Czym jest wszawica?

Wszawica to choroba pasożytnicza, którą wywołuje wesz głowowa. Kiedy dolegliwość dotknie nas albo kogoś z rodziny, często nie wiemy, co powinniśmy zrobić. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że zarażenie się wszami nie ma żadnego związku z higieną czy stylem życia.

Czym jest wszawica?

Zwalczanie wszawicy jest na szczęście proste, a przy pomocy odpowiednich preparatów również bardzo szybkie.

Wszawica – czym jest i kogo dotyczy?

Wszy to małe, bezskrzydłe pasożyty, które karmią się krwią. Nie mogą latać ani chodzić po ziemi, a bez żywiciela są w stanie przetrwać tylko przez 24-48 godzin. Na szczęście te rodzaje wszy, które bytują na człowieku, nie są groźne dla zwierząt i odwrotnie.
Wszawica to stan, kiedy we włosach żyją zarówno dorosłe osobniki pasożytów, jak i rozwijające się gnidy. Najbardziej narażone na chorobę są dzieci – przedszkola czy szkoły są idealnym miejscem do rozwoju wszawicy. Nie oznacza to jednak, że dorośli nie muszą obawiać się choroby. Przeważnie jeśli jedna bliska osoba z otoczenia ma wszy, to inni również są nosicielami. Dobrą wiadomością jest to, że pasożyty te nie są niebezpieczne i nie są nosicielami innych chorób. Wszy natomiast znacznie utrudniają normalne funkcjonowanie, powodują swędzenie i pieczenie głowy, a jeśli ich ilość jest znaczna, to mogą prowadzić do stanów zapalnych skóry.

Dlaczego zwalczanie wszawicy było dotychczas trudne?

Dorosła wesz jest jasnobrązowa lub szara, ma dwa-trzy milimetry długości i żyje około 30 dni. Samica może złożyć średnio od sześciu do dziesięciu jaj dziennie i robi to tak blisko skóry głowy, jak to tylko możliwe. Dzięki temu zapewnia przetrwanie gnidom. Dodatkowo wydziela spoiwo, przez co jej potomstwo jest niemożliwe do usunięcia poprzez zwykłe mycie głowy. Jajo wykluwa się w ciągu około ośmiu do dziewięciu dni, dlatego środki, które zabijają tylko dorosłe osobniki, nie są skuteczne.
Jednym z powodów, dla których zwalczanie wszawicy bez użycia właściwych produktów jest uciążliwe, jest słaba widoczność wszy. Pasożyty te pełzają szybko i chowają się przed światłem, a ich mikroskopijne rozmiary sprawiają, że można je pomylić z łupieżem czy pozostałościami po szamponie.

Jak sobie radzić z wszawicą?

Obecnie zwalczanie wszawicy jest stosunkowo prostym zabiegiem. Nowoczesne specyfiki działają wieloetapowo i likwidują zarówno dorosłe osobniki, jak i gnidy. Środki takie jak Parasidose blokują układ oddechowy wszy i odwadniają je, a jednocześnie rozpuszczają spoiwo, którym przyczepione są do głowy gnidy. Cały proces trwa zaledwie 15 minut, więc w porównaniu z tym, jak wcześniejsze pokolenia musiały walczyć z wszawicą, teraz ten problem rozwiązuje się wręcz błyskawicznie.