Świetnie sprawdzą się zarówno jako pierwsze danie obiadu, jak i podwieczorek. Ponadto może je jeść każdy – i mały, i duży. Wyśmienicie smakują zwłaszcza teraz, kiedy piękna, złota jesień niesie ze sobą coraz chłodniejsze dni. Ciepła zupa nie tylko rozgrzewa, ale także dostarcza płynów i cennych składników odżywczych.
Zupa – prosta i pożywna
Przygotowanie większości zup jest proste, dlatego nie musimy być perfekcyjnymi kucharzami, aby przygotować domowy krupnik, czy jarzynową. To niewątpliwa zaleta zup, tak jak i fakt, że możemy je bez trudu odgrzać czy zamrozić. Uwzględnianie zupy w codziennym menu znacznie ułatwia wprowadzenie do diety większej ilości warzyw, a tym samym zwiększa szanse na spożycie zalecanej ilości błonnika w ciągu dnia. Zupa to jednak nie tylko błonnik, ale także źródło płynów, witamin i składników mineralnych – mówi Katarzyna Zadka, specjalista ds. żywienia firmy Nestlé Polska.
Zupa zupie nierówna, dlatego podczas przygotowania warto zwrócić uwagę na używane surowce. Jeśli to możliwe, zupę lepiej zagęścić mlekiem, jogurtem czy śmietanką o niższej zawartości tłuszczu niż jej pełnotłustym wariantem. Przygotowanie wywaru na chudym mięsie lub samych warzywach również pozwoli zredukować kaloryczność potrawy. Preferowane dodatki skrobiowe to kasze gruboziarniste, pełnoziarnisty makaron czy ryż brązowy.
Zupa – idealna dla najmłodszych
Zupka jarzynowa to jedno z pierwszych dań, które każda mama podaje niemowlęciu rozszerzając jego dietę. Delikatna dla małego brzuszka, pozwala wprowadzać nie tylko warzywa do jadłospisu malca, ale także ryby, mięso czy jaja. Zupy sprawdzają się doskonale także w przypadku starszych dzieci, dla których mogą być metodą na poznawanie nowych warzyw czy oswajanie tych mniej lubianych. Wiele dzieci mimo niechęci do konkretnego produktu doskonale akceptuje zupy typu krem podane z dodatkiem płatków, kluseczek w formie gwiazdek czy literek! Tak przygotowane danie to dobra propozycja nie tylko dla dziecka, ale także jako wspólny rodzinny posiłek.
Odporność organizmu zimą
W okresie zimowym nasz organizm jest narażony na różne infekcje. Odpowiednia ilość witamin i składników mineralnych dostarczona wraz z domową zupą to idealna recepta na wzmocnienie systemu immunologicznego, a ponadto rozgrzanie w chłodne, deszczowe dni. Warto wzbogacić wywar jesiennych i zimowych zup o cebulę albo czosnek, ponieważ warzywa te zawierają substancje działające antybakteryjnie.
Zupy, zwłaszcza z dodatkiem aromatycznych przypraw jak imbir czy cynamon to także pomocna potrawa dla wszystkich już przeziębionych – rozgrzeją, nawodnią i dostarczą witamin. Przygotowując domowe zupy korzystajmy z sezonowości warzyw. Jesień to sezon na dynię, dlatego warto nacieszyć się jej walorami smakowymi i odżywczymi! Miąższ, stanowiący bogactwo prowitaminy A i błonnika idealnie nadaje się na zupy typu krem, placuszki, sosy, farsze czy nawet bazy ciast i deserów. Pestki natomiast to źródło cennych kwasów tłuszczowych mogące stanowić element podwieczorku czy przekąski – podsumowuje Katarzyna Zadka.