Jak tanio zwiedzić Malediwy?

Malediwy kojarzą się z luksusem. Prawdą jest, że bez problemu można wydać tam majątek, ale jeśli kusi cię słońce, plaża, ocean i chciałbyś zobaczyć Malediwy, ale odstraszają cię koszty – podpowiadamy, jak zrobić to taniej.

malediwy
Jak tanio zwiedzić Malediwy?

Poza sezonem

 Na Malediwach od października do połowy lutego trwa sezon turystyczny. Ceny noclegów są wtedy o ok. 40% wyższe. Koszty wakacji rzeczywiście mogą przerazić, dlatego zdecydowanie lepiej wybrać się tam poza sezonem. Dobrym pomysłem jest np. wycieczka we wrześniu lub na przełomie lutego i marca. Najniższe temperatury w roku nie spadają poniżej 26 stopni, nie ma więc obawy, że zastaniesz tam chłód.

Zakup biletu lotniczego

 Parę lat temu bilet lotniczy na Malediwy kosztował dużo więcej, niż obecnie. Jeśli z wyprzedzeniem zaplanujesz wakacje, może uda się skorzystać z promocji i kupić bilet w okazyjnej cenie. Warto prześledzić oferty kilku linii lotniczych i porównać je. Nie radzimy rezerwować biletów na szybko i bez zastanowienia.

Restauracje

 Koszt obiadu na wyspie – resorcie to nawet kilkadziesiąt dolarów, a w lokalnej restauracji można kupić posiłek za kilka dolarów. W Male, czy na sąsiednich wyspach bez trudu znajdziesz bary serwujące niedrogie dania, jak curry, czy ryż z tuńczykiem. Koniecznie trzeba też skosztować koktajlu z mango, który w przeliczeniu na złotówki, kosztuje ok 5 zł. Żywienie się w niewielkich, lokalnych barach ma jeszcze jedną zaletę – poznasz smak prawdziwej tamtejszej kuchni.

Promy

 Jeśli planujesz wypad na lokalną wyspę sprawdź, czy nie można dotrzeć tam promem. Kursy motorówkami są o wiele droższe, niż promami. Oczywiście Malediwczycy zaproponują droższy środek transportu, ale warto wiedzieć, że np. kurs motorówką na znaną wyspę Maafushi kosztuje ok. 30 dolarów, podczas gdy za kurs promem zapłacisz jednie ok. 2 dolary. Różnica jest więc ogromna.

Lokalna waluta

Malediwczycy chętnie przyjmowaliby od turystów dolary, ale posługując się lokalną walutą masz szansę na to, że zostaniesz odebrany jako bardziej zorientowany i być może uda się nieco zaoszczędzić. Wyjdziesz na tym dużo korzystniej, niż z przelicznika dolarowego. Na Malediwach bez trudu wymienisz dolary na rupie, ale zakup dolarów graniczy z cudem, dlatego dobrze mieć przy sobie obie waluty, tak na wszelki wypadek.

Wycieczki

Można wykupić atrakcje jak np. pływanie z delfinami, czy piknik na zacisznej wyspie w agencjach turystycznych, albo po prostu udać się do portu i spytać czy jest możliwość dotarcia na miejsce łódką. Radzimy skorzystać z drugiego rozwiązania. Wtedy koszty będą dużo mniejsze. Zorganizowane wycieczki zawsze będą mniej korzystne pod względem ceny.

Noclegi

Dawniej na Malediwach standardem było, że odwiedzający wyspy nocowali w drogich luksusowych hotelach na wyspach – resortach. Obecnie jednak turyści mają możliwość zamieszkania na zwykłych wyspach, gdzie koszty noclegów są dużo mniejsze i można nocować w rodzinnych pensjonatach. Jeśli natomiast ktoś chce poczuć prawdziwy luksusu, nie ma problemu, może przecież wybrać się na jednodniową wycieczkę na wyspę – resort.