Dom i posesja spójne pod każdym kątem

Budując oraz urządzając dom, warto zwrócić szczególną uwagę na harmonijne połączenie jego wyglądu z otoczeniem. Osiągnięcie takiego efektu nie jest jednak proste. Eksperci podpowiadają, na jakie elementy zwrócić szczególną uwagę i czym się kierować przy ich wyborze.

Dom i posesja spójne pod każdym kątem.

Styl budynku to jedno z najważniejszych kryteriów, jakim powinniśmy się kierować podczas projektowania naszej posesji. Nowoczesny, wiejski, skandynawski oraz klasyczny – domy utrzymane w tych stylistykach przeważają w Polsce. Rozpoczynając kreowanie wymarzonej przestrzeni, należy więc zadać sobie pytanie – jaki efekt chcę uzyskać? Znając odpowiedź, łatwiej będzie podejmować późniejsze decyzje zakupowe.

Styl nowoczesny

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się domy o minimalistycznej bryle. Inwestorzy pokochali je przede wszystkim ze względu na prostotę formy, a architekci za obecną w tym nurcie geometryczność, która pozwala kreować nieprzeciętne projekty. Na co zwrócić szczególną uwagę w przypadku tego konkretnego stylu? Dach wraz z orynnowaniem to nieodzowne elementy każdego domu. Nie tylko zapewniają bezpieczeństwo samemu budynkowi, ale stanowią też dopełnienie jego wizualnej strony. Ważne jest zatem, by oprócz cech funkcjonalnych, zwracać uwagę także na ich kształt i kolor.

W budownictwie tego typu najlepiej sprawdza się system rynnowy o przekroju kwadratowym, który idealnie wpasowuje się w założenia nowoczesnej architektury. Stosując specjalne elementy, zwane maskownicami, możliwe jest ukrycie rynien i zlicowanie ich z krawędzią dachu. Elegancki i modernistyczny efekt najlepiej dopełnimy, stosując płaską dachówkę lub blachodachówkę, która spotęguje odbiór całości. Kolorami, które królują w tej stylistyce, są zaś czerń i szarość – radzi Anna Góral, specjalista ds. marketingu firmy Galeco, polskiego producenta systemów rynnowych.

Ogrodzenie to kolejny ważny aspekt tworzący spójną posiadłość będący jednym z niewielu jej elementów, które wpływają na wygląd całej okolicy. Decydując się na konkretny rodzaj, warto przyjrzeć się najbliższemu otoczeniu i spróbować wybrać model, który wpisze się w stylistykę osiedla, ale i będzie pasować do stylu naszego domu. Budynki w stylu nowoczesnym potrzebują odpowiedniej oprawy, która podkreśli ich modernistyczny charakter. Właściciele tego typu nieruchomości powinni zwrócić swoją uwagę ku minimalistycznym ogrodzeniom metalowym o poziomych układach poprzeczek.

W zależności od tego, czy zależy nam na wyeksponowaniu posiadłości, czy też pragniemy zachować maksymalne poczucie prywatności, możemy wybierać spośród modeli o różnym stopniu przezierności. Dla chcących całkowicie odciąć się od kłopotliwego sąsiedztwa, np. warsztatu samochodowego lub ruchliwej ulicy stworzono ogrodzenia pełne – czyli nieprzezierne – tłumaczy Małgorzata Podemska, menadżer ds. rozwoju rynku w firmie Plast-Met Systemy Ogrodzeniowe.

W nowoczesnych budynkach i ogrodzeniach mają zastosowanie innowacyjne rozwiązania technologiczne, takie jak wideodomofony, automatycznie otwierane bramy czy zdalnie sterowane oświetlenie np. lamp ogrodzeniowych. Rozwiązania, dzięki którym nasze życie staje się łatwiejsze i przede wszystkim wygodniejsze – kontynuuje ekspert.

Nurt skandynawski

Styl wywodzący się z dalekiej Północy poznaliśmy już kilka lat temu za sprawą trendu, który zapanował w naszych domach i mieszkaniach. Po nim przyszła moda na filozofię i styl życia. Od pewnego czasu inspiracje Skandynawią odnajdujemy również w architekturze. W jaki sposób? Wyodrębnić możemy kilka kluczowych elementów, typowych dla tego nurtu. Podstawowym surowcem stosowanym w budownictwie jest drewno, a inwestycje tworzone na wzór minimalistycznej stodoły pozbawia się zbytecznych detali dekoracyjnych. Ważną rolę odgrywa również paleta barw. Przeważa stonowana kolorystyka, a na fasadach najczęściej zobaczymy szarość lub biel.

