Fotowoltaika coraz bardziej dostępna w Polsce

Na całym świecie powstają lotniska zasilane energią słoneczną, a dzięki zakrojonym akcjom promocyjnym i edukacyjnym coraz więcej gospodarstw domowych decyduje się na instalacje fotowoltaiczne. Nie wynika to tylko z ekologicznej mody, ale z realnych oszczędności – czysta energia może kosztować 364 zł netto za miesiąc.

fotowoltaika
Fotowoltaika coraz bardziej dostępna w Polsce

Dzięki instalacji na dachu modułów fotowoltaicznych możesz zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Jak informuje firma Innogy Polska, energia ze Słońca może kosztować od 364 zł miesięcznie w okresie pięcioletnim dla instalacji o mocy 3 kWp na dachu pochyłym.

Fotowoltaika i jej przyszłość

Stabilizacja na rynku fotowoltaicznym oraz uporządkowanie regulacji prawnych sprzyjają wzrostom popularności energii słonecznej. W ostatnich latach w Polsce rozwój fotowoltaiki wykroczył znacznie ponad średnią europejską. Według danych Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej – Polska PV w 2015 roku wartość tego rynku przekroczyła 300 milionów złotych, zaliczając wzrost w stosunku do roku wcześniejszego o 240 procent. W kolejnych latach spodziewany jest dalszy wzrost tego rynku i szacuje się, że jego wartość w latach 2016-2018 wyniesie ok. 5,6 mld złotych netto.

Specjaliści zgodnie twierdzą, że energia ze Słońca w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat może zaspokoić większość światowego zapotrzebowania na prąd.

Fotowoltaika a kolektory słoneczne

Musimy uwzględnić tutaj najważniejsze rozróżnienie: kolektory fotowoltaiczne to nie kolektory słoneczne, popularnie zwane solarami. Podstawowe rozróżnienie dotyczy przekształcania energii słonecznej w inny rodzaj energii. Do podgrzewania ciepłej wody użytkowej i do ogrzewania domu wykorzystujemy kolektory słoneczne, do produkcji energii elektrycznej – fotowoltaikę. Osoba nieznająca się na pewno pomyli te dwa kolektory – wyglądają podobnie, montowane są na dachu po stronie południowej (strona najbardziej nasłoneczniona). W przypadku paneli PV (fotowoltaicznych) można spotkać również instalacje po stronie zachodniej i wschodniej, co pozwala na wytworzenie większej ilości prądu w godzinach popołudniowych.

Panele fotowoltaiczne w efekcie przynoszą nam energię elektryczną, którą możemy wykorzystać na dowolne potrzeby. Technologia jest ciągle rozwijana, więc wielce prawdopodobnie, że z czasem zwiększą się możliwości magazynowania wytworzonej energii, a nasze gospodarstwo domowe tylko na tym skorzysta.

Ile kosztuje dachowa instalacja fotowoltaiczna?

Decydując się na zasilanie domu energią słoneczną, należy przeanalizować budżet. Kompletna instalacja zawiera panele fotowoltaiczne, inwerter, system mocowania, zabezpieczenia i przewody, a w koszcie całkowitym należy uwzględnić również koszty montażu i konfiguracji.

Każda inwestycja wymaga indywidualnych wyliczeń, ponieważ wszystko zależy od jej wielkości, kosztów elementów, typu konstrukcji montażowej (naziemna, dach płaski, dach skośny). Warto wiedzieć, że większość kosztów pochłaniają moduły fotowoltaiczne, które mogą stanowić nawet 50% całej inwestycji.

Przykładowo koszt instalacji może wahać się od 17 300 zł (dla instalacji o mocy 2 kW, cena 1 kW wynosi 8 623 zł) do nawet 238 000 zł (dla instalacji o mocy 40 kW, cena 1 kW wynosi 5 950 zł).

Każda inwestycja jest jednak inna i warto skonsultować koszty z wyspecjalizowaną firmą.
Po bezpłatną wycenę odnosimy do firmy Innogy Polska, która oferuje nowoczesne instalacje fotowoltaiczne wraz z montażem. Firma przeprowadza również audyty fotowoltaiczne, dodatkowo pomaga w kwestiach formalnych związanych z szukaniem odpowiednich form dofinansowania. Formularz zapytania można znaleźć tutaj: http://www.innogy.pl/pl/dla-domu/oferta/energia- ze-slonca/energia- ze-slonca.

