Jak nauczyć psa podstawowych komend?

Komendy dla psa kojarzą się zwykle z treningiem posłuszeństwa. W rzeczywistości jest to istotny element wychowania i sposób na zbudowanie więzi z właścicielem. Każdy czworonóg powinien zdobyć kilka podstawowych umiejętności, przydatnych w codziennym życiu.

Jak nauczyć psa podstawowych komend?
Jak nauczyć psa podstawowych komend?

Podstawowe komendy dla psa

Większość psów nie potrzebuje znać kilkudziesięciu różnych sztuczek i tricków. Choć fajnie jest czasem pochwalić się przed znajomymi, że nasz pies potrafi się czołgać czy chodzić na dwóch łapach, w codziennym życiu tego typu komendy się nie przydają. Tworzą jednak dobrą podwalinę do współpracy z czworonogiem i mogą stanowić istotny element wspólnej relacji z przewodnikiem.

Nawet jeśli nie zależy nam na intensywnym szkoleniu psa i nauce sztuczek, powinniśmy zadbać o kilka podstawowych komend, które musi znać każdy zwierzak. Jakie są najważniejsze komendy dla psa? Szczegółowo przeczytasz o nich w artykule: Podstawowe komendy, których nauka przyda się Twojemu psu. Jak wskazano we wpisie, to przede wszystkim: nauka przywołania i odwołania w każdych warunkach, ale także umiejętność zatrzymania się, komenda „nie”, czy przydatne w codziennym życiu: siad, leżeć, na miejsce, równaj oraz zejdź.

Najważniejsze komendy dla psa

Zarówno komenda „do mnie”, „stój”, jak i „nie” to komendy, które mogą uratować psu życie i powinniśmy zrobić co w naszej mocy, by te trzy elementy pies miał wyćwiczone do perfekcji, w każdych możliwych warunkach. Niestety, wielu opiekunów nie podchodzi do tego tematu zbyt poważnie, pozwalając psu biegać bez smyczy bez wypracowanego przywołania lub zatrzymania w miejscu. Sprawia to ogromne niebezpieczeństwo, gdy pies pobiegnie w kierunku ruchliwej ulicy, lub puści się w pogoń za dziką zwierzyną.

Podobnie jest w przypadku komendy „nie”, która oznacza, że pies powinien natychmiast przestać konkretnego zachowania. To niezwykle przydatne zwłaszcza w dużych miastach, gdzie często można natknąć się na szkodliwe, smakowite odpadki czy kiełbasy z trutką. Oprócz tego, komenda ta przydaje się także przy oduczaniu podgryzania i skakania na gości.

Wypracowanie tych trzech komend w każdych warunkach nie zawsze jest łatwym zadaniem. Warto jednak podejść do tego z dużym zaangażowaniem, ponieważ od tego zależy bezpieczeństwo naszego czworonoga.

Codzienne posłuszeństwo

Hasła takie jak „siad”, „leżeć”, „równaj”, „na miejsce” czy „zejdź” to stosunkowo łatwe komendy dla psa, które znacznie ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Zarówno siad, jak i leżeć przydadzą się w domu, jak i w wyjątkowych sytuacjach – np. u weterynarza. Możliwość odesłania psa na miejsce jest nieoceniona, gdy mamy w domu gości, a komenda „zejdź” przyda się, jeśli psiak wyleguje się na łóżku, w miejscu, gdzie chcielibyśmy się położyć. Z kolei „równaj” jest niezwykle ważną umiejętnością dla psów w mieście, by móc swobodnie minąć innego psa lub przechodnia w wąskim przejściu.

Oprócz tego warto nauczyć psiaka tzw. komendy zwalniającej. Jest to komenda dla psa, która oznacza, że pies może przerwać ćwiczenie i dostanie nagrodę. Pozwala to poprawić komunikację ze zwierzakiem i jest niezwykle przydatne w codziennym życiu. Jeśli nie nauczymy zwierzaka komendy zwalniającej, nie będzie on wiedział, jak długo ma wykonywać dane ćwiczenie. Słysząc „leżeć” pies nie wie, kiedy może wstać. Wprowadzając komendę zwalniającą, uczymy go, że ma wykonywać polecenie tak długo, aż nie zostanie zwolniony lub nie usłyszy kolejnej komendy.

Artykuł partnera