W projektach nawiązujących do stylistyki skandynawskiej, które zakładają najczęściej dwuspadowy dach, najlepiej sprawdzają się bezokapowe systemy odprowadzania wody deszczowej. Ich montaż odbywa się jeszcze przed wykonaniem ocieplenia i elewacji. Zarówno rynna, jak i rura spustowa są niewidoczne, co pozwala na osiągnięcie prostej, monolitycznej bryły.

Co zaś tyczy się ogrodzenia, które okala dom w stylu skandynawskim? Powinno z pewnością pasować do stylistyki całej posiadłości. Dobrze sprawdzą się wszelkie modele wykonane ze stali. Doskonałym uzupełnieniem bryły budynku będą te z pionowymi przęsłami lub takie, które urozmaicono, dodając horyzontalne linie. Duża paleta kolorów pozwoli inwestorom na znalezienie odpowiedniej barwy, ale prym w tej stylistyce wiodą przede wszystkim odcienie szarości – wyjaśnia specjalista.

Dopełnieniem wyglądu posesji w stylu skandynawskim będzie piękny ogród, w którym królują drzewa iglaste, takie jak świerki czy sosny oraz ozdobne trawy. Architekci krajobrazu zgodnie twierdzą, że teren wokół domu powinien być uporządkowany, minimalistyczny i surowy. Brukowane alejki najlepiej wykonać z jasnej kostki, która przypominać będzie naturalne kamienie. To samo tyczy się mebli ogrodowych – ich zadaniem jest rozjaśnienie działki i złagodzenie jego surowego wyglądu. Jak zauważa Małgorzata Podemska, dopełnieniem wyglądu terenu wokół domu będzie odpowiednie oświetlenie kluczowych miejsc.

W tym celu najlepiej postawić na lampy ogrodowe LED, które umiejscowione w strategicznych punktach pozwolą stworzyć piękną przestrzeń i wyjątkową atmosferę, szczególnie po zmroku.

Styl klasyczny

Elegancja i estetyka, która nigdy nie wychodzi z mody to kategorie najlepiej oddające charakter architektury klasycznej. Domy stawiane w tym nurcie często zdobią liczne elementy dekoracyjne oraz filary. Bardzo ważna jest symetria i nawiązania do dostojnych dworków i pałaców. Tego typu budynki potrzebują odpowiedniej oprawy, która podkreśli ich ponadczasowe oblicze. Jak jednak wiemy ogrodzenie może pełnić różnorakie funkcje. Niezależnie od tego, czy odseparowuje nas od hałaśliwej drogi, czy też zabezpiecza nasz dobytek, powinno współgrać zarówno ze stylem architektonicznym budynku, jak i komponować się z otaczającym go krajobrazem.

Na początku pod uwagę należy wziąć wielkość parceli i tak dobierać ogrodzenie, by wyraźnie zaznaczało granice naszej posesji, ale jednocześnie nie przytłaczało tego, co najważniejsze, czyli domu. Dobrze sprawdzą się zarówno te z poziomym, jak i pionowym układem przęseł, a także wszelkie modele łączące oba rozwiązania – mówi Małgorzata Podemska. W przypadku domów wykończonych w stylu klasycznym śmiało możemy postawić na płot zamontowany na czerwonej cegle lub ozdobiony klinkierówką.

Szarości, beże i biele to barwy charakterystyczne dla budynków zaprojektowanych w stylu klasycznym. W projektach tego typu odcienie dachu i rynien dopasowuje się zwykle do koloru elewacji. Tradycję i szlachetność obiektu najlepiej podkreślić wybierając poszycie i orynnowanie w ciemnoczerwonym lub brązowym odcieniu – przekonuje Anna Góral.

Kolejnym ważnym elementem domu w stylu klasycznym jest stolarka otworowa. Architekci radzą, by w jej przypadku stawiać na naturalne materiały, czyli drewno. Okna i drzwi pięknie zaprezentują się także pomalowane na biało lub w odcieniach jasnego brązu.