Nowy związek tuż po rozstaniu – czy warto?

Rozstanie nie jest łatwym czasem dla nikogo. Nawet jeśli rozstaliście się w zgodzie, to i tak trudno jest dopuścić do siebie myśl, że osoba, z którą spędzałaś tak dużo czasu, dzieliłaś się każdą radością i smutkiem, nie będzie już obecna w twoim życiu – a na pewno nie tak intensywnie.

Nowy związek tuż po rozstaniu – czy warto. Foto Bobbi Dombrowski

Często mówi się, że aby jak najszybciej zapomnieć o byłym partnerze i zamknąć poprzedni rozdział, należy znaleźć sobie kogoś nowego. Niestety, nie jest to takie proste, bo jak tu w tydzień zapomnieć o kimś, z kim przeżyło się kilka lat?

Dlaczego nie warto wchodzić w nowy związek tuż po rozstaniu?

Przede wszystkim dlatego, że nie warto angażować się w nową relację, myśląc jeszcze o byłym partnerze. Nawet jeśli jesteś przekonana, że już go nie kochasz, nie chcesz z nim być, to i tak z pewnością zdarza ci się o nim myśleć. W losowych sytuacjach przypominają ci się różne momenty z waszego życia. To normalne, nie ma w tym nic złego, w końcu był ważną osobą w twoim życiu, ale zastanów się, czy sama chciałabyś, żeby twój partner tak często myślał o eks?

Czy to niestabilność emocjonalna?

Kolejnym powodem jest twoja niestabilność emocjonalna. Tuż po rozstaniu rzadko kiedy kierujemy się zdrowym rozsądkiem, uczucia zwykle biorą górę. Nie warto jest podejmować ważnych decyzji będąc w takim stanie. Często nowy związek jest wtedy na pokaz. Chcesz udowodnić byłemu partnerowi, że już poradziłaś sobie z rozstaniem. Jednak nie warto, by twój obecny facet ucierpiał na takich niedojrzałych zagrywkach.
Wejście w nowy związek niesie za sobą porównania. Z pewnością będziesz analizować upodobania nowego partnera i porównywać je ze swoim eks. Takie porównania na pewno zirytują twojego faceta, bo nikt z nas nie lubi być porównywany, a już na pewno nie z byłym partnerem.

Wejść w nowy związek czy nie?

Często nowy związek jest tylko po to, żeby zapełnić lukę, nie czuć się samotnym. Przede wszystkim jest to nie fair w stosunku do nowego partnera, który angażuje się emocjonalnie w tę relację, ale takim sposobem oszukujesz też samą siebie. Nie zależy ci na szczerej relacji, a na potrzebie uwagi.
Nowy związek to także okazja do podniesienia twojej samooceny. Zastanawiasz się, dlaczego twój facet cię zostawił, co jest z tobą nie tak. Czy nie jesteś wystarczająco atrakcyjna. W takim momencie, chcąc podnieść swoją wartość, szukasz innej relacji.
A przecież nie o to w związku chodzi.

Ile zatem powinnaś odczekać z nowym związkiem?

To kwestia indywidualna, nie da się podać gotowej liczby. Dla jednych wystarczy kilka miesięcy, inni potrzebują kilku lat. Przede wszystkim musisz czuć się gotowa. Musisz mieć pewność, że definitywnie zamknęłaś poprzedni rozdział. Jeśli czujesz się stabilna emocjonalnie, nie myślisz już o byłym partnerze, a w związek chcesz wejść także z innych pobudek niż doskwierająca samotność, wtedy rzeczywiście możesz zacząć myśleć o nowym związku.

Warto pamiętać, że czas po rozstaniu najlepiej jest spożytkować w inny sposób. Należy zastanowić się, jakie błędy się popełniało, tak aby w przyszłym związku je wyeliminować. To okres, w którym powinnyśmy zastanowić się nad sobą, swoimi potrzebami, pragnieniami.