Gwiazdy pomagają Ukrainie: Bedoes, Błaszczykowski, Steczkowska, Reynolds

W obliczu rozgrywającego się za naszą wschodnią granicą koszmaru, wiele osób zaangażowało się w pomoc dotkniętej wojną Ukrainie. Wśród nich są też celebryci.

gwiazdy pomagają ukrainie
Gwiazdy pomagają Ukrainie: Bedoes, Błaszczykowski, Steczkowska, Reynolds. Foto Instagram @bedoes2115 @maciejmusial_official @justynasteczkowska

W czwartek 24 lutego Rosja zaatakowała Ukrainę. Wojska Putina dotarły do Kijowa, który szybko stał się centrum konfliktu. 3-milionowa stolica z dnia na dzień została miejscem zbrojnych ataków i walących się na głowy budynków. Zarówno stąd, jak i z innych miast Ukrainy ku granicom ruszyły rzesze uchodźców. Uciekający nie muszą się martwić formalnościami, takimi jak dokumenty wjazdowe – wystarczy dowód tożsamości. Dzięki temu do Polski udało się wjechać już ponad 150 tys. Ukraińcom. Mołdawia przyjęła ich 70 tys., Rumunia – 43 tys. To głównie kobiety i dzieci, ponieważ przez trwającą w kraju mobilizację mężczyźni w wieku 18-60 lat mają obecnie zakaz opuszczania Ukrainy.

Zobacz także: Atak Rosji na Ukrainę. Jak możemy pomóc?

Gwiazdy pomagają Ukrainie

W pomoc Ukrainie zaangażowała się cała Polska. W kraju trwają protesty, organizowane są zbiórki pieniędzy, a w dużych miastach zbierane są jedzenie i ubrania. Swoją cegiełkę postanowiły dołożyć również znane twarze. Raper Bedoes wpłacił 100 tys. złotych na rzecz ogarniętego wojną kraju. Pojechał także na granicę, aby pomóc w transporcie uciekających przed konfliktem. Pieniądze przekazał też Kuba Błaszczykowski, który razem ze swoją fundacją Ludzki Gest ofiarował 250 tys. złotych.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Beddy Soprano (@bedoes2115)

Solidarni z Ukrainą

W ramach narodowego pomagania w TVP odbył się koncert „Solidarni z Ukrainą”, w którym udział wzięły największe gwiazdy rodzimej muzycznej sceny. Wystąpili m.in. Viki Gabor, Edyta Górniak, Rafał Brzozowski, Blue Cafe i Maryla Rodowicz. Zaśpiewała także Justyna Steczkowska, która ogłosiła, że swoje honorarium przekaże na rzecz ukraińskich dzieci. Podczas koncertu prowadzona była zbiórka dla ofiar agresji.

Zagraniczne głosy

Sprzeciw wobec agresji wojsk Putina na Ukrainę wyrazili również zagraniczni celebryci. Gwiazda znanego reality show, The Real House Wives of New York, Bethenny Frankel, obiecała wysłać 100 tys. pakunków survivalowych, zaopatrzonych w podstawowe przybory higieniczne czy śpiwory, o łącznej wartości 10 milionów dolarów. Aktorskie małżeństwo Blake Lively i Ryana Reynoldsa postanowiło podwoić każdy datek wpłacony na Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców do wysokości miliona dolarów.

Działania gwiazd

Niektóre osoby, poza darami pieniężnymi, postanowiły pomóc również w aktywny sposób. Monika Brodka dołączyła do grupy „Żarcie na kółkach” i wyjechała gotować na granicę. Maja Bohosiewicz, Julia Kamińska i Margaret udostępniają mieszkania, natomiast Maciej Musiał postanowił oddać krew. Fundacja Omeny Mensah zajęła się z kolei pomocą w znajdywaniu ukraińskim dzieciom miejsc w polskich szkołach.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Omenaa Mensah (@omenaamensah)