O paraliżu sennym krążą legendy. Niektórzy twierdzą, że to duch siada na mostku osoby śpiącej i sprawia, że ta nie może się poruszyć. I owszem, zdarza się tak, ale tylko w horrorach. Tak naprawdę jest to zjawisko całkowicie naturalne i występuje podczas snu każdej osoby. Zapobiega ono wykonywaniu nieświadomych ruchów ciała, gdy człowiek o czymś śni. Zwykle kończy się w chwili przebudzenia, ale nie zawsze. Czasem paraliż senny trwa nadal, choć osoba, którą dotyka, już nie śpi. Wtedy właśnie dochodzi do chwilowego bezwładu całego ciała i ucisku w okolicach klatki piersiowej. Ludzie, którzy doznali tego uczucia, opisują je jako dziwne i przerażające. Jak walczyć z paraliżem sennym?
Koszmar na jawie
Paraliż senny to zaburzenie snu, które trwa od kilku sekund do nawet kilkunastu minut. Przez ten czas człowiek nie jest w stanie się poruszyć. Funkcjonują jedynie gałki oczne. Temu zjawisku niemal zawsze towarzyszy przyspieszony oddech oraz mocniejsze bicie serca, a także uczucie strachu. Sporadycznie zdarzają się również omamy wzrokowe i słuchowe. Osoba, która przeżywa paraliż senny, nie jest w stanie krzyknąć czy poprosić o pomoc, ponieważ podczas tego stanu nie da się wydobyć z siebie żadnego dźwięku.
Skąd bierze się paraliż senny?
U zdrowych osób to zjawisko występuje bardzo rzadko lub wcale. Około 5% ludzi mierzy się z nim regularnie. 40% doświadczyło go chociaż raz w życiu.
Przyczyny paraliżu sennego mogą być różne. Prowadzi do niego m.in. nieodpowiednia higiena snu (duża nieregularność w porach wstawania i kładzenia się do łóżka), zażywanie niektórych leków (na przykład środków nasennych), częste zmiany strefy czasowej, a także stres. Prawdopodobieństwo występowania tego zaburzenia wzmagają również uzależnienia od alkoholu i substancji psychoaktywnych.
Jak pokonać paraliż senny?
Osoby, które mierzą się z tym zjawiskiem, często szukają odpowiedzi na pytanie, jak zwalczyć jego występowanie. Odpowiedź nie jest jednak prosta. Paraliż senny to nie choroba, więc nie istnieje konkretna metoda leczenia go. Można jednak próbować go pokonać. Jak?
Przede wszystkim oddechami. Wykonanie kilku szybkich wdechów i wydechów może pomóc w ”wybudzeniu się” z paraliżu. Innym sposobem jest silna koncentracja na jednej części swojego ciała – najlepiej na palcu u dłoni lub stopy. Jeżeli uda się nim poruszyć, nieprzyjemne uczucie bezwładu znika.
Gdy paraliż senny pojawia się regularnie, należy udać się do poradni leczenia zaburzeń snu. Tam neurolog powinien przeprowadzić niezbędne badania, które pomogą w wykluczeniu lub potwierdzeniu niektórych chorób.
EP