Gap Year, czyli przerwa pełna korzyści

Kilkumiesięczna przerwa od codziennych zajęć to, poza oryginalnym sposobem na zwiedzanie kolejnych krajów, cenne doświadczenie na rynku pracy i wzbogacenie CV. Jakie jeszcze korzyści daje Gap Year?

gap4
Gap Year, czyli przerwa pełna korzyści

Gap Year, niezwykle popularny w zachodnich krajach, jest coraz chętniej praktykowany przez polskich studentów. W 2016 roku na taki wyjazd zdecydowało się ponad 40% więcej młodych Polaków niż w roku 2015. Najczęściej wyjeżdżają osoby w wieku 19-26 lat.

Gap Year to termin, który odnosi się do okresu pomiędzy kolejnymi etapami życia i, wbrew swojej nazwie, niekoniecznie musi obejmować cały rok. Czas ten jest wykorzystywany na zdobycie doświadczenia w nowym, odmiennym środowisku i kulturze, poznanie ludzi różnych narodowości, naukę nowych umiejętności czy realizację marzeń. Wyjazdy typu Gap Year są najbardziej popularne wśród młodych ludzi – przed, po lub w trakcie studiów. Decydują się na niego też osoby pracujące – najczęściej podczas zmiany pracy, przed lub po ślubie, przed narodzinami dzieci lub po ich wychowaniu.

gap2
Gap Year, czyli przerwa pełna korzyści

Coraz więcej młodych Polaków robi sobie przerwę

Jedną z zalet Gap Year jest pogłębienie znajomości języka obcego, dzięki której nasze CV wygląda ciekawiej, wzrasta też nasz potencjał umysłowy, jak również pewność siebie. Taki wyjazd to zanurzenie w nowej kulturze i mówienie w obcym języku 24 godziny na dobę siedem dni w tygodniu. Te korzyści sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na wyjazd poświęcony wyłącznie nauce języka.

Wyjazd na Gap Year, rozumiany jako kursy  o długości minimum 12 tygodni, wybrało 40% więcej studentów niż w roku 2016. Większość to kobiety. Są to przede wszystkim osoby młode, w wieku 19-26 lat – dodaje Sylwia Rogalska, Country Manager EF Education First, firmy, która od 51 lat organizuje wyjazdy językowe za granicę.

Gap Year wywodzi się z Europy Zachodniej i tam zdobył największą popularność. W krajach skandynawskich taki wyjazd to obowiązkowe doświadczenie przed startem kariery. Zagraniczne uczelnie, jak chociażby Harvard, zachęcają przyszłych studentów do odbycia Gap Year przed studiami, niektóre mają nawet specjalne stypendia wspomagające takie wyjazdy. W Polce trend ten coraz częściej widoczny jest wśród młodych ludzi, którzy pragną wzbogacić swoje doświadczenia oraz CV.

Gap Year to coraz bardziej popularna forma zdobycia doświadczenia, niekoniecznie w kierunku, w jakim kształcą się młodzi ludzie. Z jednej strony opóźnia nam to terminowe ukończenie studiów, ale niejednokrotnie jest to nowy drogowskaz na odnalezienie właściwej  drogi zawodowej – komentuje Magdalena Furs, Service & Delivery Director w Gi Group, firmy świadczącej usługi na rzecz rozwoju rynku pracy.

Gap Year, czyli przerwa pełna korzyści
Gap Year, czyli przerwa pełna korzyści

Podróże, które kształcą

Najbardziej popularna forma Gap Year to podróżowanie po świecie. Niektórzy łączą zwiedzanie z dorywczą pracą, która pokrywa im koszty podróży i utrzymania. W taki sposób w kilka miesięcy można zwiedzić na przykład całe USA. Inną alternatywą jest też zagraniczny wolontariat czy praktyki i staże, które weryfikują plusy i minusy obranej ścieżki zawodowej.

Gap Year pozwala na poszerzanie horyzontów, pogłębienie znajomości języka obcego,  poznanie różnych kultur czy zwyczajów zawodowych. Dziś na rynku pracy cały czas plasują się na pierwszym miejscu osoby wszechstronne ze znajomością kilku języków obcych – podsumowuje Magdalena Furs.

Osoby, które wyjechały na Gap Year, są bardziej samodzielne, dojrzałe i niezależne. Po powrocie na studia są bardziej zaangażowane i zmotywowane do nauki. Jak widać, Gap Year to nie tylko pogłębienie znajomości języka obcego. Innymi korzyściami wynikającymi z wyjazdu są:

  • nabranie dystansu do świata, który często jest w stanie pomóc w zrozumieniu swoich potrzeb i aspiracji;
  • rozszerzanie swoich horyzontów i pogłębienie świadomości różnorodności kulturowej,
    odnalezienie własnej ścieżki kariery, zapewniającej satysfakcję zawodową;
  • rozbudowanie swojego poczucia odpowiedzialności, świadomości finansowej, umiejętności rozwiązywania problemów i adaptowania się do nieznanych warunków.

Jeśli czujesz, że chciałbyś wzmocnić którąkolwiek z powyższych umiejętności, Gap Year jest dla Ciebie idealnym rozwiązaniem! Jeśli wciąż nie jesteś przekonany, więcej korzyści i powodów, dla których warto zrobić Gap Year znajdziesz na blogu EF.

Gap Year, czyli przerwa pełna korzyści
Gap Year, czyli przerwa pełna korzyści
Gap Year, czyli przerwa pełna korzyści
Gap Year, czyli przerwa pełna korzyści