Jak uniknąć kamienia w kuchni i łazience?

Nieestetyczne zacieki i osad z kamienia oszpecą nawet najpiękniejszą łazienkę i kuchnię. Na ogół radzimy sobie z nimi, gdy już powstaną.

foto Pixabay

Nie potrzeba wiele czasu, aby na powierzchniach mających kontakt z wodą odłożył się osad wapienny. Nawet w regionach, gdzie woda jest zaledwie lekko twarda, każda kropla pozostawi matowy ślad na lustrach i kabinach prysznicowych. W przypadku bardzo twardej wody koniecznością jest usuwanie takich śladów na bieżąco, żeby uniknąć trwałych odbarwień. Ponieważ jest to uciążliwe, od lat poszukiwano sposobu na zabezpieczenie powierzchni w taki sposób, aby kamień w ogóle się na nich nie osadzał. Jak to często bywa, okazało się, że natura jako pierwsza wymyśliła rozwiązanie tego problemu.

Hydrofobowy, czyli jaki?

Hydrofobowość (z greckiego hydro – woda, phobos – strach), czyli odpychanie cząsteczek wody, jest często spotykana w naturze. Dzięki niej krople wody nie zatrzymują się na powierzchni liścia czy kwiatu, ale szybko spływają, nie powodując tworzenia się zacieków. Co więcej, woda spływając po powierzchniach hydrofobowych, zabiera ze sobą cząsteczki brudu.

Kuchenne wynalazki

Tę właściwość z dużym powodzeniem udało nam się skopiować i zaadaptować do swoich potrzeb. Dziś technologowie z różnych branż tworzą materiały hydrofobowe, które wykorzystywane są do produkcji kurtek przeciwdeszczowych, powłok patelni i wielu innych przedmiotów codziennego użytku.

Co to oznacza? Czyszczenie jest prostsze, bo łatwiej usunąć niepożądane zacieki czy zabrudzenia. Nie musi też być tak częste, skoro brud trudniej się osadza na powierzchni. Ponieważ jest to trwała cecha materiału, nie zetrze się i zlewozmywak nie straci swoich właściwości.

foto Pixabay

Powłoka w sprayu

Okazuje się też, że nawet zlewozmywaki granitowe starszych generacji można wyposażyć w ochronną warstwę hydrofobową. Służy do tego specjalny impregnat w sprayu, który po wyschnięciu minimalizuje powstawanie zacieków oraz trudnych do usunięcia osadów kamiennych. – Już po pierwszym użyciu zabezpiecza zlewozmywak przed przywieraniem brudu, przeciwdziała matowieniu oraz zmianie koloru powierzchni. Aby zachować efekt, impregnację wystarczy powtórzyć raz na kilka tygodni. – radzi Ada Sadura-Williams, Product Manager w firmie Deante.

 

Jak dbać o powłokę hydrofobową?

Kabinę natryskową po kąpieli wystarczy spłukać wodą i przetrzeć miękka szmatką. Od czasu do czasu, gdy trzeba kabinę umyć dokładniej, warto wykorzystać delikatne, specjalnie do tego przeznaczone preparaty. Do mycia zewnętrznych powierzchni kabiny można wykorzystać płyn do szyb. Nie wolno natomiast używać preparatów szorujących lub chemicznych o silnym stężeniu, które nie tylko zniszczą powłokę, ale mogą też pozostawić rysy lub uszkodzić powierzchnie szklane.

 

Powłoki hydrofobowe to jeden z ciekawszych wynalazków ostatnich lat. Żeby ułatwić sobie życie, warto wprowadzić do swojej kuchni oraz łazienki produkty i preparaty Deante wykorzystujące tę technologię. Pozwolą nam na długo zapomnieć o szorowaniu zlewozmywaka, usuwaniu zacieków z kabiny natryskowej i mydlanego osadu z baterii. A odzyskany czas będziemy mogli przeznaczyć na znacznie przyjemniejsze aktywności.

Wpis znaleziono dzięki:

- Łazienka

- Czystość

- Sprzątanie