Dlaczego dziewczynki bawią się lalkami?

Lalka jest od tysięcy lat nieodłączną towarzyszką dziecięcych zabaw. Pomaga wypracować funkcjonujące w społeczeństwie wzory zachowań, pobudza wyobraźnię i uczy wrażliwości.

dlaczego bawimy sie lalkami

Jest przyjaciółką i powierniczką dziecięcych marzeń. To zabawka, która można pokochać. Przypuszczalnie, lalki istniały odkąd istnieją dziewczynki. Niezależnie od tego, z czego zostały wykonane – zarówno te drewniane, woskowe, z chińskiej porcelany oraz przedstawiające modnie ubrane damy, stały się obowiązkowym elementem rozwoju dziewczynek. Wiele z nich zostało sportretowanych przez mistrzów malarstwa – często wraz z właścicielkami.
Na obrazach mistrzów widzimy dziewczynki z lalkami na kolanach, dziewczynki, które karmią lalki na podwórku, bawią się nimi na podłodze XIX wiecznego salonu czy czytają wraz z nimi książki.

W 1881 Emile Munier namalował obraz o tytule „Przyjaciółki” gdzie w  koronkowej pościeli leży dziewczynka tuląca do siebie lalkę. Obie są ubrane niemal identycznie: w koszulki z falbankami, obie maja niebieskie wstążki we włosach. To dziewczęce pragnienie posiadania małej przyjaciółki nie zmienia się od stuleci.

Czego uczą nas lalki?

Ten typ zabawek przede wszystkim rozwijają dziecięcą wrażliwość. Posiadanie przyjaciółki wzmacnia również poczucie bezpieczeństwa oraz pomaga w wypracowaniu funkcjonujących w społeczeństwie wzorów zachowań – zabawa jest przecież przymiarką do życia i rodzajem ćwiczenia. Dziewczynki od lat rozwijają wyobraźnię, wymyślając zabawy dla swoich lalek.
A inspiracją do zabawy i rozwoju od wieków są powieści, które uczą nas marzyć i lepiej rozumieć siebie oraz otaczający nas świat. Okazuje się, że nawet jako dziecko potrzebujemy kogoś z kim moglibyśmy dzielić swoje emocje, kto byłby od nas w pełni zależny, ktoś, o kogo możemy się troszczyć, nakrzyczeć, kiedy trzeba, przytulić. Od wieków dziewczynki tulą je, kołyszą do snu, uciszają, karmią. Są przekonane, że ich podopieczne myślą, czują i pragną.

Artyści pewnie czuli to samo, im zawsze było bardziej po drodze z dziećmi, niezależnie od zwiększającego się wieku. Stąd tyle pięknych dziewiętnastowiecznych historii z ożywionymi zabawkami w roli głównej: Pinokio, Dziadek do orzechów, baśń Andersena o baletnicy i ołowianym żołnierzyku – wszystko to próba wniknięcia w tajemniczy świat zabawek, który i dla dzieci, i dla wrażliwych dorosłych jest magią. Jedyne co się zmienia na przestrzeni wieków to wygląd lalek, które przeszły długą drogę od prostych figurek, po współczesne ich przedstawicielki.

Jakie lalki zdobywają serca dziewczynek?

Produkcję lalek na większą skalę zaczęto dopiero w XVI i XVII wieku. Lalki często dostawały fryzurę z prawdziwych włosów, zazwyczaj końskich, a te bardziej luksusowe także z ludzkich.
Miały też malowane buzie i sukienki – wszystko na kształt dziewczynek, które się nimi bawiły:
były uformowane jak one i ubrane jak one, miały też wiernie odwzorowane małe kopie sprzętów właścicielek tj. kołyski, cebrzyki itp.
W XIX wieku lale przeżywały swoisty okres renesansu i na dobre zadomowiły się również w historii malarstwa rodzajowego jako główny atrybut portretowanych dziewczynek. Wtedy to pojawiły się piękne  panny z główkami z porcelany, pięknie zdobionymi, atłasowymi  sukniami i bogatymi sprzętami, otoczone pierścieniami loków opadających na nieskazitelnie białe policzki. Luksusowe lalki mieszkały w luksusowych domkach i dzisiaj są przedmiotem zainteresowania kolekcjonerów.

Stosunkowo niedawno w 2014, pojawiły się na polskim rynku lalki, których najistotniejszym walorem jest naturalność. Lalki WeGirls wyglądają jak prawdziwe małe dziewczynki. Nie są chude, ani wymalowane, mają piegi i noszą ubranka podobne do ubranek swoich właścicielek. Zwyczajny wygląd to nie wszystko. Chodzi także o dobre emocje i prawdziwe wartości. Lalkom towarzyszą edukacyjne, przygodowe i podróżnicze serie literackie.
Stając się bohaterkami historii, lalki zyskują osobowość i dostarczają dziewczynkom wzorów do naśladowania. Bogata kolekcja ubranek, wyjątkowe akcesoria i dedykowane dziewczynkom przyjazne gry komputerowe, sprawiają, że zabawka nie nudzi się dziecku. Jej wartość rośnie wraz wiekiem dziewczynki. Lalka – przyjaciółka staje się ulubioną bohaterka, a czasem także przewodniczka, która pomaga dziecku uporać się z codziennymi trudnościami.

„Stworzony przez WeGirls świat dla dziewczynek – mówi Anna Rutkowska, współzałożycielka firmy – to odpowiedź na potrzeby rodziców szukających dla swoich dzieci zabawek jednocześnie atrakcyjnych i rozwijających. Chcemy pomagać rodzicom wychowywać mądre, aktywne dziewczynki. Pewne siebie i otwarte na świat.”

„Te lalki uczą tolerancji, szacunku do drugiego człowieka, troski o przyrodę, akceptacji  dla odmienności. – dodaje Alina Groblicka, współtwórczyni marki WeGirls. – Tolerancji i poszanowania dla różnorodności mogą uczyć choćby zwykłe okulary. To nie jest gadżet, który często spotyka się w zestawach dla dziewczynek i ich lalek. W ofercie mamy także lalki o ciemnej karnacji – dodaje. Wśród akcesoriów towarzyszących lalkom są sprzęty sportowe, ale także wózek inwalidzki. Z tych powodów, nasze lalki dwukrotnie zyskały wyróżnienie Komitetu Ochrony Praw Dziecka w Konkursie  Świat przyjazny Dziecku.”

Realistyczna lalka pozwala dziecku bawić się w realny świat. Rola psychologiczna takiej zabawki jest zupełnie inna i stanowi naturalny etap w rozwoju dziewczynki. Dziecko bawiąc, uczy się także komunikacji z rówieśnikami – mała przyjaciółka pozwala na swoisty trening inteligencji emocjonalnej i zdolności społecznych.

To ważne, żeby dzieci miały marzenia i mogły je realizować. I żeby wiedziały, że mogą zmieniać świat na lepsze, że mają wpływ na rzeczywistość, a ich zdanie i uczucia są naprawdę ważne.