Jak urządzić dom w stylu amerykańskim?

Amerykański styl wnętrz znamy głównie z filmów zza oceanu. Przytulne i przestronne pokoje inspirują nas do wprowadzenia zmian we własnych domach. Czy wiemy, jakie elementy definiują ten styl i budownictwo oraz czynią go czymś wyjątkowym?

Jak urządzić dom w stylu amerykańskim?

Przede wszystkim styl amerykański jest zróżnicowany i dzieli się na takie ,,stylistyczne podgatunki” jak hampton, aspen czy american glamour. Jedną z ważniejszych cech stylu amerykańskiego jest mocno zaakcentowany luksus. Meble i sprzęty domowe wykonane są z materiałów wysokiej jakości podobnie jak różne detale. W mieszkaniu odnajdziemy także  finezyjne kształty. Jednym słowem: amerykańskie wnętrza są eleganckie, funkcjonalne i przytulne, dzięki czemu tworzą idealne miejsce dla każdej rodziny.

Im większe, tym lepsze

Kolejną ważną cechą jest duża przestrzeń. Domy w USA budowane są w oparciu o otwarte plany. Z jednej strony jest to uwarunkowane historycznie – pierwsi osadnicy na nowym lądzie korzystali z ,,pustego” kontynentu i budowali rzadko rozstawione, duże domy, w których królowały otwarte przestrzenie.

Jak urządzić dom w stylu amerykańskim?

Z drugiej strony chodzi o funkcjonalność, na którą można sobie pozwolić przy odpowiednim budżecie. Duża ilość szafek, wyspa na środku kuchni, kanapa na środku salonu to elementy, które mogą zaistnieć jedynie w sporych, otwartych wnętrzach. Równie ważna, jak luksus i funkcjonalna przestrzeń jest rodzinna atmosfera i przytulność.

Jak urządzić dom w stylu amerykańskim?

Amerykańskie wnętrza zdobywają ją głównie dzięki dodatkom. Mnóstwo poduszek, dywanów i pledów oraz obowiązkowy kominek będący jednocześnie podstawą pod rodzinne zdjęcia sprawiają, że nie potrzeba bujnej wyobraźni, by oglądając tak zaaranżowane wnętrza i mieć przed oczyma obraz szczęśliwej, amerykańskiej rodziny.

Z czego są zrobione?

Materiały, które dominują w typowych, amerykańskich domach to przede wszystkim drewno z którego tworzy się podłogi, duże komody i kredensy na zastawę. We wnętrzach utrzymanych w nowojorskim stylu glamour znajdziemy również sporo elementów lustrzanych.

Jak urządzić dom w stylu amerykańskim?

Poza tradycyjnymi zwierciadłami, które optycznie powiększają dość małe mieszkania w Nowym Yorku, obecne są również lustrzane szafki nocne i ramki na zdjęcia.

Kolorystyka oscyluje wokół ciepłych barw – beżu, karmelu, ale też chłodnej bieli i błękitu, tak jak w stylu Hampton. Wszystko zależy od tego, jakie meble i dodatki planujemy zakupić, kiedy urządzamy dom. Znajdziemy je m.in w salonach Open Space Interiors, czyli marki, która jest przedstawicielem wielu amerykańskich firm meblarskich na polskim rynku.