Dobry architekt wnętrz – jak go znaleźć?

Podczas gruntownego remontu warto zasięgnąć rady eksperta. Jak jednak oddać swoje wnętrze w ręce prawdziwego specjalisty? Zatrudnienie architekta, któremu powierzy się aranżację własnego domu płacąc mu za to niemałe pieniądze zawsze jest stresujące.

Dobry architekt wnętrz – jak go znaleźć?

Idealny architekt zajmie się wszystkim tak, abyś ty już nie musiała się o nic martwić. Dopilnuje niemalże każdej kwestii, począwszy od elektryki, kończąc na dekoracji okien. Pokieruje, ale nie narzuci. Pokaże nie tylko „co”, ale też „jak”. Wytłumaczy i cierpliwie zniesie ataki remontowej paniki.

We współpracy z architektem chodzi tak naprawdę o zaufanie. Wierzysz, że ustalenie pewnych rzeczy z projektantem wystarczy, aby dane informacje dotarły do całej ekipy remontowej. Profesjonalista będzie potrafił wczuć się w sytuację inwestora. Będzie działał zgodnie z przedstawionym wcześnie planem, starając się ograniczyć nerwy klientowi.

Co więcej, podczas tworzenia projektu często zdarza się, że polegamy na wiedzy architekta. Opieramy się na jego doświadczeniu zawodowym. Przekonanie, że trafiło się na właściwą osobę, pomaga otworzyć się na nowe możliwości, zaakceptować nietypowe rozwiązania o których nie pomyślałabyś wcześniej. Wszystko po to, by osiągnąć  nietuzinkowy efekt. Zaufanie jest jak wysokooktanowe paliwo napędzające kreatywność architekta, pozwalające mu stworzyć coś wyjątkowego. Dzięki temu powstają najpiękniejsze domy i wnętrza.

Dobór odpowiedniej osoby

Można szukać fachowca w okolicy. Ma to swoje zalety – łatwa dostępność, możliwość nadzorowania prac, jak i znajomość rynku w danym rejonie. Może zdarzy się również, iż otrzymasz kontakt do danego projektanta z polecenia. Nawet jeśli jest to osoba spoza miasta – nie skreślaj go. Człowiek z innego rejonu może spojrzeć na twoje wnętrze z innej perspektywy, zadziwić oryginalnymi pomysłami.

Ważne jest pierwsze wrażenie jakie zrobi na tobie architekt. Pamiętaj, że w grę wchodzi wygląd twojego mieszkania, w którym bywasz codziennie. Warto zwrócić uwagę na to, czy dana osoba ma poczucie estetyki.  Jeśli przypadnie ci do gustu na tyle, aby zajrzeć w portfolio, uważnie przyjrzyj się stylistyce prezentowanych wnętrz. To pozwoli zapoznać się z określoną, często powtarzalną działalnością projektanta.

Dobry architekt wnętrz – jak go znaleźć?

Nie stawiaj tylko i wyłącznie na kontakt telefoniczny lub internetowy. Jeżeli myślisz o danym architekcie poważnie – spotkaj się z nim. Tylko podczas rozmowy można dowiedzieć się, czy faktycznie nadaje na tych samych falach, a przede wszystkim rozumie nasze oczekiwania. Ważnym elementem jest także wiedza na temat proponowanych rozwiązań i nie snuje wizji, których nie da się zrealizować. Podczas rozmowy zapadają najważniejsze decyzje i konstruowane są projekty. Wymiana pomysłów, dyskusje nad tym, który z układów funkcjonalnych będzie najlepszy, analizowanie detali, szukanie kompromisów.

Dlatego warto poświęcić więcej czasu, aby znaleźć odpowiedniego kandydata. Jego wysokie kwalifikacje pozwolą cieszyć się pięknem otaczającego cię wnętrza.