Czy zgodność astrologiczna istnieje naprawdę?

Czy astrologia może pomóc w doborze życiowego partnera? Czy kompatybilność może zależeć od znaków zodiaku?

Czy zgodność astrologiczna istnieje naprawdę. Foto Lucas Marconnet /Unsplash

Zainteresowanie astrologią i horoskopami nie jest niczym nowym, jednak nigdy wcześniej nie było tak duże jak obecnie. Każdego dnia powstają nowe strony internetowe, aplikacje, konta na w mediach społecznościowych, blogi, kursy czy książki, które umożliwiają zgłębienie tematu konstelacji astralnych. Wielu młodych ludzi chce poznać swój indywidualny horoskop urodzeniowy, a także dowiedzieć się, z jakimi znakami zodiaku stworzą udany związek. Ale czy naprawdę istnieje korelacja pomiędzy kompatybilnością astrologiczną a miłością?

Aplikacje randkowe pod lupą

Aby odpowiedzieć na to pytanie jedna z aplikacji randkowych przeprowadziła badanie, w którym przeanalizowała interakcje i oznaki zainteresowania, które występowały między użytkownikami w przeciągu 7 lat. Analiza zweryfikowała przekonania o istnieniu kompatybilności astrologicznej i wykazała, że użytkownicy częściej nawiązują kontakt z kompatybilnymi znakami zodiaku niż z tymi niekompatybilnymi. Oznacza to, że być może rzeczywiście występują takie połączenia znaków, które są ze sobą bardziej zgodne. Astrologia głosi, że osoby spod znaku Barana i Wagi są prawdopodobnie najbardziej otwarte na miłość i namiętność. Co ciekawe, użytkownicy ZaadoptujFaceta urodzeni pod tymi właśnie znakami są najbardziej aktywni na platformie. Świadczy o tym fakt, że wchodzą w interakcje z użytkownikami aplikacji do 20% częściej niż pozostali. Ponadto połączone ze sobą świetnie się dogadują, Ryby i Rak to dwa bardzo podobne do siebie znaki, z kolei Lew częściej interesuje się znakami ognia takimi jak Baran, Lew czy Strzelec. Aby sprawdzić te przekonania w praktyce, przeanalizowano zachowanie wszystkich użytkowników, dzieląc ich według ich znaków zodiaku. Następnie poddano obserwacji interakcje jakie zachodzą między poszczególnymi znakami zodiaku. Zbadano liczbę wysłanych zauroczeń, tych zaakceptowanych oraz wymienione wiadomości między użytkownikami.

Znaki kompatybilne

Uzyskane wyniki pokazują, które znaki są bardziej kompatybilne, lub mówiąc inaczej, które ze znaków ma większą szansę na to, aby znaleźć miłość w aplikacji. Badania wyłoniły następujące konfiguracje:

 • Baran i Waga: Te dwa znaki są jednymi z najbardziej kompatybilnych na liście.
 • Byk i Byk: Użytkowniczki spod znaku Byka wchodzą w znacznie częstsze interakcję z użytkownikami tego samego znaku. Jeśli chodzi o mężczyzn, oto ciekawostka: są oni najbardziej aktywni na platformie. Horoskop się nie myli, Byk jest najwytrwalszym ze wszystkich znaków zodiaku.
 • Bliźnięta i Panna: Istnieje 28% szans, że mężczyzna spod znaku Bliźniąt rozpocznie konwersację z kobietą Panną.
 • Rak i Byk: Bez wątpienia kobiety spod znaku Raka mają szczególną słabość do mężczyzn spod znaku Byka. Istnieje 37% szans, że drogi tych dwóch znaków skrzyżują się w aplikacji.
 • Lew i Lew: Wygląda na to, że te znaki szukają kogoś na swój własny obraz i podobieństwo! Badanie pokazuje, że upodobanie kobiet Lwów do mężczyzn spod tego samego znaku wzrasta nawet do 5%.
 • Panna i Koziorożec: Istnieje 32% szans, że pani Panna pierwsza odezwie się pana Koziorożca.
 • Waga i Koziorożec: Waga, poza Baranem, jest najaktywniejszym znakiem zodiaku na platformie. Istnieje 20% prawdopodobieństwo, że chętniej umówi się na randkę z Koziorożcem niż z innymi znakami. Natomiast, mężczyzna spod znaku Wagi ma 47% szans na spotkanie z Koziorożcem.
 • Skorpion i Byk: Kobiety spod znaku Skorpiona preferują mężczyzn spod znaku Byka Kontaktują się z tymi użytkownikami o 5% częściej niż z innymi znakami.
 • Strzelec i Koziorożec: Użytkowniczki Strzelce preferują wchodzić w interakcje w aplikacji z Koziorożcami. Istnieje 30% szans, że spotkanie tej dwójki zakończy się rozmową.
 • Koziorożec i Rak: Te dwa znaki świetnie się rozumieją. Dogadują się one ze sobą o 10% lepiej niż z pozostałymi znakami.
 • Wodnik i Byk: Kobiety spod znaku Wodnika wolą Byki od innych znaków i wzajemnie. Pan Byk odezwie się do pani Wodnik z 30% prawdopodobieństwem.
 • Ryby i Rak: Użytkowniczki spod znaku Ryby częściej nawiązują kontakt z mężczyznami Rakami niż z resztą znaków. Mają one 30% szans na spodobanie się Rybom.

Dane z platformy wykazują pewną korelację i „przemawiają same za siebie”, jednak należy zachować wobec nich pewną dozę sceptycyzmu. Każda para jest unikalna i nie należy polegać jedynie na horoskopie, ale z drugiej strony, mała pomoc nigdy nie zaszkodzi, prawda?