Czym jest geocaching?

Miliony ludzi na świecie biega z telefonem po swoich okolicach w poszukiwaniu skrzynek. Na czym polega cała akcja i czemu geocaching zyskuje coraz więcej miłośników?

Czym jest geocaching? Foto. aplikacja Geocaching

Poszukiwanie skarbów to zabawa znana każdemu dziecku. Choć obierany cel poszukiwań czasami bywa jedynie wyobrażony, nie ujmuje to niczego całej zabawie. Przecież to nie o nagrodę tak naprawdę chodzi tylko o sam proces dążenia. To on dostarcza najwięcej emocji. To on wymaga omijania przeszkód, walki z wrogami albo rozwikłania skomplikowanych wskazówek i odczytów mapy. Jednak jako, że ze wszystkiego się kiedyś wyrasta to musi nadejść moment, by i z tej zabawy zrezygnować.
Jak w takim razie zaspokoić żądzę przygód w dorosłym życiu? Co zrobić żeby choć na chwilę poczuć się na nowo dzieckiem? Moją propozycją jest geocaching.

Ogólne zasady

Akcja powstała prawie 20 lat temu w Stanach Zjednoczonych, by niedługo później rozszerzyć swój zasięg o kolejne kraje, również o Polskę. Geocaching to gra terenowa, w której uczestnicy poszukują skrzynek ukrytych przez innych uczestników zabawy. Skrytki najczęściej znajdują się w miejscach, które warto w danej okolicy zobaczyć: może być to stara fabryka, pomnik z czasów wojny albo urokliwa polanka w pobliskim lesie. Każda z nich jest opisana w aplikacji – jej współrzędne, historia skrzynki, czego dotyczy, gdzie się znajduje, co warto obejrzeć w pobliżu. Skrytka może być tradycyjna, z różnego rodzaju drobiazgami podlegającymi wymianie, przedmiotami podróżnymi, które przenosimy między skrytkami, i logbookiem, w którym wpisujemy datę odnalezienia „kesza” i swój nick. Skrytka typu „event” jest miejscem spotkania innych graczy. Są również skrytki wirtualne, które jako zadanie dają zebranie informacji o miejscu, w którym się znajdują. Każda z nich jest opatrzona opisem w aplikacji i wskazówkami. Podczas eksplorowania ważne jest, aby zachować ostrożność, ponieważ lokalizacja skrzynek powinna pozostać tajemnicą dla osób postronnych.

Czym jest geocaching? Foto. aplikacja Geocaching

Jak dołączyć do zabawy?

Aby dołączyć do akcji trzeba założyć konto na stronie internetowej geocachingu lub w aplikacji. Jest ona niezbędna, ponieważ to na podstawie lokalizacji wytyczamy trasę do wybranych skrzynek. W niej również oznaczamy, które skrzynki już znaleźliśmy, a także mamy możliwość wyrażenia swojej opinii na temat poszukiwań w postaci komentarzy.

Czym jest geocaching? Foto. aplikacja Geocaching

Dlaczego warto spróbować?

Geocaching to sposób na spędzanie wolnego czasu zarówno samemu jak i z rodziną czy ze znajomymi. Jeśli nie macie pomysłu gdzie się udać podczas sobotniego popołudnia, spróbujcie podążać śladem ukrytych skrzynek. Mogą być cenną wskazówką w poszukiwaniu ciekawych, nieoczywistych miejsc , które warto odwiedzić. I to nie tylko w rodzinnych okolicach, ale także podczas wakacyjnych wyjazdów. Akcja zachęca do odkrywania lokalnych ciekawostek, a także aktywnego trybu życia. Społeczność zgromadzona wokół całej akcji staje się coraz liczniejsza, i obejmuje coraz większy obszar kraju, również małe miasteczka i niewielkie wsie. Dodatkowo organizowane są spotkania geocacherów, podczas których można wymienić się swoimi doświadczeniami i poznać nowych ludzi. Warto zachęcić najmłodszych do przyłączenia się do tej wspaniałej społeczności i wspólnie ruszyć w teren. Podczas poszukiwań wiele może się zdarzyć, a dobra zabawa jest gwarantowana.