Flamboyage – hit w stylizacji włosów!

Co pewien czas w każdej dziedzinie pojawia się nowa technika, metoda czy sposób pozwalający być trendy. Ta sama zasada dotyczy fryzjerstwa. Warto zauważyć, że to koloryzacja włosów jest jednym z najczęściej dokonywanych zabiegów u kobiet odwiedzających fryzjera.

Z powodu takiej popularności koloryzacji powstają wciąż nowe techniki mające zadowolić klientki. Poznaliśmy już techniki takie jak ombre czy sombre. Obecnie pojawiło się flamboyage. Metoda ta polega na farbowaniu włosów w taki sposób, aby stworzyć efekt wielowymiarowości barw za pomocą rozjaśnienia lub przyciemnienia fryzury(zaledwie o jeden albo dwa tony). Sama technika tego sposobu polega na wyborze konkretnych pasm przy użyciu taśm ze specjalnym klejem(który, co ważnie nie powoduje uszkodzenia włosa). Pasma włosów przyklejają się do taśmy, a następnie są one zabezpieczane papierowym paskiem(rozmiaru taśmy).

Tymczasem reszta włosów jest farbowana na kolor w odcieniu zbliżonym do zaklejonych pasm. Pozwala to na uzyskanie efektu muśnięcia(np. słońcem). Efekt taki jest uzyskiwany dzięki temu, że zaklejane pasma później nierównomiernie rozkładają się po całej głowie. Flamboyage daje jednocześnie efekt push up, a to dzięki optycznemu uniesieniu włosów(po rozjaśnieniu poszczególnych pasm).

Dla każdego!

Najważniejszą zaletą tej techniki jest możliwość skorzystania z niej zarówno przez brunetki jak i blondynki, bez względu na rodzaj i ilość włosów, a nawet na włosach farbowanych. Dodatkowo nie trzeba się bać powstania pomarańczowych refleksów(przy rozjaśnianiu), gdyż jest on niwelowany za pomocą specjalnego tonera. Przede wszystkim jest delikatna technika, która nie zniszczy nam włosów. Flamboyage może nawet podkreślić efekt kolorowych pasm (wcześniej zafarbowanych). Jest to także technika dostosowana do różnych pór roku(latem daje efekt słonecznego refleksu, a zimą można powrócić do koloru bazowego. Sam zabieg flomgbayage trwa około dwóch godzin, a jego koszt waha się w granicach od 220 do 400 zł.

Warto wiedzieć skąd wywodzi się nazwa tej techniki. Flamboyage to słowo pochodzące z języka francuskiego. Jest to wyraz łączący kilka słów takich jak:

 • „flamboyant”, czyli błyskotliwość, płomienisty blask,
 • „flamboyer”, który oznacza mocno świecić, błyszczeć,
 • „flamboyage”, czyli płonąć, błyszczeć,
 • „flame” oznaczający płomień,
 • „baleyage” czy „balleyage” oznaczający technikę farbowania włosów.

Należy zaznaczyć, że efektem odpowiednio wykonanego zabiegu są włosy o naturalnej głębi koloru, które optycznie są świeże i o zwiększonej objętości. dla kobiet istotny jest także fakt, że odrosty są dłużej niż normalnie(przy farbowaniu) niewidoczne. W przypadku flamboyage farby nie nakłada się od nasady włosów. Po flamboyage uzyskujemy jednorodny efekt kolorystyczny na całej długości włosów. Flamboyage to technika stworzona przez włoskiego fryzjera Angelo Seminara(dyrektor artystyczny Davines i kilkukrotny zwycięzca British Hairdresser of the Year). Przy flamboyage brak jest wyraźnych krawędzi kolorów(co jest charakterystyczne dla balejażu).

Przy farbowaniu stosuje się kilka zbliżonych odcieni jednego koloru(uzyskuje się efekt wielowarstwowości i zagęszczenia włosów). Do wykonania tego typu zabiegu konieczna jest odpowiednia wiedza i umiejętności, dlatego też warto ten zabieg wykonać w profesjonalnym salonie fryzjerskim. Na pewno właściwie wykonany flamboyage pozwoli na uzyskanie pożądanego efektu w postaci:
efektu naturalnie rozświetlonych włosów, efekt większej objętości fryzury,
wrażenie naturalnego pogłębienia koloru, niewidoczne odrosty.