Ile można zaoszczędzić?

Jak już wspominaliśmy, energia ze Słońca to realne oszczędności. Dzięki takiej instalacji jesteśmy w stanie pokryć nawet 76% rocznego zapotrzebowania na energię (3,8 MWh), biorąc pod uwagę przeciętnej wielkości dom z instalacją 4 kWp i rocznym zużyciu energii na poziomie 5 MWh.

Producenci dają gwarancje na 25 lat, jednak praktycznie instalacje fotowoltaiczne mogą wytrzymać nawet ponad 45 lat. Po tym okresie ich wydajność spada do 80%, ale i tak możemy cieszyć się tanią energią ze Słońca.

Dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę?

Poniżej kilka argumentów przemawiających za tym, że warto zainwestować w panele fotowoltaiczne.

  • Tania energia ze Słońca przez cały rok. Ogniwa fotowoltaiczne pracują przez cały rok, oznacza to, że energia jest dostarczana cały czas, niezależnie od panujących warunków atmosferycznych i temperatury. Należy mieć jednak na uwadze, że w okresie zimowym instalacja produkuje mniej energii niż latem z powodu mniejszego promieniowania słonecznego – produkcja w tym okresie stanowi około 20% produkcji z okresu letniego. Co istotne, ogniwa fotowoltaiczne nie pracują w nocy.
  • Zmniejszenie wysokości rachunków za prąd. Urządzenia domowe w pierwszej kolejności zasilane są prądem wyprodukowanym z mikroelektrowni fotowoltaicznej.
  • Bezgłośna praca. Jeśli obawiamy się o hałas i o to, że nasz komfort mieszkania się zmniejszy przez buczącą instalację, uspokajamy. Jedyny element, który wytwarza dźwięk, to inwerter (falownik). Na szczęście wytwarzany dźwięk jest słyszalny jedynie, jeśli znajdziemy się bezpośrednio przy urządzeniu i porównywalny jest do ludzkiego szeptu. Nie musimy się więc obawiać, że instalacja będzie wytwarzała niemiły hałas –
    fotowoltaika przydomowa pozostaje praktycznie niesłyszalna.
  • Ochrona środowiska. Instalacja fotowoltaiczna jest bezpieczna dla środowiska naturalnego, nie są wytwarzane żadne szkodliwe substancje, produkcja energii odbywa się bez emisji dwutlenku węgla, tlenku węgla, tlenku azotu, tlenku siatki czy szkodliwych pyłów. Do tego fotowoltaika nie zużywa zasobów wody.
  • Możliwość uzyskania nawet 100% dotacji i dofinansowania. Osoby i firmy inwestujące w technologię fotowoltaiczną mogą skorzystać z wielu form dofinansowania, jak na przykład nisko oprocentowany kredyt współfinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej czy też leasing. Dotacje przyznaje również Unia Europejska – z tej formy korzystają głównie gminy, ale realizowane sąrównież projekty dla przydomowych instalacji, jak na przykład Prosument czy Ekodom.

Fotowoltaika to przyszłość, jeśli chodzi o wytwarzanie energii elektrycznej. To darmowy prąd z energii słońca, który dociera do nas samoistnie, ponieważ instalacji nie trzeba obsługiwać. Wszystkie wymienione zalety przemawiają za tym, że warto rozważyć inwestycję, szczególnie jeśli zależy nam na obniżeniu rachunków za prąd.

Masz pytania o fotowoltaikę?

Więcej informacji o technologii fotowoltaicznej można uzyskać na stronie Innogy Polska, na której znajdują się najczęściej zadawane pytania, zarówno dotyczące kwestii formalnych, jak i technicznych, na przykład, czy instalacja nie zniszczy dachu, jakie są koszty utrzymania instalacji i jakie warunki trzeba spełnić. Dowiedz się więcej o fotowoltaice: http://www.innogy.pl/pl/dla-domu/obsluga- i-pomoc/fotowoltaika.

Wpis znaleziono dzięki:

- Fotowoltaika

- Baterie słoneczne

- Energia słoneczna