Ile kosztuje pieczenie ciasta i oglądanie telewizji? Sprawdź, jak obniżyć rachunki za prąd

Czy wiesz, ile kosztuje Cię pranie w pralce, oglądanie telewizji czy chłodzenie jedzenia w lodówce? Możesz sprawdzić to w bardzo łatwy sposób – dzięki takiej wiedzy zobaczysz, na czym możesz zaoszczędzić, aby obniżyć wysokość rachunków za prąd.

Ile kosztuje pieczenie ciasta i oglądanie telewizji? Sprawdź, jak obniżyć rachunki za prąd

 Dowiedz się, jak obliczyć zużycie prądu przez poszczególne urządzenia i jak płacić mniej za energię.

Jak obliczyć zużycie prądu?

Jednostką zużycia energii elektrycznej jest kWh, czyli kilowatogodzina. Wyraża ona, ile kilowatów zużyło urządzenie w czasie godziny pracy (1 kilowat = 10000 watów).

Jeśli chcesz obliczyć, ile kosztuje Cię użytkowanie piekarnika, telewizora, grzejnika czy odkurzacza, wykorzystaj do tego poniższe wzory:

 1. Moc urządzenia w kilowatach x czas użytkowania sprzętu = zużyte kWh
 2. kWh x stawka za prąd = koszt użytkowania urządzenia

Moc urządzenia znajdziesz zwykle w instrukcji obsługi, na tabliczce znamionowej, w karcie produktu lub etykieta energetyczna). Do obliczenia zużycia energii, możesz też wykorzystać także darmowe, dostępne w internecie kalkulatory zużycia prądu.

Ile prądu zużywają domowe urządzenia elektryczne – przykłady

 • Przykład 1. Pieczenie ciasta

Jeśli Twój piekarnik ma moc 1000 W (1 kW), a Ty pieczesz ciasto przez półtorej godziny, to: 1 kW x 1,5 godziny = 2,7 kWh.

Zakładając, że stawka, którą płacisz za prąd, wynosi 0,60 zł za 1 kWh, to mnożąc ją przez 2,7 kWh, okaże się, że upieczenie ciasta będzie Cię kosztowało 1,62 zł.

 • Przykład 2. Oglądanie telewizji

Jeśli nominalny pobór mocy Twojego telewizora to 600 W, a urządzenie jest włączone przez 3 godziny dziennie to: 0,6 kW x 3 = 1,8 kWh.

Przy stawce 0,60 zł za 1 kWh: 1,8 kWh x 0,60 zł = 1,08 zł.

 • Przykład 3. Pranie w pralce

Pobór mocy pralki to np. 800 W, a długość podstawowego cyklu prania to godzina: 0,8 kW x 1 = 0,8 kWh.

W związku z tym: 0,8 kWh x 0,60 zł = 0,48 zł.

 • Przykład 4. Ogrzewanie kotłem elektrycznym

Kocioł elektryczny może pobierać 12 000 W. Zakładając, że pracuje przez 4 godziny dziennie: 12 kW x 4 = 48 kWh.

Daje to koszt: 48 kWh x 0,60 zł = 28,8 zł

 • Przykład 5. Praca lodówki

W przypadku lodówek zwykle w kartach produktów lub etykietach energetycznych podane jest roczne zużycie kWh. Energooszczędne lodówki zużywają 200-300 kWh rocznie, a starsze modele, mogą zużywać aż 500 kWh. Ponieważ lodówka jest urządzeniem, które pracuje nieprzerwanie przez 24 godziny na dobę, warto rozważyć zakup nowoczesnego, energooszczędnego sprzętu.

To, ile prądu zużywa dane urządzenie, zależy w dużej mierze od jego wielkości, częstotliwości użytkowania i klasy energetycznej. Klasa energetyczna wyrażana jest na skali od A do (najczęściej) D lub G, w zależności od rodzaju urządzenia.

Jak obniżyć wysokość rachunków za prąd?

Jeśli Twoje rachunki za prąd są za wysokie, zmień sprzedawcę prądu. Możesz porównać stawki za kWh, które oferuje Twój obecny dostawca, ze stawkami firmy sprzedającej prąd Po Prostu Energia, która przede wszystkim stawia na uczciwe warunki, jasne zasady, minimum formalności i niskie stawki za prąd. Dzięki kalkulatorowi energii na stronie Po Prostu Energia zobaczysz, ile pieniędzy rocznie możesz zaoszczędzić.

Aby obniżyć wysokość rachunków za prąd, warto zmienić niektóre nawyki, np.:

 • wyłączać sprzęty, jeśli akurat ich nie używasz (dotyczy to np. telewizora, który jest włączony, mimo iż jesteś w drugim pokoju),
 • gasić światła (włącznie z małymi lampkami);
 • wyłączać wszystkie urządzenia z kontaktów (oprócz lodówki), gdy wyjeżdżasz na wakacje;
 • rozsądnie korzystać ze sprzętów AGD i RTV, np. nie włączać zmywarki, gdy w środku jest kilka naczyń lub nie prać 3 koszulek i 1 pary spodni w pralce.

Ponadto warto inwestować w nowoczesne urządzenia z klasą energetyczną A, które nie tylko pobierają mniej prądu, ale też są wyposażone w ciekawe funkcje (takie jak zmniejszenie zużycia energii przez lodówkę w czasie wyjazdu na wakacje czy funkcje połowy załadunku w zmywarkach).

Jeśli chcesz zmienić sprzedawcę prądu np. na Po Prostu Energia, możesz to zrobić bez wychodzenia z domu. Wystarczy, że na stronie internetowej wypełnisz wniosek online. Możesz też zadzwonić na infolinię lub zostawić dane w formularzu i poczekać na kontakt ze strony przedstawiciela. Następnie otrzymasz przygotowaną specjalnie dla Ciebie ofertę, a po jej akceptacji wszystkie formalności związane ze zmianą sprzedawcy energii zostaną załatwione za Ciebie. Szybko, wygodnie i bez wychodzenia z domu.