Jak odkamienić ekspres Jura E8?

Warto pamiętać, że przygotowanie filiżanki dobrej kawy nie zależy tylko od ziaren. Drugim, istotnym czynnikiem, o którym często zapominamy, jest woda! Jak odkamienić ekspres Jura E8 i sprawić, żeby kawa zawsze smakowała tak samo dobrze?

Jak odkamienić ekspres Jura E8?

Dobierz odpowiednie filtry

Ekspres Jura E8 powinien być stosowany jedynie z oryginalnymi i dedykowanymi do tego modelu filtrami CLARIS Smart. Z tym filtrem woda będzie zawsze świeża i pozbawiona szkodliwych substancji. Jeżeli ekspres poprosi nas o wymianę filtra, najlepiej jeszcze tego samego dnia wymienić filtr na nowy. Wtedy ekspres nie będzie prosił nas o proces odkamieniania. Warto więc dbać każdego dnia o zapobieganie powstawania kamienia. Dzięki temu będziemy cieszyć się naszym urządzeniem przez wiele lat!

Jeżeli nie korzystamy z filtrów do wody w samym urządzeniu, należy pamiętać, aby do ekspresu Jura E8 wlewać już przefiltrowaną wodę. Może to być woda przefiltrowana np. za pomocą filtra Brita lub innego, dowolnego produktu. Warto dbać o jakość wlewanej wody nie tylko po to, aby zachować jakość urządzenia, ale także zapewnić najlepszy smak serwowanych specjałów kawowych.

Ekspres Jura E8 odkamienianie

Aby dbać o ekspres do kawy Jura E8, warto uruchomić raz do roku proces odkamieniania. Przede wszystkim należy pamiętać, aby używać tylko i wyłącznie oryginalnych produktów marki Jura. Jeżeli ekspres Jura E8 będzie wymagał odkamienienia, zobaczymy komunikat w lewym dolnym rogu wyświetlacza. O konieczności odkamieniania urządzenie poinformuje nas także, wyświetlając czerwony napis po wejściu w menu. Klikamy wówczas w napis: Odkamienianie. Ekspres poinformuje nas wtedy, jaki będzie przybliżony czas odkamieniania (około 45 minut), wystarczy nacisnąć przycisk Start, aby rozpocząć proces.

Na początku opróżniamy tackę na wodę i zbiornik na fusy. Następnie należy dodać odkamieniacz do zbiornika na wodę: roztwór odkamieniający sporządzamy z 600 ml wody oraz 3 tabletek do odkamieniania. Czekamy aż tabletki rozpuszczą się, a woda zmieni kolor na jasnoniebieski. Roztwór dodajemy do zbiornika na wodę (zbiornik należy zdjąć, a następnie założyć, aby ekspres wiedział, że roztwór został uzupełniony). Wtedy możemy uruchomić odkamienianie.

Pod wylewkę najlepiej podstawić kubek roboczy, do którego będą trafiać wszystkie zlewki z procesu odkamieniania ekspresu Jura E8. Po zakończonym procesie należy dokładnie umyć zbiornik na wodę oraz opróżnić zbiornik na fusy i tackę na wodę. Do zbiornika wlewamy świeżą wodę, aby ekspres Jura E8 mógł przepłukać wewnętrzne elementy i dysze.

Jak odkamienić ekspres Jura E8?

Dlaczego warto odkamieniać ekspres Jura E8?

Należy pamiętać, aby przynajmniej raz w roku odkamienić ekspres Jura E8. Dzięki temu urządzenie nie tylko zostaje prawidłowo odkamienione, ale także zakonserwowane. Odkamienianie ekspresu zapewnia jego dłuższą żywotność oraz mniej problemów serwisowych. Kamień ma wpływ zarówno na pracę urządzenia, jak i smak przygotowanej kawy. Im bardziej zakamienione urządzenie, tym mniej wydajne, a i kawa – w smaku i aromacie – jest po prostu mniej smaczna. Co więcej, kamień zmniejsza ekonomiczność urządzenia. Zabrudzony ekspres pobiera więcej wody, pracuje też wolniej i głośniej. Niedbanie o czyszczenie ekspresu oraz zastosowanie nieodpowiednich odkamieniaczy może doprowadzić do usterek, które sprawią, że ekspres na czas naprawy będzie wyłączony z użytkowania.

Jeśli chcemy cieszyć się smaczną i aromatyczną kawą, koniecznie zadbajmy o właściwe odkamienianie ekspresu Jura! To gwarancja przygotowania specjałów jak z najlepszej, włoskiej kawiarni.

Artykuł partnera