naszej podświadomości, do której na co dzień nie mamy stałego dostępu. Nie ma tam określonego czasu, postacie mogą wymieniać się ze sobą nawzajem, widzimy abstrakcyjne obiekty i sami jesteśmy jakby w różnych wymiarach – nie istnieje typowy, ziemski „dualizm”. Są to myśli, które posiadamy (nawet i zwłaszcza te z przeszłości), nasze tęsknoty, niewyrażone emocje (zdarzyło się Wam poczuć we śnie jakąś nową emocję, której nie znałyście wcześniej?), ale też intuicja, nasz „wewnętrzny głos”. Podobno sen jest jak list wysłany do nas od podświadomości – zignorowanie go jest jak wyrzucenie cennej wskazówki, nieotwarcie koperty…

Właściwa interpretacja

Ale nie popadajmy w paranoje! Nie ma sensu zadręczać się przesądami o tym, że wypadające zęby w śnie wróżą chorobę albo śmierć w rodzinie, choć oczywiście może to mieć jakiś związek z rzeczywistością, skoro sprawdziło się w wielu przypadkach. Warto jednak przyjrzeć się naszym snom pod kątem własnych potrzeb czy skrywanych emocji. Może sen o tym, że latasz ponad ziemią mówi o tym, że potrzebujesz dużo wolności, ale to pragnienie jest tłamszone na co dzień? Może ukrywasz jakieś emocje i nie masz odwagi ich wyrazić? Zobacz kim jesteś w snach i jak się w nich czujesz. Weź sennik, fiolozofię Junga i sprawdź znaczenie sennych symboli a potem odnieś je do swojego codziennego życia, pragnień, relacji. Potraktuj to jako dobrą radę od swojego wnętrza, co powinnaś zmienić w życiu i działaj – bez obaw.

Zuzanna Niedzielska/Obcasy.pl