Jak utrzymać nawilżenie skóry?

Nawilżenie skóry jest niezwykle istotne dla jej kondycji. Jednak jego utrzymanie to skomplikowany proces biologiczny. Co na niego wpływa?

nawilżenie skóry
Jak utrzymać nawilżenie skóry. Foto Elina Fairytale/Pexels

Gdyby nasz organizm nie pobierał wodę ze środowiska, po każdej kąpieli nasza waga wzrastałaby o kilka kilogramów. Uzyskiwana jest natomiast z naczyń krwionośnych, które leżą głęboko w skórze właściwej. Stamtąd odparowuje do otoczenia przez naskórek. Dzięki substancjom higroskopijnym woda z wnętrza organizmu nie paruje bez końca do środowiska. Co wpływa na wysokie nawilżenie skóry i jak je utrzymać?

Utrata wody

Im bardziej suche powietrze i im wyższa temperatura panuje na zewnątrz, tym szybciej tracimy wodę z naskórka. Dlatego organizm posiada mechanizmy, dzięki którym utrzymuje optymalne nawilżenie. Komórki w skórze właściwej produkują między innymi kwas hialuronowy, który doskonale wiąże wodę, dzięki czemu cera jest jędrna i odpowiednio napięta. W warstwie powierzchniowej, czyli naskórku, produkowany jest tak zwany naturalny czynnik nawilżający (NMF). To zbiór wielu substancji, których zadaniem jest zatrzymywanie wody. Z wiekiem ilość tych substancji w organizmie ulega znacznemu obniżeniu. W połączeniu z kumulacją niekorzystnych czynników środowiskowych może to skutkować stopniowym odwodnieniem skóry.

Zatrzymać nawilżenie skóry

W trakcie zbyt gorącej i długiej kąpieli możemy wręcz stracić wodę ze skóry. Rozszerzone naczynia krwionośne i rozpulchniony naskórek szybciej ją odparują, przez co staje się przesuszona. Podobnie jest z wypijaniem dużych ilości wody. Skóra pozbawiona substancji higroskopijnych szybciej stanie się sucha, im wyższa jest temperatura otoczenia i mniejsza wilgotność. Dlatego istotne jest stosowanie odpowiednich kosmetyków, które rzeczywiście pomogą utrzymać odpowiednie nawilżenie skóry. Powinny one zawierać składniki takie jak gliceryna, mocznik czy naturalny aloes. Zatrzymywać wodę w naskórku można także „nakrywając” go lipidowymi, odżywczymi składnikami – stosując tłuste kremy. Działa to jak bariera dla wyparowującej z nas wody, więc pośrednio uzyskujemy nawilżenie. Warto również stosować kosmetyki z kwasem hialuronowym. Jest on substancją naturalnie produkowaną przez skórę, dlatego można powiedzieć, że jest  najsilniejszą substancją higroskopijną dostępną w takiej formie kosmetyków.