Następca ombre i sombre

Flamboyage w odróżnieniu od balejażu daje bardziej naturalny efekt. Poza tym daje naturalny efekt, a wszystko to za pomocą specjalnych taśm. Tymczasem balejaż jest wykonywany metodą szydełkową, gdzie wydziela się poszczególne pasma z włosów i zabezpiecza folią. Dodatkowo po wykonaniu balejażu odrosty są widoczne nawet już po miesiącu. Flamboyage to następca takich technik jak ombre i sombre, ale przebija je swoim uniwersalnym zastosowaniem.
Ombre nie jest zalecane kobietom o bardzo cienkich i delikatnych włosach. Z kolei sombre nie jest polecany dla włosów bardzo krótkich. Natomiast balejaż jest wykonywany od skóry głowy(widoczne odrosty), ale dodaje włosom objętości. Tymczasem z flamboyage mogą skorzystać i blondynki i brunetki z każdym rodzajem włosów(metoda delikatna), gdyż następuje tylko wydobycie naturalnego piękna i koloru włosów poprzez umiejętne dobranie odcieni koloru.
Technika flamboyage jest doceniana nawet przez znane osoby takie jak:

 • Sarah Jessica Parker,
 • Kim Kardashian,
 • Victoria Beckham,
 • Miranda Kerr,
 • Jessica Biel,
 • Jennifer Lopez czy
 • Gisele Bundchen.

Nie tylko dla długich włosów!

Z tej techniki skorzystać mogą także kobiety z już zafarbowanymi włosami, gdyż istnieje możliwość zastosowania flamboyage z ujednoliceniem koloru bazowego. Ta metoda koloryzacji jest odpowiednia nawet dla krótkich włosów, a także potrafi podkreślić fryzurę osób z kręconymi włosami. Efekt tej metody jest przede wszystkim uzależniony od zdolności fryzjera. Chcąc osiągnąć powalający efekt warto zastosować kilka tonacji jednego koloru. Flamboyage trumfuje pośród innych technik koloryzacji już od 2014 roku. Flamboyage to metoda, która sprawdzi się u kobiet z włosami pozbawionymi objętości i blasku oraz płaskimi. Jest to metoda pozwalająca uzyskać upragnione efekty w postaci:

 • koloru włosów pięknie odbijającego światło,
 • głębokiego nasycenia koloru,
 • braku widocznych odrostów przez dłuższy okres czasu.

Jak się to robi?

Flamboyage jest metodą koloryzacji, która podkreśli indywidualność każdej kobiety. Do tej techniki niezbędne są samoprzylepne foliowe paski, dzięki którym fryzjer oddzieli i unieruchomi poszczególne pasma włosów. W końcowym efekcie pozwala to na uwydatnienie refleksów lub tworzenie różnych odcieni kolorów na całej długości włosów. Nie ma jednak potrzeby farbowania włosów na całej ich długości. Dodatkowo otrzyma się efekt minimalizacji odrostów dzięki doborowi niewielkich pasm włosów.

Farbowane pasma nie stykają się, co pozwala na uzyskanie konkretnego efektu. Same paski są przeźroczyste, co umożliwia fryzjerowi zachowanie kontroli nad stopniem nasączenia pasm pigmentem. Natomiast włosy bez problemów odklejają się od pasków. Jednakże to fryzjer ustala odpowiednią ilość i rodzaj pasków do uzyskania oczekiwanego efektu.

Kobiety, które skorzystały z zabiegu flamboyage są zachwycone takimi efektami jak:

 • uwydatnienie naturalnego koloru,
 • uzyskanie naturalnych refleksów na całej długości lub na części włosów,
 • brak problemu odrostów.

Są to efekty, które pozwalają się czuć zwykłym kobietom jak gwiazdy światowego formatu.