Melinda Gates towarzyszyła mężowi przez większą część jego zawodowej drogi. Pracowali razem i stali się twórcami wspaniałych inicjatyw charytatywnych, jednak to o Billu mówiło się znacznie więcej. Tymczasem jego żona nie bała się walczyć o prawa kobiet, wytykać głośno błędy prezydentowi USA, a nawet sprzeciwić się Watykanowi. Odważna i waleczna – taka właśnie jest Melinda Gates i dlatego zasługuje na to, by świat poznał jej historię.
Melinda Gates – młodość
Od dziecka interesowały ją komputery. Bardzo szybko nauczyła się języka programowania BASIC, a ta pasja doprowadziła ją na Uniwersytet Duke’a, gdzie studiowała na wydziale informatyki.
Szukając pracy, trafiła do (wtedy) niewielkiej firmy Microsoft. Dostała się tam jako najmłodsza z dziesięciu przyjętych osób oraz jako jedyna kobieta. Na początku zajmowała się managmentem produktu. Później zaś awansowała na stanowisko dyrektora generalnego ds. produktów informacyjnych.
Małżeństwo z Billem Gatesem
Jak nietrudno się domyślić, przyszłego męża poznała w pracy. Przez długi okres po prostu randkowali, ale nie traktowali tej relacji poważnie. Melinda spotykała się także z innymi mężczyznami, a Bill całą energię poświęcał Microsoftowi. Niemniej po roku romantycznych wyjść w końcu wyznali sobie miłość.
Pobrali się w 1994 roku na Hawajach. Jeszcze przed ślubem Melinda przyłapała męża na sporządzaniu listy zalet i wad małżeństwa. Jak twierdziła kobieta, Bill zastanawiał się nad tym zupełnie szczerze. Pracował więcej niż można to sobie wyobrazić i nie był pewny, czy znajdzie wystarczającą ilość czasu dla rodziny. Wtedy jednak miłość wygrała.
Małżeństwo Billa i Melindy przetrwało 27 lat. Para wydała właśnie oświadczenie, w którym poinformowała o rozwodzie. Jak jednak informują media, Gatesowie zamierzają kontynuować wspólną działalność charytatywną.
Melinda Gates i działalność charytatywna
Kiedy na świecie pojawiło się pierwsze dziecko Melindy i Billa, kobieta postanowiła odejść z Microsofta i poświęcić się rodzinie. Przez jakiś czas udzielała się w fundacji teścia, ale w 2000 roku wraz z mężem założyli własną organizację. Bill & Melinda Gates Foundation bardzo szybko stała się największą prywatną fundacją filantropijną na świecie. Jej podstawowym celem jest poprawa stanu opieki zdrowotnej w krajach ubogich. Organizacja zajmuje się także poszerzaniem możliwości edukacyjnych i dostępu do technologii informatycznych w USA. Działa również na rzecz zmniejszania skrajnego ubóstwa na świecie.
Za liczne inicjatywy filantropijne Melinda Gates została uhonorowana Prezydenckim Medalem Wolności, a także została okrzyknięta mianem Człowieka Roku 2005 według tygodnika ”Time”.
Siła w damskiej płci
Melinda Gates jest również zaangażowana w walkę o prawa kobiet. Domaga się m.in. powszechnego dostępu do antykoncepcji we wszystkich krajach świata. Tym postulatem w pewnym sensie wypowiedziała wojnę Watykanowi, natomiast, jak sama przyznaje, jest praktykującą katoliczką i nie wyobraża sobie takiego utrudniania kobietom życia w imię moralności. Właśnie dlatego nie boi się szczerze mówić o konieczności wprowadzenia powszechnie dostępnej antykoncepcji na całym świecie i przeznaczyła na ten cel sporą sumę z ramienia fundacji.
Poza tym Melinda Gates otwarcie skrytykowała administrację prezydenta Donalda Trumpa, gdy pracowano nad zlikwidowaniem programów pomagających w planowaniu rodziny. Uznała, że wstrzymywanie inicjatyw, które wspierają nastolatki i kobiety o niskich dochodach, to ”znak zacofanego społeczeństwa”.
W 2019 roku Melinda wydała książkę pt. ”Moment zwrotny. Jak kobiety rosną w siłę i zmieniają świat”. Jest ona swoistym wezwaniem do zwiększenia roli kobiet na świecie. Na razie jest to jedyna publikacja żony byłego prezesa Microsofta, natomiast biorąc pod uwagę aktywność Melindy Gates w przyszłości można spodziewać się kolejnych.
EP