Jak Polacy spędzają czas wolny?

Polacy oddają się zupełnie innym przyjemnościom, niż rzeczywiście by chcieli. Chociaż większość z nas w wolnym czasie najczęściej ogląda telewizję lub słucha muzyki, to co trzeci Polak chciałby spędzać czas wolny aktywnie.

Jak Polacy spędzają czas wolny
Jak Polacy spędzają czas wolny?

Jak pokazują wyniki sondy „Polacy – rozrywka, a czas wolny” zrealizowanej przez serwis PrezentMarzen.com, Polacy nie mają zbyt wiele czasu, który mogliby poświęcać na rozrywki i przyjemności, 38% badanych chwilę dla siebie znajduje wieczorem lub popołudniu (25%), a 19% – tylko w weekend. Czas wolny jest niezbędny do odpoczynku od codziennych zajęć, regeneracji i odkrywania nowych pasji. Zdarza się, że poświęcamy go jednak często na zupełnie inne aktywności, niż te, które naprawdę nas interesują.

Co trzeci Polak deklaruje, że najczęściej czas wolny spędza przed telewizorem, słuchając muzyki lub po prostu odpoczywając (18%). Dla 27% respondentów jest to czas, który poświęcają na spędzenie go z innymi. Najczęściej w wolnych chwilach przebywamy z bliskimi osobami: partnerką i partnerem (49%), rodziną (38%) lub przyjaciółmi (31%). Z odpowiedzi ankietowanych wynika jednak, że nie o pasywnej formie spędzania czasu wolnego marzymy. Co trzeci Polak zadeklarował, że wolałby oddać się aktywnościom, niż leżeć na kanapie lub spędzić ten czas na wyjazdach (26%). W Polsce przybywa również osób, które deklarują, że spędzają czas na rozrywkach poza domem – 17% respondentów.

Nietrudno zauważyć, że upodobania Polaków dotyczące spędzania czasu wolnego zmieniają w ostatnich latach. Coraz częściej staramy się poświęcać wolne chwile na realizowanie marzeń i oddawanie się niestandardowym atrakcjom, takim jak np. przejażdżka luksusowym samochodem, lot w tunelu aerodynamicznym albo ciesząca się ostatnio dużym zainteresowaniem zabawa Escape room. Najczęściej są to jednorazowe rozrywki, ale chętnie decydujemy się również na ciekawe lekcje i kursy jak na przykład lekcje fotografii, warsztaty gotowania czy też kursy tańca. Bardzo popularny w ostatnim czasie wśród pań stał się na przykład pole dance. – mówi Kornel Piesio, PR Manager serwisu PrezentMarzeń.com.

Aż 52% respondentów jest nawet gotowych wyjechać poza miejsce zamieszkania, w przypadku chęci realizacji nietypowej rozrywki. Coraz chętniej korzystamy z takich form rekreacji, świętując specjalne okazje takie jak urodziny, imieniny, wieczory panieńskie i kawalerskie. Ponad 43% Polaków deklaruje, że jest w stanie przeznaczyć jednorazowo na rozrywkę od 100 – 200 złotych, a 19 % respondentów 200 – 400 zł.

Jak wynika z sondy serwisu, upodobania Polaków odnośnie spędzania wolnego czasu zmieniają się i coraz chętniej szukamy niestandardowych i aktywnych rozrywek, które pozwolą nam realizować marzenia i rozwijać pasje.

*Badanie „Polacy – rozrywka, a czas wolny” zostało zrealizowane na próbie 5260 respondentów w październiku 2015 roku przez serwis PrezentMarzen.com