Czym różni się optometrysta od okulisty?

Ponad połowa Polaków ma zdiagnozowaną wadę wzroku lub chorobę oczu, a zjawisko to dotyka także alarmująco dużą grupę młodzieży, która boryka się z problemami ze wzrokiem.

Czym różni się optometrysta od okulisty?

Z każdym rokiem coraz mniejsza liczba Polaków może pochwalić się zdrowymi oczami. Wzrost czasu spędzanego przed ekranami komputerów, smartfonów i telewizorów, brak odpowiedniej profilaktyki oraz zaniedbanie wzroku sprawiają, że coraz więcej osób boryka się z wadami i chorobami oczu. Dlatego tak istotne staje się regularne badanie wzroku, ale pytanie, kiedy skorzystać z usług optometrysty, a kiedy lekarza okulisty, pozostaje dla wielu niejasne.

Ponad połowa Polaków ma zdiagnozowaną wadę wzroku lub chorobę oczu, a zjawisko to dotyka także alarmująco dużą grupę młodzieży, która boryka się z problemami ze wzrokiem. Krótkowzroczność, określana przez ekspertów już jako epidemię, szybko przybywa. Coraz więcej osób doświadcza suchości, pieczenia oczu i problemów z widzeniem. Wzrost kontaktu z ekranami smartfonów i komputerów, niewłaściwe korzystanie z nich oraz zaniedbanie profilaktyki wpływają na te niepokojące tendencje.

Niewątpliwie nadmierne wystawianie się na niebieskie światło negatywnie wpływa na jakość widzenia. Wielu pacjentów zwraca się o pomoc do specjalisty dopiero w momencie pojawienia się problemu, choć badania oczu powinny być regularne, niekoniecznie jednak u lekarza okulisty. Optometrysta, specjalista ochrony zdrowia, przeprowadza badanie wzroku, diagnozuje i koryguje wady wzroku, a także edukuje na temat higieny pracy układu wzrokowego i prowadzi zajęcia wzmocnienia mięśni oka.

Kiedy udać się do optometrysty, a kiedy do okulisty?

Jeśli zauważasz problemy z widzeniem, pieczenie czy łzawienie oczu, wizyta u optometrysty może być konieczna. Optometrysta zajmuje się również dobraniem okularów i soczewek kontaktowych. Jednak, w przypadku urazu lub zmian w okolicach oczu, intensywnego bólu lub zaburzeń widzenia, konieczna jest natychmiastowa wizyta u okulisty. Reguła ta obowiązuje także, gdy noszenie soczewek czy okularów nie eliminuje problemów z widzeniem.

Piotr Toczołowski, optometrysta z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok, podkreśla, że zarówno optometrysta, jak i okulista, to zawody związane z ochroną zdrowia. Lekarz okulista diagnozuje i leczy choroby oczu, a także przeprowadza zabiegi chirurgiczne, podczas gdy optometrysta skupia się na badaniu wzroku i korekcji wad wzroku.

W obliczu cyfrowych czasów zaleca się regularne wizyty u specjalistów, bez względu na wybór między optometrystą a okulistą. Pozwoli to uniknąć pogłębiania się wad wzroku, a także umożliwi wczesne rozpoznanie i leczenie poważniejszych chorób oczu.