Zdrowe przekąski do szkoły są ważnym elementem odżywiania każdego dziecka. W ciągu dnia skupiając się na nauce i zabawie, dzieci nie zwracają uwagi na to co jedzą. Często korzystają również ze sklepików szkolnych, które zazwyczaj nie zawierają najzdrowszych produktów. Z tego względu warto zadbać o dziecięcą dietę z uwzględnieniem odpowiedniej ilości kalorii i istotnych składników odżywczych. Co zatem warto spakować do uczniowskiego plecaka?
Składniki odżywcze potrzebne dla młodego organizmu
Podstawą, którą należy brać pod uwagę przy układaniu diety dla dziecka jest białko i węglowodany złożone. Ważną funkcję w odżywianiu stanowi nabiał (mleko, jajka, biały ser), a także mięsa. Istotną rolę odgrywa również pieczywo jako źródło węglowodanów czy kwasy tłuszczowe, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Uczniowska dieta powinna być bogata w warzywa i owoce, które są źródłem błonnika, a także inne witaminy i minerały wspomagające prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Aby o to zadbać, najlepiej jest przygotować przekąski w domu, ponieważ dając pieniądze dziecku, może się okazać, że zostaną one wydane na niezdrowe batoniki, chipsy czy inne szybkie przekąski przepełnione solą, cukrem i niezdrowymi tłuszczami.
Beztłuszczowy popcorn
Dzieci uwielbiają popcorn, ponieważ kojarzy im się z kinem i innymi angażującymi imprezami. Ten, który leży na sklepowych półkach jest przepełniony tłuszczem, solą i innymi sztucznymi dodatkami. Można z nich zrezygnować prażąc ziarna w domu. Pomoże w tym specjalna maszynka lub zwykła patelnia, dzięki którym przyrządzisz popcorn o obniżonej kaloryczności. Jeśli zrezygnujemy z soli, stworzymy wyśmienitą i zdrową przekąskę, którą dziecko będzie mogło objadać się niemal bez końca. Aby zachować świeżość i chrupkość, wystudzone prażone ziarna wrzuć do szczelnego pojemniczka.
Zdrowe przekąski do szkoły – pyszne naleśniki
Naleśniki są proste w przygotowaniu, a przy tym można przyrządzić je na różne sposoby. Świetnie sprawdzą się te na słono np. z dodatkiem warzywno-mięsnego farszu lub na słodko z dodatkiem owoców i warzyw, które dostarczą witamin, minerałów i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Podstawowe ciasto naleśnikowe składa się z: mleka, mąki, jajek, wody i odrobiny oleju lub masła. Po rozmieszaniu składników na idealną masę warto, aby odczekała ona w lodówce. Naleśniki smaż na małym ogniu bez dodatku tłuszczu.
Na koniec warto pamiętać, że prawidłowe nawyki żywieniowe pochodzą od rodziców. Należy więc zwrócić uwagę na to, co wkładamy do własnego talerza, aby dziecko mogło brać z nas dobry przykład.